top of page

Tüm Zamanların En Tuhaf 10 Hayatta Kalma Oyunu

Bu hayatta kalma oyunları ilgi çekici bir oyun deneyimi sunarken şüpheli temalara da sahiptir.  • Hayatta kalma oyunları, oyuncuların karakterlerinin sağlığını korumak ve bir üs oluşturmak için kaynak toplamasını ve öğeler üretmesini gerektirir. Bu unsurlar tür için çok önemlidir.

  • Hayatta kalma oyunu geliştiricileri, oyunlarını farklılaştırmak ve oyuncuların ilgisini çekmek için yaratıcı ve benzersiz mekanikler, karakter tasarımları ve anlatı öğelerini kullanır.

  • Raft, Rimworld ve Grounded gibi öne çıkan hayatta kalma oyunları, sal üzerinde yüzmekten köpekbalıklarını savuşturmaya, küçülmüş bir arka bahçeyi keşfetmeye ve böceklerle savaşmaya kadar çeşitli oyun deneyimleri sunuyor.


Hayatta kalma oyunları genellikle aynı temel oyun mekaniğine sahiptir; bu, oyuncuların çeşitli kaynaklar toplamasını ve karakterlerinin sağlığını korumak için farklı öğeler oluşturmasını gerektirir. Bu, çeşitli kaynak toplama gezilerinden sonra geri dönebilecekleri bir üs oluşturmanın yanı sıra, bu tür oyunların hayatta kalma oyunları olarak değerlendirilmesi için çok önemlidir.


Bu türde öne çıkmanın geliştiricilerin kendi oyunlarında yaratıcı olmalarının nedeni budur. İlginç oyun mekaniklerinden sevimli karakter tasarımlarına ve benzersiz anlatı öğelerini bir araya getiren bu hayatta kalma oyunları, oyuncularının ilgisini canlı tutmak için karakter tasarımı ve oynanış seçimlerinin yanı sıra tuhaf temaları da harmanlıyor.


10

RaftRaft, Waterworld filminin temel fikrine dayanan bir hayatta kalma oyunudur: derme çatma yüzen bir cihazda sürüklenmek. Oyuncular 2x2 sallarını geliştirmeye çalışırken birinci veya üçüncü kişiyi kullanabilirler . Ahşap kalaslar, plastik, kasalar ve palmiye yapraklarından çeşitli malzemeler içeren yüzen döküntüleri ve varilleri yakalamak için kullandıkları bir kanca ve ip ile donatılmıştır.


Daha cesur oyuncular, yüzen varilleri almak için okyanusta yüzebilir, ancak köpekbalıklarının saldırısına uğrama riskiyle karşı karşıya kalırlar. Oyuncuların salları genişledikçe salların kenarlarını parçalayabilen köpek balıklarını da çekerler: Oyuncuların sallarının hasarını azaltmak için köpek balıklarını savuşturmaları gerekir. Bunun da ötesinde, oyuncuların açlık ve susuzluk seviyelerini de kontrol altında tutmaları gerekiyor.


9

RimWorldRimworld, insanlığın evrene yayıldığı ancak ışık hızında yolculuk imkanına sahip olmadığı bir senaryoda geçiyor. Bu, insanların yaşadığı farklı gezegenlerin izole edilmesine yol açtı: Sonuç olarak bazı gezegenler diğerlerinden daha hızlı ilerledi.


Oyuncular , kolonilerinin sürekli değişen bir ortamda aşamalı olarak yaşamasını sağlamakla görevlendirilir . Rimworld'ün benzersiz özelliklerinden biri yapay zeka tarafından oluşturulan hikaye anlatımıdır: Bir oyuncu hayatta kalan üç kişiyle başlar ve onların ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bunu yapmak, anlatılarını iyi ya da kötü yönde ilerletir.


8

UrgeUrge , oyuncuların bir araba kazasından uyanıp gizemli bir sis tarafından değiştirilmiş gibi görünen bir dünyaya geldiği birinci şahıs bir hayatta kalma oyunudur. Üstelik oyuncuya, gördüklerini bozan bilinmeyen bir ilaç enjekte edilir. Araç yapımı için gerekli değerli malzemeleri toplamak ve yaşam alanlarını iyileştirmek için sisin içine girmek oyunculara kalmıştır, ancak bunu yapmak dünya durumunun farklı olmasına neden olacaktır. Buna daha güçlü düşman ortaya çıkmaları, daha fazla halüsinasyon ve diğer tehlikeler dahildir.


Tersine, oyun, oyuncuların tek bir yere yerleşmekten ve zorlukla kazandıkları konumlarının uğursuz sis tarafından istila edilmesinden kaçınmak için göçebe bir oyun tarzına geri dönmelerine olanak tanır. Ancak bunu yapmak, sürekli olarak malları karıştırmak zorunda kalmak anlamına gelir.


7

GroundedGrounded'ın ilginç ama basit bir önermesi var: Bir grup genci böcek boyutuna küçültün, onları arka bahçeye gönderin ve ne yapacaklarını görün. En fazla dört oyuncunun arka bahçeyi küçücük boylarıyla keşfetmesi eğlenceli bir oyun haline gelir: Oyuncuların kaynakları toplaması ve ilk etapta neden küçüldüklerinin gizemini ortaya çıkarması gerekir.


Oyuncuların sağlığını ve dayanıklılığını kontrol altında tutarken çeşitli hatalarla savaşmak için farklı silahlar üretmek, Grounded oynanışına daha fazla derinlik kazandırır. Gece ve gündüz döngüsü gençler için de tehlike yaratıyor çünkü daha tehlikeli böcekler güneş battığında ortaya çıkıyor.


6

Fallout ShelterFallout oyunları , oyuncularının nükleer sonrası çorak arazide yaşamasını ve maceralara atılmasını sağlayan RPG unsurlarıyla tanınır. Serinin bir yan ürünü olan Fallout Shelter , oyunculara kendi Vault'larını yönetme ve sakinlerinin hayatta ve mutlu kalmasını sağlama fırsatı veriyor.


Mahzen Yöneticileri olarak oyuncuların, Mahzenlerinin ışıklarını ve kaynaklarını her zaman açık tutmakla uğraşmaları gerekir. Buna, Vault için kaynak toplamak üzere sakinlerin gönderilmesi, hayatta kalanların kurtarılması ve Vault'un verimliliğini daha da artırmak için tesislerin genişletilmesi de dahildir.


5

ForestAdından da anlaşılacağı gibi The Forest, bir uçak kazasından sağ kurtulduktan sonra ormanda hayatta kalmaya çalışan oyunculara sahip. Oyunun hikayesi de aciliyete katkıda bulunuyor: Ana karakterin çocuğu bilinmeyen bir kişi tarafından kaçırıldı ve oyuncuların görevi, bir anlaşma kurmaya çalışmanın yanı sıra çocuğu kurtarmaktır.


Orman, oyunculara yerleşimlerini, özellikle de savunma yapılarını geliştirirken çeşitli seçenekler sunar çünkü oyun ilerledikçe mutantlar yavaş yavaş oyuncuların üssüne yaklaşır. Oyuncuların çocuğu kurtarması ne kadar uzun sürerse, daha ölümcül mutant karşılaşmaları sıradan hale geliyor.


4

SubnauticaAçık okyanus, her zaman derinliklerin altında olduğundan her zaman görülemeyen çok sayıdaki flora ve faunası nedeniyle keşfedilmesi gereken güzel ve korkutucu bir yerdir. Şimdi yabancı bir gezegenin okyanuslarını keşfettiğinizi ve onun su altı tehlikelerinden kurtulmaya çalıştığınızı hayal edin . Bu Subnautica'nın öncülüdür .


Bu tek oyunculu hayatta kalma oyunu, oyuncunun kaynakları toplamasını, su altı üssünü inşa etmesini ve uçsuz bucaksız uzaylı okyanusunun derinliklerine inmesine olanak tanıyan denizaltını yaratmasını sağlar. Oyuncular hikayede ilerledikçe ve gezegenin sırlarını ortaya çıkarırken, sörfün altında gizlenen farklı yaşam formlarına da dikkat etmeleri gerekiyor.


3

Terrariaİlk bakışta Terraria , 2D platform oyunu gibi görünecek şekilde tasarlanmış oyun dünyası nedeniyle bir hayatta kalma oyunu gibi görünmüyor. Oynanış açısından, Terraria gerçekten de Metroid gibi klasik bir platform oyunu gibi oynuyor, ancak oyun aynı zamanda üs inşa etmenin yanı sıra işçilik ve keşif mekaniklerini de içeriyor.


Alanlar prosedürel olarak oluşturulmuştur, bu da kaynak toplamayı ve düşmanla karşılaşmayı dinamik hale getirir. Oyuncular kasabalarını yaratıp genişlettikçe ve belirli görevleri tamamladıkça, gelişen kasabalarına çeşitli avantajlar sağlayan NPC'leri çekme şansları var. Bununla birlikte, oyuncular oyuna düşük sağlık ve mana ile başlıyor ancak bu, farklı zırhlar ve eşyalar üretilerek artırılabilir.


2

Don't StarveDon't Starve , tuhaf bir hayatta kalma oyunu isteyen oyuncular için bu atmosferi sağlıyor. Oyunun sanat tarzı, 2D dünyasına çok daha fazla karakter kazandıran Tim Burton benzeri bir görsel sunuyor. Her bölgenin florası ve faunası kendine özgü, çizgi film benzeri bir görünüme sahiptir ve yaratık tasarımlarının ne kadar çılgınca olduğunu keşfetmek oyunun cazibesinin bir parçasıdır.


Bununla birlikte, Don't Starve oyuncuların elini tutmuyor: bir ana kamp kurmak en önemli önceliktir, çünkü en azından bir kamp ateşinin olmaması oyuncular için anında felaket anlamına gelebilir. Bunun nedeni geceleri daha tehlikeli yaratıkların ortaya çıkması ve hayatta kalanların işini hızlı bir şekilde halletmeleridir.


1

DredgeDredge bir balık tutma simülatörü olarak karşımıza çıkıyor, ancak oyuncular oyunun dünyasına daldıkça, bu oyunda sadece balık tutmaktan daha fazlası olduğunu hemen fark ediyorlar. Oyuncular bir balıkçı teknesini kontrol ederler ve belirli bölgelerde balık yakalamak ve kargoları kurtarmakla görevlendirilirler: Toplanan balıkları ve eşyaları nakit karşılığında mağazalara satabilirler ve tekneleri için yükseltmeler yapabilirler.


Ancak Dredge , karışıma Lovecraftvari bir anlatı ekleyerek tuhaf ve tüyler ürpertici bir faktör getiriyor: Oyuncuların balık tutmak için yola çıktıklarında gündüz ve gece döngüsünün farkında olmaları gerekiyor. Gece, daha pahalı ve daha nadir balıkları ortaya çıkarır, ancak aynı zamanda rahatsız edici olaylara ve oyuncunun teknesini sulu bir ölüme sürükleyebilecek derin deniz canlılarına da yol açar.


10 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page