top of page

Yapımcının Sözü: Spider-Verse Asla Yapay Zeka Sanatını İçermeyecek

Sony, gelecekteki film ve TV şovlarında yapay zeka kullanımını benimsemeyi planlıyor olabilir ancak bu , şirketin yayınladığı her film için geçerli olmayacak . Beklenen devam filmi Spider-Man: Beyond the Spider-Verse'ın herhangi bir yapay zekayı kullanacağına söz veriliyor.

Sony CEO'su Tony Vinciquerra tarafından şirketin gelecekteki projelerde yapay zekayı kullanacağı onaylandıktan sonra , bir hayran sosyal medya platformu X'e giderek Spider-Man: Beyond the Spider-Verse'de yaşanan bu durumla ilgili endişelerini dile getirdi . Belki de serinin benzersiz sanat tarzı göz önüne alındığında, Sony'den yapay zekayı filmlerden uzak tutması istendi, özellikle de Beyond the Spider-Verse'de . Yapımcı ve ortak yazar Christopher Miller, bu hayran gönderisine, filmin hiçbir şekilde yapay zeka kullanmayacağına dair güvence vermek için yanıt verdi ve bu uygulamanın film endüstrisindeki yükselişiyle ilgili olumsuz görüşünü paylaştı.Miller, " Örümcek Evreninin Ötesinde üretken bir yapay zeka yok ve hiçbir zaman da olmayacak" dedi. "Filmlerin ana hedeflerinden biri, daha önce bir stüdyo CG filminde görülmemiş yeni görsel stiller yaratmak, diğer sanatçıların çalışmalarının genel intihal ortalamasını çalmak değil ."

"Örümcek Ayetinin Ötesinde üretken bir yapay zeka yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır."

Film serisi 2018 yılında Spider-Man: Into the Spider-Verse filminin vizyona girmesiyle başladı . Bunu 2023'ün devamı olan Spider-Man: Across the Spider-Verse izledi . Her iki film de büyük beğeni topladı ve her biri En İyi Animasyon dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve Into the Spider-Verse ödülünü kazandı. Beyond the Spider-Verse'in daha önce Mart 2024'te yayınlanacağı tarih verilmişti ancak 2023'teki programdan çekildi. Henüz yeni bir tarih belirlenmedi.

Bu arada Sony'nin yapay zekaya yönelik çabasının şirketin maliyetleri düşürme arayışının bir sonucu olduğu söyleniyor. Vinciquerra doğrudan film yapımının çok pahalı olduğunu ve yapay zekayı dahil etmenin ilerleyen süreçte çok fazla para tasarrufu sağlayacağını söyledi. Sony'nin bu cesur adımı atması, diğer stüdyoların da aynı şeyi yapmasıyla domino etkisi yaratabilir. Her durumda, Hollywood'da yapay zekanın yükselişini durdurmak mümkün olamayacak gibi görünüyor.


Yapay Zeka Kullanımı Maliyetleri Düşürecek

“Yapay zekaya çok odaklandık. Vinciquerra, bir Sony yatırımcı etkinliğinde, günümüzde film yapmanın en büyük sorununun masraf olduğunu söyledi. "Öncelikle yapay zekayı kullanarak hem sinema hem de televizyon için filmleri daha verimli bir şekilde üretmenin yollarını arayacağız."

Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde henüz bir çıkış tarihi yok.

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page