top of page

Windblown: Yeni Bir Hız Seviyesi

Windblown'ın hızlı tempolu roguelite oynanışı, görsel tasarımıyla iyi bir uyum sağlıyor, ancak oyun sonuçta göze hoş gelen bir oyundan daha fazlası.Motion Twin'in yakında çıkacak bağımsız oyunu Windblown, Ark'ın yüzen köyünde geçen süper hızlı bir aksiyon roguelite oyunu, havada bolca heyecan barındırıyor. Dead Cells'in yaratıcıları tarafından yapılan Windblown'ın oynanış öğeleri, özellikle de 2023 Oyun Ödülleri'nde yayınlanan çarpıcı sinematik duyuru fragmanından sonra pek çok entrikayla dolu . Oyuncular, Leaper'ların yerine geçerek, oyuncuların atıldığı, dövüştüğü, öldüğü, yükseldiği ve tekrarladığı bir oyun döngüsünde Vortex'in Sentinel'leriyle savaşıyor; bu türden bir şekilde beklenebilecek bir formül. Ancak Windblown'un aynı zamanda aksiyon rogueliteleri arasında yeni bir hız seviyesi belirlediği de söyleniyor.


Yakın zamanda Game Rant , tasarım ve kreatif direktör Yannick Berthier'in rehberliğinde yaklaşık 10 dakikalık tek oyunculu Windblown oynanışını gördüğümüz uygulamalı bir önizlemeye katıldı . Her ne kadar bu çok uzun bir süre gibi gelmese de, aksiyondan hoşlanan roguelike'ların, özellikle de Dead Cells hayranlarının oyun hakkında sevecekleri pek çok şey bulacağını görmek yeterliydi . Bu önizleme tamamen tek oyunculu deneyime odaklandı, ancak Windblown'un da co-op olduğunu belirtmekte fayda var.


Windblown'da Atılma ve Savaş Işık Hızındadır


Savaş sırasında veya platformları geçerken, oyuncular Windblown'un muhteşem biyomları arasında ışık hızında atılarak atlayabilirler. Vaaseur, Sonbahar Biyomu'ndan başlayarak ve Leaper'larını çıkıntıların üzerinden düşmandan düşmana hızla göndererek ve hızlı platformlamayla atlayışları çocuk oyunu gibi göstererek bunu hemen gösterdi . Yine de, başarılı bir atılım gerçekleştirmenin hala bir beceri olduğu açıktır, çünkü bir Leaper'ın öldüğünü gördüğümüz ilk sefer, bir atılımı aştığında ve kenardan düştüğündeydi.


Atılganlık, Windblown'un savaşının temel bir bileşenidir . Aynı zamanda , eldeki silahlara bağlı olarak ölümcül savaş kombinasyonlarını takip etmek için hızlı hareketler kullanarak düşmanlar arasındaki boşluğu kapatmanın veya saldırılarından kaçmanın bir yoludur . Yol boyunca Berthier, Furious Dash veya Homing Arrows gibi farklı durumlara göre etkinleştirilen pasif güçler gibi davranan farklı türde Hediyeler seçti. Berthier ayrıca Kunais gibi düşmüş düşmanlardan silah veya ziynet ödülleri aldı ve hatta saldırı kombinasyonlarını karıştırmak için ikincil bir silah seçme fırsatına bile sahip oldu. Sıçrayanların sağlığı hiç kaybolmadığı için Berthier, Şifa Dükkanı Durağı'nda iyileşme fırsatını kaçırdı.


Berthier, Golemler tarafından yapılmış bir arazi olan Fabrika Biyomu'na geçtiğinde, dönen testere saldırıları da dahil olmak üzere düşman çeteleri çok daha zorluydu. Berthier uzun mesafeli bir oyun tarzını tercih etse de, uzaktan mermi fırlatmak ve düşman saldırılarından kaçınmak için atılmak, onlara yaklaşmak zorunda kaldığında düşmanlar yine de oldukça hızlı bir şekilde siliniyordu. Genel olarak hızlıydı, etkiliydi ve sonuçta oldukça eğlenceli görünüyordu.


Windblown'un Yemyeşil Biyomları ve Ark Oyuncu Tabanı


Mini patronu yendikten sonra Berthier bizi, herhangi bir gökyüzü korsanını kıskançlıkla yeşile çevirecek oyuncunun ana üssü görevi gören Ark'ın muhteşem yeşil manzarasına götürdü . Windblown 's Ark, Vortex'ten uzaklaşmanızı sağlayan mavi gökyüzüyle çevrili güzel bir yüzen köydür. En önemlisi, aynı zamanda oyuncuların donanımlarında kalıcı yükseltmeler yapmalarına da olanak tanıyor; Oyuncuların seçebileceği yükseltmelerden bazıları arasında Ağır Kılıç gibi çeşitli silah yükseltmelerinin yanı sıra Şifa Şişeleri gibi sağlık odaklı olanlar da yer alıyor. Burada oyuncular ayrıca Vortex'e yapacakları bir sonraki seferin başlangıcı için bir başlangıç ​​silahı seçebilecekler.


Her ne kadar içinde gezinmek için birden fazla bitişik dairesel platform olsa da, Ark bir bütün olarak bakıldığında keşfedilecek oldukça kompakt bir yer gibi görünüyordu. Bununla birlikte, çevrimiçi işbirliği yoluyla oynarken muhtemelen birden fazla oyuncunun bir araya gelebileceği, giyinebileceği ve güzelliğinin tadını çıkarabileceği, görsel olarak büyüleyici bir yere benziyor . Oyuncular yükseltmeyi tamamladıktan sonra devasa bir top kullanarak Vortex'e ateş edip savaşlarına devam ederler.Ark'taki Ağır Kılıcı yükselttikten sonra Berthier, kaçınmak veya üzerinden atlamak için lazer ve dalga saldırıları düzenleyen The Headbanger adlı yengeç benzeri boss'a karşı da bir mücadele sergiledi. Buradaki savaş, bir boss dövüşü olmasına rağmen hala hızlıydı ve Berthier, oyuncuların bu kadar büyük düşmanları alt etmek ve zaferi garantilemek için kullanabileceği ölümcül ve hızlı dövüş kombinasyonlarını gösterdi. Özellikle Berthier, bu düşmanı menzilli saldırılar kullanarak nispeten kısa sürede alt etmek için Ninja Yıldızları gibi mermileri Ağır Kılıç ile birleştirdi.


Elbette Dead Cells'in zorlu bir roguelite oyunu olduğu biliniyordu ve Windblown da farklı görünmüyor. Hızı ve görsel çekiciliği hemen belli oluyor ancak hayranlar görünüşe aldanmamalı. Başlık altında "alması kolay, ustalaşması zor" kategorisine giren bir oyuna benziyor. Yüksek hızı, savaşına ilgi çekici bir dinamik katacak gibi görünüyor; burada oyuncuların becerileri, farklı savaş kombinasyonlarını deneyip mükemmelleştirirken, farklı silahları karıştırıp eşleştirirken ve düşman saldırı modellerine etkili bir şekilde tepki vermeyi öğrenirken gerçek anlamda devreye girebilir.


Bununla birlikte, çeşitli silahlarının ve pasif becerilerinin yalnızca küçük parçalarını çalışırken gördük. Oyuncular öldüğünde bunun ne kadar cezalandırıcı olduğunu, bunun dünya ortamını potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini veya Dead Cells gibi Soulsvania oyunlarıyla karşılaştırıldığında ne ölçüde sinir bozucu olacak şekilde tasarlandığını söylemek zor . Windblown'un zorlu ama adil bir oyun olduğu söyleniyor ancak jüri sonuçta hala bu konuda kararsız. Sonuçta, türün hayranları ve potansiyel olarak yeni gelenler için rüzgarlar doğru yönde esiyor gibi görünüyor.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page