top of page

Tokyo Ghoul: Orada Kaç Kaneki Var?

Tokyo Ghoul'un başlangıcıyla karşılaştırıldığında Ken Kaneki dramatik bir şekilde değişti. Çoğu kişi, işkence gördükten sonra Kaneki'nin saçlarının beyaza döndüğü ve kişiliğinin büyük ölçüde değiştiği ilk büyük değişimini hatırlıyor. Ancak bu dönüşüm onun tek dönüşümü olmaktan çok uzaktı. Trajik kahramanın hayatındaki her önemli olayla birlikte Kaneki'nin bakış açısı ve gerçek görünümü yeni normaline uyacak şekilde değişti.

Onu daha fazla kategorize etmek teorik olarak mümkün olsa da hayranlar genel olarak uzun süredir acı çeken Kaneki'nin altı farklı kişiliğe sahip olduğu konusunda hemfikir. Sessiz ve tatlıdan vahşi ve rahatsız olana kadar bu Kanekileri tamamen farklı karakterler olarak düşünmek abartı olmaz - hatta onlardan biri öyle. Kaneki'nin her bir formu benzersizdir ve seriye tam olarak uyar.

13 Haziran 2024'te Ajay Aravind tarafından güncellendi: Sui Ishida tarafından yaratılan Tokyo Ghoul , bugün bile en iyi karanlık fantastik animelerden biri olmaya devam ediyor. Genel kahraman Ken Kaneki de hikaye boyunca biraz anti-kahraman bir rol oynuyor. Hayatındaki trajik anlar onun için büyük bir travmaya neden oldu ama aynı zamanda yeni yetenekler kazanmasına da yardımcı oldu. Kaneki'nin her biri bir öncekinden kökten farklı olan altı eşsiz kişiliğe erişimi var. Bu nedenle bu özelliği, Kaneki'nin tüm formları hakkında daha fazla bilgi içerecek şekilde güncelledik.


Kaneki 1 Dünyadaki Adaletsizlikten Derin Sorunlu

Yarı Ghoul, Utangaç ve Kitap Tutkusu

İlk çıkış

Tokyo Ghoul Bölüm 1 "Trajedi"

Özel Özellikler

Hiçbiri


Tokyo Ghoul'daki ilk Kaneki, utangaç, kitap tutkunu bir üniversite öğrencisidir ve randevusu korkunç derecede ters gittikten sonra Yarı Ghoul olur. Şans eseri, Ghoul dostu kafe Anteiku'da bir sunucu olarak çalıştığı ve Ghoul topluluğu hakkında bilgi sahibi olduğu bir yer bulur. Bir idealist olarak bu Kaneki, adaletsiz bir dünyadan derinden rahatsızdır ve Ghoul'ların neden var olduğunu anlamakta zorlanır. Dizinin çok ilerleyen bölümlerinde izleyiciler, bu Kaneki'nin Ghoul öncesi bazı travmaları sakladığını öğreniyor.

Babasını kaybettikten sonra annesi tarafından sık sık istismara uğradı ve bu da özgüveninin ciddi şekilde düşmesine neden oldu. Bir hayatta kalma taktiği olarak Siyah Saçlı Kaneki, başkalarına zarar verme riskine girmektense incinmenin daha iyi olduğu zihniyetini benimsedi, ancak bu onun pek dayanamayacağı bir zayıflığa yol açtı. Şans eseri olsun ya da olmasın, asla kendisinin bu versiyonuna geri dönmüyor. Ancak Kaneki'nin görünümü, tamamen metamorfoza uğramadan önce birkaç büyük değişikliğe uğrar.

Kaneki 2 Hikayedeki En İkonik Karakter Dönüşümüdür

Ghoul

İlk çıkış

Tokyo Ghoul 61. Bölüm "Parıltı"

Özel Özellikler

Empatisini kaybeder, kagunesini kullanmayı öğrenir

Kaneki, işkence gördükten sonra Tokyo Ghoul'da en ikonik değişimini yaşar ve saçları beyaza dönerken kendisini bir Ghoul olarak kabul eder. Saçının neden aniden renk değiştirdiğine dair birkaç teori var. Popüler bir teori, beyaz saç ve travmayı birbirine bağlayan henüz doğrulanmamış bir tıbbi durum olan Marie Antoinette Sendromuna işaret ediyor. Başka bir teori, Ghoul'un uyanışının kurgusal "RC hücreleri" sayısını artırmasını içeriyor.

Ne olursa olsun bu değişiklik Kaneki'nin radikal kişilik değişiminin simgesidir. Beyaz Saçlı Kaneki , gücün her şey olduğuna ve tüm acıların kaçınılmaz olarak kişinin yetenek eksikliğinden kaynaklandığına karar vererek geçmiş halini reddeder . Kaneki, soğuk, sert ve çok güçlü bir bireye dönüşmesine rağmen hâlâ yakınındakileri korumak istemektedir. Ne yazık ki bunu yaparken onları da uzaklaştırıyor. Görünen o ki, bu felsefe onun nihai çöküşü. Anteiku Café sonuçta yok edilir ve Kaneki, Kishou Arima tarafından kesilir.

Kaneki 3, Kakuja'nın İşkencesinin Kısmi Bir Tezahürüdür

Travmatize Kırkayak

İlk çıkış

Tokyo Ghoul Bölüm 100 "Kırkayak"

Özel Özellikler

Yarı çılgına dönmüş mod, zihinsel yetilerini kaybeder


Kırkayak Kaneki ilk olarak Kaneki'nin yamyamlaştırmanın mümkün kıldığı güçlü bir Ghoul dönüşümü olan Yarı Kakuja formuyla ortaya çıkar. Kırkayak ilk kez Kaneki'nin, bu dönüşümün kısmi bir kakuja olabileceğinden şüphelenen Shinohara Yukinori ile savaşı sırasında görüldü. Bu aynı zamanda Kaneki'nin ilk kez SS sıralamasını alması ve bu da onu Tokyo Ghoul'un en güçlü karakterlerinden biri yapıyor . Kırkayak Kaneki bu haliyle kendi üzerindeki kontrolünü tamamen kaybeder, anlaşılmaz bir şekilde mırıldanır, çılgınca duvarlara doğru koşar ve düşmanlarını kırkayak dokunaçlarıyla kazığa geçirir.

Bu dönüşüm, Jason'ın daha önce kulak kanalına soktuğu çıyanlara atıfta bulunarak, Kaneki'nin işkencesinin bir tezahürüdür. Tokyo Ghoul: Bölüm 141, "Yeterli Bir Leke"de Kaneki'nin kişilikleri bir araya geldiğinde, bu Kaneki mevcut değildir, bu da onun kendi kişiliğinden ziyade Beyaz Kaneki'nin bir uzantısı olabileceğini gösterir. 240 numaralı mahkum (mevcut olan) aşağı yukarı aynı; Kaneki'nin travmatik deneyimlerinin bir sonucu olarak oluşan mırıldanan, istikrarsız bir kimlik.


Kaneki 4, Haise Sasaki Adında Bambaşka Bir Kişidir

Mahkum

İlk çıkış

Tokyo Ghoul Son Sözü (Bölüm 144)

Özel Özellikler

Quinx Takım Lideri, Savaş Uzmanlığı

Haise Sasaki aslında Kaneki değil. Arima'nın elinde "öldükten" sonra isimsiz Mahkum # 240'a düşürülür ve unutkan biri olarak yeniden dirilir. İşkence görmüş ve utanmış bir halde başına gelen her şeyi unutmak istiyor. CCG'nin Quinx Takımının kaptanı olan Sasaki tam da bunu yapabiliyor. Quinx'in nazik, şefkatli ve biraz tuhaf "den annesi" olarak kısa bir süre mutlu bir şekilde yaşıyor.

Dahası Sasaki, Kaneki'nin kendi kendine empoze ettiği duygusal sürgünden çok farklı olarak başkalarıyla işbirliği yapmaktan hoşlanıyordu. Tabii ki Kaneki'nin geçmişi, Sasaki'ye geçmişi silmemesi için yalvaran halüsinasyonlu çocuk Kaneki'nin formunda kapınızı çalar. Kaneki'nin anıları düzgün bir şekilde geri geldiğinde serinin en unutulmaz sözlerinden birinde şöyle diyor: "İyi geceler Haise. Yeterince rüya gördüm." Sonuçta Sasaki, Ken Kaneki'nin yolundaki birçok dönüşümden sadece biriydi.


Kaneki 5, Arima'yı Bile Alt Edebilecek Kadar Güçlü

Kara

İlk çıkış

Tokyo Ghoul: Yeniden Bölüm 58 "Şakacı Baygın"

Özel Özellikler

Yıkıcı güç, Arima'nın Baykuş beşliğini alt ediyor


Aogiri Ghoul'lar tarafından icat edilen Kara Reaper, Tokyo Ghoul'daki en karanlık Kaneki formudur . Beyaz Kaneki'ye benzer şekilde o da zalim, soğuk ve acımasızdır; başına gelen her şeyi hatırlar ve Sasaki'nin mutluluğunun bir kırıntısına bile tahammül etmeyi reddeder. Her şeyi hatırlıyor; acı veren işkenceyi, birçok başarısızlığı ve hatta çocukluğunda yaşadığı istismarı. Aynı zamanda Kaneki giderek daha güçlü ve daha tehlikeli hale geliyor.

Beyaz Kaneki'nin Anteiku'yu terk etmesi gibi, Kara Reaper da Quinx takımını duygusuzca terk eder. Hatta Shirazu'nun Tokyo Ghoul:re'deki ölümünü engellemediği için Urie'yi azarlıyor . Kara Reaper kesinlikle Beyaz Saçlı Kaneki'den çok daha kasvetli çünkü görünüşte kendi hayatına son vermek istiyor. Kara Reaper Kaneki bir kez daha "Beyaz Reaper" Arima ile karşılaştığında ölmeye tamamen hazırdır ve bu da onun hayatta kalma içgüdüsünden yoksun olduğunu daha da ortaya koyar. Ancak yine de bu görünüşte son savaştan galip çıkan kişi Kaneki'dir.


Kaneki 6 Tartışmasız Onun En Önemli Kişiliği

Tek Gözlü Kral

İlk çıkış

Tokyo Ghoul: RE Bölüm 86 "Beyaz Gökkuşağı"

Özel Özellikler

Dragon Kagune'yi ortaya koyuyor, Tokyo'yu yerle bir ediyor

Bazen Tek Gözlü Baykuş ile karıştırılan Tek Gözlü Kral belki de Kaneki'nin en karmaşık kişiliğidir . Arima ile olan mücadelesinin ardından yaşama isteğini yeniden kazanır ve Tek Gözlü Kral olur. Kaneki'nin tüm kişilikleri, neyin önemli olduğunu bilen ve Arima'nın iradesini yerine getirmeye hazır, yeniden düzenlenmiş, eksiksiz bir versiyonda birleşiyor. Saçları bir kez daha beyaza dönüyor ve karakteri için olumlu bir değişime işaret ediyor gibi görünüyor. Bu kesinlikle bir gelişme ama eski kusurları hâlâ trajik kahramanın önünde engel teşkil ediyor.

Tek Gözlü Kral bile çok fazla sorumluluk üstleniyor ve stresin yaşlanmasına neden olması nedeniyle kontrolden çıkıyor. Sonunda bir kez daha başarısız olur, Juuzou Suzuya tarafından kesilir ve "Ejderha" Kagune canavarına dönüşür. Daha incelikli bir değişiklikle, Kaneki'nin Dragon'un içindeki görüntüleri onun kendisini anlamlandırmasına ve dünyayla uzlaşmasına yardımcı oluyor. Başkalarına güvenmeyi öğrenir ve dünyanın doğru ya da yanlış olmadığını anlar; sadece bu şekilde oluyor. Tokyo Ghoul'u bitiren, varoluşçu da olsa bu tatmin olmuş Kaneki'dir .

11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page