top of page

The Planet Crafter: Modlar Nasıl Kurulur (Ve Hangilerini Almalı)

The Planet Crafter, yavaş ve küçük başlayan bir hayatta kalma oyunudur. Ancak daha iyi makinelerin, daha yüksek hızların ve daha fazla otomasyon sisteminin kilidini açtıkça oyun zamanla hızlanır. Peki ya oyunu normalde izin verdiğinden daha hızlı ve daha kullanışlı hale getirebilseydiniz?


The Planet Crafter'ın mod sahnesi diğer oyunlardaki kadar kapsamlı değil, bunun nedeni büyük ölçüde geliştiricilerin oyunu modları kullanacak şekilde tasarlamamış olmaları. Ancak bu, mod geliştiricilerin kendi düzeltmelerini, oynanış değişikliklerini, hilelerini ve eklemelerini oluşturmasını engellemedi. Oyunu modları kullanacak şekilde ayarlamak biraz çaba gerektirir, ancak yeni modlar ekledikten sonra eklemek kolaydır.


Planet Crafter'ı Mod'a Hazır Hale Getirme


Anlaşılması gereken ilk şey, The Planet Crafter'ın bir Unity projesi olduğudur. Bu, diğer Unity oyunlarında çalışan modlama programlarının bunda da çalıştığı anlamına gelir. Özellikle BepInEx adlı bir programa ihtiyacınız var. Bu programı kurmanın en iyi yolu, süreci otomatikleştiren ve herhangi bir oyun için çalışan program sürümünü seçen BepInEx Unity Installer'ı kullanmaktır. BepInEx Unity Installer'ı Nexus'ta bulabilirsiniz (aşağıda listelenen tüm modlarla birlikte). Nexus bir hesap gerektirir ancak hesap oluşturmak ücretsizdir.


Yükleyiciyi aldıktan sonra şu adımları izleyin:


  1. The Planet Crafter için yerel dosyalarınızı bulun . Varsayılan olarak Steam'in konumu Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/The Planet Crafter'dır. GOG'un konumu Program Files (x86)/GOG Galaxy/Games/The Planet Crafter'dır.

  2. Yukarıdaki bağlantıdan dosyayı indirin, ardından BepInExUnityInstaller.exe dosyasını Planet Crafter.exe ile aynı klasöre yerleştirin.

  3. BepInExUnityInstaller.exe'yi çalıştırın. "BepInEx" adlı yeni bir klasör görünmelidir. Değilse, .NET 4.8'i indirmeniz gerekebilir .

  4. The Planet Crafter'ı başlatın , ardından oyunu kapatın. Bu, BepInEx kurulumunun gerekli dosya ve klasörleri eklemesine olanak tanıyacaktır.

  5. Nexus'tan veya güvendiğiniz başka bir siteden bir veya daha fazla The Planet Crafter modunu indirin.

  6. Mod dosyalarını veya klasörlerini The Planet Crafter/BepInEx/plugins'e çıkarın.

  7. Modlar yerindeyken The Planet Crafter'ı başlatın ve tekrar kapatın. Başlatma normalden daha uzun sürebilir ve bir veya iki kez çökebilir ancak yine de çalışması gerekir.

  8. Oyunu modlar kurulu olarak çalıştırdıktan sonra konfigürasyon dosyalarını BepInEx/config içerisinde bulabilirsiniz. Modun değişkenlerini değiştirmek için bu dosyaları herhangi bir metin düzenleyiciyi (Not Defteri gibi) kullanarak açın.


The Planet Crafter için Harika Modlar


Planet Crafter'ın yalnızca Nexus'ta birkaç düzine modu var. Ancak, oyun erken erişim yoluyla ilerledikçe tüm mod yaratıcıları modlarını güncel tutmadı, bu nedenle son yükleme tarihlerini kontrol edin ve modun hala çalışacağından emin olmak için gönderileri okuyun. Aşağıda 1.0 sürümüyle çalışan ve dünyalaştırma deneyiminizi daha kolay veya daha heyecanlı hale getirecek modların bir listesi bulunmaktadır .


Bir envanter alanını tek bir öğenin doldurması yerine, her alan aynı türden bir öğe yığınını tutabilir. Bu , arama, cevher çıkarma ve depolamayı çok daha kolay hale getirir . Mod varsayılan olarak 10'luk yığınlara sahiptir, ancak bu sayıyı modun .cfg dosyasından değiştirebilirsiniz. Ancak bu mod bir denetleyiciyle düzgün çalışmıyor ve modun geliştiricisi, yığın boyutunu 50'nin üzerine çıkarırsanız sorunların başlayabileceği konusunda uyarıyor.


Bu mod aktifken, üretim menüsünü açtığınızda yakındaki kasa ve dolaplardaki tüm öğeler envanterinizde sayılır. Bu efektin yarıçapı varsayılan olarak 20 metredir ancak .cfg dosyasında istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz. Akarnokd'un modunu kullandığınızdan emin olun, çünkü aedenthorn'un modu eski ve çalışmıyor.


Daha İyi Jetpack

Bu mod jetpack'inizi çok daha hızlı ve daha etkili hale getirebilir . Modası geçmiş ve dolayısıyla jetpack'in düşüşünü durduran özellik çalışmıyor, ancak jetpack'in hızını artıran özellik çalışıyor. Varsayılan çarpan birdir ancak manzara boyunca yakınlaştırmayı başlatmak için bunu .cfg dosyasında iki, üç veya dört olarak ayarlayabilirsiniz. Bu çarpan aynı zamanda yerden daha yükseğe çıkmanıza olanak tanıyarak oyun bozan yüksekliklere ulaşmanıza olanak tanır.


Üç çubuğunuzdan herhangi biri biterse ölürsünüz ve ziyaret ettiğiniz son güvenli yerde yeniden doğarsınız. Bu mod , her çubuk yeterince azaldığında (varsayılan olarak yüzde dokuz) envanterinizdeki su şişelerini, oksijen şişelerini ve yiyecekleri otomatik olarak tüketecektir . Bu kaynakları yine de yanınızda taşımanız gerekiyor ancak değerlerinizi takip etmeyi unutursanız mod sizi hayatta tutacaktır.


Sonraki Kilidi Açılabilir Öğeleri Göster

Bu mod, büyük duvar ekranlarına bazı ekstra bilgiler ekler. Mevcut ısı, oksijen, biyokütle vb. değerlerin yanı sıra , sonraki planların kilidini açmak için ulaşmanız gereken değerleri de görebilirsiniz. Ekranlar neyin kilidinin açıldığını söylemez ancak bu size yine de bir bakışta görebileceğiniz daha fazla bilgi verir.


Uzay İnekleri

Bu mod kolaylık sağlamaktan çok eğlence amaçlıdır. Her Çim Yayıcı yaptığınızda (Çiçek Yayıcılar sayılmaz), yanında Minecraft'tan daha basit bir Uzay İneği görünecektir. Uzay İneği her iki dakikada bir bir Su Şişesi, bir "Uzay Yemeği" (40 sağlık değerinde) ve bir Metan Kartuşu üretir.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page