top of page

Yeni Bir Sürücü Oyunu Zamanı

Driver serisi, bir zamanlar PlayStation'ın en ünlü serilerinden biriydi, ancak yıllar geçtikçe yolunu kaybetti. İşte Driver'ın nasıl geri dönüş yapabileceği.Orijinal PlayStation , ömrü boyunca sürekli olarak çığır açan seriler sunuyor gibiydi. Dünyayı Crash Bandicoot'un tavrıyla tanıştırmaktan, Resident Evil ile ürkütücü oyunculara kadar , PS1 bir hitmaker olağanüstüydü. Bu konsolda başlayan ve büyük bir hit olmaya devam edecek birçok diziden biri, Reflections Interactive tarafından geliştirilen Driver serisiydi. Orijinal Driver ve devamı Driver 2 , hem 70'lerin muhteşem ortamında hem de zorlu dört tekerlekli aksiyonunda benzersiz olan şık bir aksiyon sürüşünün izini sürdü.Driver , büyük rakip Grand Theft Auto'nun gölgesinde oyuncularla ve kendi kimliğiyle trajik bir şekilde yolunu kaybetmiş gibi görünen son teknoloji ve yenilikçi bir seri olarak başladı . Bununla birlikte, franchise, özellikle günümüzün video oyunu dünyasında hala çok fazla potansiyele sahip - modern konsollarda geri dönmeyi hak ediyor.


Driver , 70'lerin klasik gerilim filmlerinin inanılmaz araba kovalamaca aksiyonunu yeniden yaratma hedefiyle başladı. Doğrudan 1978 gerilim filmi The Driver'dan esinlenen, mafyaya sızmak için gizli göreve giden yetenekli bir tekerlekçi olan orijinal başrollü polis John Tanner. Oyun, yenilikçi aksiyonu 70'lerin kara tonlarıyla birleştirerek hem eleştirmenleri hem de hayranları kendine hayran bıraktı. Orijinal, tamamen açık bir dünyaya sahip ilk sürüş oyunlarından biriydi ve devamı (bir yıl sonra piyasaya sürüldü), oyuncunun arabadan çıkmasına ve bir başkasını yürüyerek çalmasına izin veren ilk 3D açık dünya oyunuydu.


Ancak, PlayStation'ın gücünün yenilikçi bir vitrini olarak erken itibarına rağmen, Driver serisi yıllar içinde yolunu kaybetti. Grand Theft Auto III'ün PlayStation 2'deki muazzam başarısından sonra , geliştirici Reflections, GTA'nın formülünü kopyalamaya çalıştı ve başarısız oldu , ilk başta orijinal oyunları bu kadar özel yapan şeyin ipini kaybetti. Sonunda, Reflections, Ubisoft tarafından satın alındı ve Ubisoft Reflections olarak yeniden markalandı ve daha sonra Ubisoft'un kendi aksiyon sürüş serisi The Crew'in yaratılmasına yardımcı oldu .


Tüm devasa açık dünya özelliklerine rağmen, The Crew sadece orta düzeyde bir başarı elde ettiği için Ubisoft'un hala hit bir sürüş oyunu yok . Pek çok şirketin büyük bir başarı elde etmek için eski kataloğa bakan mevcut eğilimi ile (Capcom'un Resident Evil yeniden yapımlarında yaptığı gibi), Ubisoft, Driver'ı bu harika seriye sadece bir şans daha vermekle kalmayıp aynı zamanda biraz stil ve özgünlük katmak için geri getirebilir . Tom Clancy oyunları ve Assassin's Creed maceraları kataloğu .


Driver'ı yeniden başlatmanın doğru yolu, 70'lerin noir serisi olarak orijinal köklerine geri dönmek olacaktır. Tanner, bir kez daha oyunculara çağın lastik gıcırdayan kas arabalarını, korkak bir film müziği, mafya kötü adamları ve (elbette) büyük favorileri veren yumuşak bir yeniden başlatmayla geri dönecekti. 1970'ler dönemi, video oyunlarında hâlâ yeterince kullanılmamaktadır ve yeniden canlandırılan Driver serisine benzersiz bir görünüm ve his kazandırmaya yardımcı olabilir .


Yeni bir Driver oyununun isim yapmasının bir başka yolu da gizli polis açısına odaklanmak olabilir. Değil 2012'in mükemmel beri Uyku Köpekler sahip büyük bütçeli bir oyun gizli kahramanı odaklanmış ve getirerek geri Tanner ayırt edilememesine Sürücü gelen GTA bazı ilginç oyun mekaniği için yaparken. Oyunculardan, görevler sırasında, kaçan yayalardan kaçarak ve sivil araçlara zarar vermemeye çalışarak ikincil hasarı minimumda tutmaları istenebilir.Ayrıca, oyunculara zorlu seçimler sunulabilir ve Tanner'ın soruşturmasını tehlikeye atmadan kimliğini korumak için anlık kararlar vermelerini gerektirebilir. Tanner'ın sadece silahlı çatışmalarda silahını çekmesine izin verilebilirdi ve suç işleyerek sokaklarda devriye gezmek yerine mahalleleri dolaşarak yerel halkı sorgulayabilir ve delil toplayabilirdi. Çok gibi LA Noire onun macera ile yaptığımız oyunu benzeri mekaniği, yeni Şoför de harekete sürüş heyecan verici sağlar, ancak olabilir sadece puzzle benzeri dedektiflik işi ve yoğun çatışmaya tek bir paket halinde.


Ubisoft, eğlenceli olsa da bayatlamış aynı formülü takip eden oyunlar çıkardığı için eleştirildi. Ancak Driver serisini doğru bir şekilde canlandırabilirse PlayStation hayranlarına tatmin edici bir nostalji vuruşu sağlarken bu klasik seriyi yeniden canlandırıp benzersiz bir hit haline getirebilir.

2 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page