top of page

Yıldız Savaşları Hiperuzay Nasıl Çalışır?

Star Wars'ta çok fazla uzay yolculuğu var ama hiperuzay yolculuğu aslında boyutlar arası yolculuk mu?Çoğu insanın Star Wars evrenini düşündüğünde aklına ilk gelen şey muhtemelen Jedi ve Sith arasındaki çatışma olacaktır. Sonuçta ana akım Star Wars hikayelerinin çoğu bu sonsuz savaşa odaklandı. Ancak yıldızların biraz daha az dikkat çeken başka birçok önemli yönü de var.


Pek çok hayranın en sevdiği Star Wars gemisi var ancak bu gemilerin nasıl dolaştığını düşünmemiş olabilirler. Serideki en ünlü seyahat modlarından biri hiperuzaydan başkası değil. Bu noktada onlarca yıldır ortalıkta dolaşıyor, ancak çoğu insanın ne olduğu veya nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikri olmayabilir.Hiperuzay

Mülk

Orijinale bağlanan ayrı bir boyut

Gerekli Teknoloji

Hipersürücüler veya Güç ile aşılanmış teknoloji

Bilinen Kullanıcılar

Galaksinin çoğunun hiperuzaya erişimi olduğu varsayılabilir.

Tehlikeler

  • Hiperuzay çarpışmaları

  • Hipersürücü mekanik arızası

  • Yakıt/erzak olmadan kaybolmak

Hiperuzay başlangıçta inanılmaz derecede hızlı giden bir gemi gibi görünse de, onu bu şekilde tanımlamak gerçek açıklamaya zarar verecektir. Star Wars karakterleri hiperuzaya atladığında aslında yolculukları boyunca bambaşka bir boyuta giriyorlar. Her nasılsa, bu iki boyut o kadar benzersiz bir şekilde birbirine bağlı ki, Yıldız Savaşları evrenindeki çoğu bilimsel uzman , hiperuzay yolculuğunun her yönüyle ilgili hala tam olarak emin değil . Güvenli kullanım için yüksek bir giriş çubuğuna sahip olan hiperuzay, yalnızca yıldızlar arasındaki pilotlara göre değildir. Yalnızca en iyilerin en iyileri hiperuzayı doğru şekilde kullanabilir ve oradan canlı çıkabilir.


Bu seyahat şekli o kadar kullanışlıydı ki, hızla uzay yolculuğunun merkezi unsuru haline geldi. Hiperuzay, imparatorlukların yıldızların ötesine ulaşmasına, galaksinin uzak noktalarında iki ayrı tarafla ticaret ortakları oluşturmasına ve Yıldız Savaşları'ndan beklenebileceği gibi , nerede gerçekleşirse gerçekleşsin büyük savaşlara girişmesine olanak tanıyacak.


Bu kadar kullanışlı olmasının ana nedeni, hiperuzayda pilotun çok daha kısa bir zaman diliminde yıldızlar arasında devasa mesafeleri kat etmesine olanak sağlamasıydı. Sıradan bir gemiyle haftalar, aylar, hatta yıllar sürebilecek bir yolculuk, teorik olarak (eğer tüm koşullar uygunsa) birkaç saniye ya da sadece birkaç dakika sürebilir.


Hiperuzay Nasıl Çalışır?


Esasen, iyi eğitimli bir pilot gerekli prosedürleri uyguladığında gemileri gülünç hızlara ulaşmaya başlayacaktır. Bu, resmi olarak hiperuzaya girdiklerinde yıldızların kendilerinin esnediği algısına neden olacaktır. Bu basit bir süreç gibi görünebilir ancak arkasındaki bilim çok daha karmaşıktır. Bir hipersürücünün yardımıyla bir gemi, uzay-zamanı kelimenin tam anlamıyla bükerek ışık hızı bariyerini aşabilir. Bu sonuçta bir pilotun hiperuzay boyutuna girmesine izin verecektir. Bu noktada uzay tuhaf bir mavi görünüme bürünecekti, bu da pilotun aslında hiperuzayda olduğunu gösteriyordu.


Hiperuzaydaki her konum için sıradan uzayda eşdeğer bir konum olduğu göz önüne alındığında, hiperuzay yolculuğunun ne kadar tehlikeli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Han Solo'nun Star Wars: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'ta işaret ettiği gibi :

Hiperuzayda seyahat etmek mahsullerin tozunu almaya benzemez evlat! Kesin hesaplamalar olmasaydı, bir yıldızın içinden uçabilir veya bir süpernovanın çok yakınına sıçrayabilirdik ve bu da yolculuğunuzu çok çabuk bitirebilirdi, değil mi?


Han Solo'nun sözleri, Galaktik Cumhuriyet'in görünüşte güvenli hiperuzay yolculuğuna izin veren titiz rotalar planlamış olduğu, ancak bunun yine de güvenliği garanti etmediği gerçeğiyle destekleniyor. Spesifikasyonlara bağlı olarak, eğer bir pilot hiperuzayda kazara bir tür çarpışmaya maruz kalırsa, etkiler o kadar önemli olabilir ki tüm gezegenler yok edilebilir.


Hiperuzay yolculuğunun etkinliğindeki ilginç bir farklılık, potansiyel çarpışmalardan kaçınma zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, hiperuzay yolculuğu birisini sadece birkaç kısa dakika içinde varış noktasına ulaştırma kapasitesine sahiptir. Ancak istenilen rota enkazla dolu olsaydı hiperuzay yolculuğu imkansız olurdu. Bir asteroit alanı kadar basit bir şey hiperuzay yolculuğunu engelleyebiliyordu; bu da saçma derecede hızlı ulaşım modunun belirli durumlarda çok daha az kullanışlı olabileceği anlamına geliyordu.


Hiperuzay Ne Kadar Süredir Var?Hiperuzayı Kullanan Bilinen İlk Türler


Rakatan

Corellian'lar

Durolar


Star Wars filmlerinin çoğunun çekildiği dönemde hiperuzay yolculuğu oldukça uzun bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. İlk ne zaman keşfedildiğine dair kesin bir tarih yok; keşfinin yalnızca eski olduğu belirtiliyor. Bu, Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehdit başladığında hiperuzanın uzun süredir galakside seyahat etmenin popüler bir yolu olduğu anlamına geliyor . Bir tür zaman çizelgesine ilişkin en iyi tahmin, Galaktik Cumhuriyet'in yirmi bin yıldan fazla bir süredir seyahat için hiperuzayı kullandığıdır. Bu, hiperuzay yolculuğunun Eski Cumhuriyet dönemine kadar uzandığı ve tam olarak yaratılışını bir efsane haline getirdiği anlamına geliyor .


Belirli bir tarih olmasa da, onu keşfeden tür Rakatan (Rakata olarak da bilinir) olarak bilinir; ilginç bir insansı türdür ve sonunda nesli tükenecektir. Görünüşe göre Güç ile bir tür güçlü bağları vardı, çünkü geçmişleri sonunda hiperuzaya ulaşmak için Güç'ü yıldızlararası seyahatleriyle birleştirmeyi başardıklarını gösteriyor. Oradan, diğer türler Ratakan teknolojisini ele geçirmeyi ve hipersürücülerin kendi ilk versiyonlarını üretmeyi başardılar ve sonunda onları galaksinin vazgeçilmezi haline getirdiler.

2 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page