top of page

The Last of Us: Enfekte Olanların Her Aşaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

The Last of Us'ta hayatta kalanların karşılaştığı en ölümcül düşmanlar, Enfekte olanlardır. Tipik olarak aşamalar halinde gelişirler ve güçlü olmalarına rağmen öldürülebilirler.Naughty Dog'un The Last of Us serisi, oyuncuların karşılaştığı yeni bir düşman türü ile zombi türünü yeniden canlandırdı. Naughty Dog, tipik bir zombi virüsünün dünyanın sonunu getirmesi yerine, kordiseps olarak bilinen gerçek hayattaki mantar enfeksiyonunu kullanmayı seçti. Mantarın kendisi yalnızca böceklere saldırır ve doğası, enfekte olmuş bir konağı kontrol etmek ve sonunda öleceği ve daha fazla spor yayacağı yüksek bir yere gitmelerini sağlamaktır. The Last of Us , sporların türlere atlayarak insanlara geçmesini sağlayarak, ortalama bir zombiden çok daha ölümcül olan gerçekliğe bağlı düşmanlar yarattı.

Bir kişi ilk kez enfekte olduğunda , sporlar veya bir ısırık yoluyla zombilere benzer özellikler taşırlar. Buna inleme, saldırganlık ve azalmış bir ön lob dahildir. Bununla birlikte, enfeksiyon ilerledikçe, kordiseps, konakçıyı çok daha ölümcül varyantlara dönüştürür. Bu gelişmiş sürümlerin kendi becerileri ve yetenekleri vardır, bu da onları yenmeyi zorlaştırır. Bu varyantların her birini tanımak ve onları nasıl öldüreceğinizi anlamak, kıyamet sonrası hayatta kalmak için çok önemlidir.


Koşucular, Enfeksiyonun İlk Aşaması


Enfeksiyondan saatler sonra insanlar koşucu olur. Bu, mantarın kendisinin vücudu tamamen ele geçirmeye başlamadığı, bunun yerine zihne doğru ilerlediği zamandır. Sonuç olarak, Enfekte Olanlar hala insan özelliklerini koruyorlar, ancak anılarını hiçbir şekilde korumuyorlar. Artık vücut işlevlerini kontrol edemeyen Koşucular daha agresif hale gelir ve çok sayıda saldırı yapar. Infected'ın bu versiyonu, çok sayıda inanılmaz derecede ölümcül ve Joel'in bir Koşucu sürüsü ona ve Ellie'ye saldırırken baş aşağı asıldığı ilk oyundan bir sahnenin önemli bir parçası. Zombilere en çok benzeyenlerdir ve zombiler gibi ateşli silahlar ve yakın dövüş saldırılarıyla kolayca öldürülebilirler, ancak kafadan vuruşlarla daha da hızlı yenilirler.


Takipçiler Enfeksiyonun Daha Fazla Fiziksel İşaretini Gösteriyor


Hastalığın ikinci aşaması Stalker'dır. Bu aşama, enfeksiyondan iki hafta ila bir yıl sonra başlar ve mantarın konakçı üzerinde daha güçlü bir şekilde tutunmaya başladığı zamandır. Koşuculara çok benzer şekilde, bu aşama hala tanınabilir insan özelliklerine sahiptir, ancak hastalık ilerledikçe vücutlarında çok daha fazla büyüme taşır. Adlarını avlarını takip etmekten kazandıkça avlanma alışkanlıkları da geliştirmeye başlarlar.

Stalker'lar, Koşucular gibi rastgele saldırmak yerine avlarına saldırmak için uygun anı bekleyecektir. Hatta mantarın yerleşmesine ve onları kamufle etmesine yetecek kadar duvarlarda sabit kaldıkları bile bilinmektedir. Genellikle Koşucu grupları arasında dağılmış halde bulunabilirler ve tıpkı onlar gibi ateşli silahlarla veya yakın dövüş silahlarıyla öldürülebilirler.


Tıklayıcılar Kör Ama Son Derece Ölümcül


Bir yıllık enfeksiyondan sonra, ev sahibi daha sonra Clicker'a dönüşür. Tıklayıcılar muhtemelen oyundaki en ikonik Enfekte olanlardır ve yüzlerinin üzerinde onları kör eden devasa bir mantar plakası tarafından tanımlanır. Ancak bu onları güçsüz bırakmıyor. Bunun yerine, çevrelerini okumak için tıklayarak ekolokasyonu kullanırlar. Artık ışığa ihtiyaç duymuyorlar ve çoğu insandan daha iyi görebiliyorlar. Genellikle sporlarla kaplı alanlarda bulunurlar ve sürüler halinde kalarak insanlara bulaşmasını beklerler.

Bir hedef tespit ettiklerinde hemen sesin kaynağına doğru koşarlar ve muazzam bir güçle saldırırlar. Kaplamaları ayrıca başlarına bir miktar koruma sağlar. Onları ortadan kaldırmanın en iyi yolu, onları boyunlarından bıçaklamak için bir bıçak kullanmaktır. Ancak tespit edildiğinde, kafadan vuruşlarla birlikte ateşe ve patlayıcı bazlı silahlara odaklanmak en iyisidir.


Bloaters Enfeksiyonu Yıllardır Taşıyor


Enfeksiyondan yıllar sonra konakçı, Bloater'a dönüşme potansiyeline sahiptir. Şişiriciler, oyundaki en güçlü düşmanlardan biridir ve son derece gelişmiş Tıklayıcılar gibi çalışır. Bu düşmanlar yavaş ve kördür, ancak eksikliklerini menzilli saldırılar ve savunma ile telafi ederler. Vücutlarındaki mantar oluşumları onları neredeyse kurşun geçirmez yapıyor ve oyuncuya büyük spor bombaları fırlatabiliyorlar.

Joel , The Last of Us'ta spor salonunda biriyle karşılaştığında bunu ilk elden öğrenir . Bu düşmanla mesafe en iyisidir, çünkü ona yakalanmak anında ölümdür. Onu yenmenin en iyi yolları arasında molotoflar, patlayıcılar ve ağır ateş gücü bulunur. Hasar vermenin ve sendelemenin bir başka harika yolu da, atılmadan önce vücudundaki bomba büyümelerini vurmaktır.


Shamblers, Mantarın Geç Aşamalı Bir Varyantıdır


The Last of Us Part II, Shambler olarak bilinen başka bir enfeksiyon çeşidini tanıttı. Shamblers, şişkinler gibi yıllarca enfeksiyondan sonra yaratılır. Genellikle büyük su kütlelerinin yakınında bulunurlar ve muazzam bir güce sahip olmasalar da, bunu geniş kapsamlı saldırılarla telafi ederler. Bu özel düşmanlar, hedeflerini yakaladıktan ve kurbanlarını yakan asitli sporlar püskürttükten sonra en iyi şekilde çalışırlar.

Yenilgiden sonra bile, hala bir tehdit oluşturuyorlar ve hızla havaya bir spor kütlesi patlatacaklar. Shamblers, virüsü saldırıdan daha fazla yaymak için tasarlandı, ancak bu onları daha az tehdit edici yapmıyor. Neyse ki, Bloaters ile aynı şekilde yenilebilirler. Ancak, onlarla güvenli bir mesafeden savaşmak en iyisidir.


Sıçan Krallar En Büyük ve En Korkunç Düşmandır


Dizide şimdiye kadar görülen en büyük sahne Fare Kral'dır. Bu varyant, yirmi yıllık enfeksiyondan sonra yaratılır ve bir konağın en az üç diğeriyle birleşerek korkunç bir kitle oluşturmasından kaynaklanır. The Last of Us Part II'de Abby onunla Seattle'daki bir hastanede karşılaştığında görülen yalnızca bir tane var . Göründüğünden daha hızlıdır ve tek vuruşta öldürebilir.

Devasa yaratık acımasızdır ve oyuncunun çevresini hızlı bir şekilde anlamasını gerektirir. Onu yenmenin en iyi yolu, kaynakları ve cephaneyi korurken hareket etmeye devam etmek ve mevcut her mermiyi ve bombayı kullanmaktır. Yenilgiden sonra bile, Abby'nin öldürmesi için ağır zırhlı bir Stalker'ı ayıracak ve bunun neden enfeksiyonun en ölümcül aşaması olduğunu kanıtlayacaktır.

Enfekte olanlar, video oyunlarındaki en yaratıcı ve korkunç karakterlerden bazılarıdır. Naughty Dog, nasıl çalışacakları ve nasıl yenilebilecekleri konusunda çok düşündü ve bunu gösteriyor. Onları yenmeyi diğer zombi benzeri düşmanlardan farklı kılan şey, ne olursa olsun özlerinin zihinlerinde hapsolup onları da hayatta kalanlar kadar enfeksiyonun kurbanı haline getirmesidir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page