top of page

'Tüm' Xbox Oyunlarının Yakında Çoklu Platforma Geçeceği Söyleniyor

Sektördeki çeşitli kişiler, Xbox'ın bir dizi oyunu çoklu platform haline getirmeyi, hatta muhtemelen bunu tüm Xbox oyunları için yapmayı planladığını öne sürüyor.

Sektörün içinden bazı kişiler, Xbox'ın Starfield çoklu platform gibi büyük oyunlar yapmayı planladığını birden fazla satış noktasına açıkladı ; bazı söylentiler Microsoft'un tüm Xbox oyunlarını platformlar arasında kullanılabilir hale getirmeyi hedefleyeceğini öne sürüyor. PlayStation'a özel video oyunları konsolun popülaritesinin artmasına yardımcı olurken Xbox donanım satışlarında geride kaldı ve şimdi de içeriden kişiler Microsoft'un odağını çoklu platform kârlılığına yönlendirebileceğini ima etmeye başlıyor.

Xbox, büyük ölçüde Xbox Game Pass nedeniyle etkinlikte büyük artışlar görmeye devam ederken platform, konsol satışları açısından PlayStation ve Nintendo'ya ayak uydurmakta zorlandı. Her ne kadar Xbox daha önce platforma olan ilgiyi artırmak için konsollara özel oyunlar sunmuş olsa da sektördeki söylentiler şirketin diğer pazarlardan kar peşinde olduğunu gösteriyor.

Oyun endüstrisi analisti JezCorden, Xbox'ın rakiplerden daha fazla "nakit akışı" elde etmek için çok platformlu sürümlere odaklanacağını iddia eden bir tweet paylaştı. Tweet'ten kısa bir süre sonra birçok medya kuruluşu, yeni Xbox çoklu platform stratejisiyle ilgili diğer onay haberlerini vermeye başladı. XboxEra'ya konuşan bir kaynak, Starfield'ın "Shattered Space" genişletmesi Xbox ve PC'ye çıktıktan sonra PS5'e geleceğini iddia ediyor . Microsoft'tan bir başka kişi The Verge'e Bethesda'nın yaklaşan oyunu Indiana Jones ve The Great Circle'ı muhtemelen Xbox'ın piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra PS5'te yayınlamayı düşündüğünü açıkladı. Bethesda, oyunlarının çok platformlu olacağı söylenen tek stüdyo değil; çünkü son haftalarda içerdekilerin hem Hi-Fi Rush hem de Sea of ​​Thieves'in gemiden ayrılıp diğer platformlara genişleyeceğini söylediği görüldü.Xbox'a Özel Oyunların Çoklu Platforma Geçeceği Söylentileri


  • Yıldız Alanı

  • Hi-Fi Hızı

  • Hırsızlar Denizi

  • Indiana Jones ve Büyük Çember

  • Kıyamet Yılı Sıfır

  • Microsoft Uçuş Simülatörü

  • Halo Sonsuz

  • Tövbe

  • Topraklanmış

Çoklu platforma geçeceği yönünde söylentilerin yanı sıra Halo Infinite ve Microsoft Flight Simulator gibi Xbox oyunlarının da diğer konsollarda sunulması bekleniyor. Belki de en şaşırtıcı olanı, tüm Xbox oyunlarının sonunda çoklu platform haline getirileceği önerisidir. Microsoft'un çoklu platform vizyonuna ilişkin söylentiler "bazı oyunlar" ve "tüm oyunlar" arasında gidip gelirken (Jez, her ikisini de duyduğunu belirtti), Xbox'ın odağı kendi konsolundan başka bir yöne yönlendirme olasılığı birçok hayran için şok oldu. Bazıları, Xbox Game Pass 1. Gün sürümlerinin uygulanmasının konsola özel oyunlar için karlılık eksikliğine yol açtığına inanırken, diğerleri Microsoft'un donanım kayıplarını azaltmak ve platformdan bağımsız olarak yalnızca oyun yapımına ve dağıtımına odaklanmak isteyebileceğini tahmin ediyor. Bu söylentiler Xbox tarafından doğrulanmamış olsa da, kendi özel oyunlarının diğer konsollarda görünme olasılığı izleyicilerin ilgisini zirveye çıkardı. Platform ayrıcalığı, özellikle Xbox ile PlayStation arasında uzun süredir devam eden "konsol savaşlarına" tanık olan oyun hayranları arasında hararetle tartışılan bir konu olmaya devam ediyor. Geçmişte Xbox oyunları PlayStation'a taşındı ve bunun tersi de oyunculardan genel olarak olumlu tepkiler aldı. Devler arasındaki bu savaşın sona mı ereceği yoksa yön mü değişeceği henüz bilinmiyor ancak hayranlar Xbox'ın konuyla ilgili resmi açıklamasını takip etmek isteyebilir.

1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page