top of page

Sony Yapay Zeka Destekli AFK Yardımcısı Üzerinde Çalışıyor

Yeni bir patent, teknoloji devi Sony'nin, yapay zeka destekli özel bir yardımcıyla PlayStation deneyimini daha da iyileştirmeyi planladığını gösteriyor.

Yakın zamanda patentlerinden birinin yayınlanmasıyla birlikte Sony'nin oyun odaklı ürün serisine yapay zeka destekli yeni bir ürün eklemeyi planladığına dair bazı göstergeler var. Her ne kadar yapay zeka, genel bilgisayar pazarında her yerde hızla yaygınlaşsa da, Sony gibi teknoloji şirketleri , oyun odaklı donanımlarında teknolojiden yararlanma konusunda yalnızca yüzeysel bir adım atıyor.

Yapay zekanın 2022'den bu yana manşetlere hakim olmasına ve daha geniş teknoloji ortamında moda bir kelime olmaya devam etmesine rağmen, Sony'nin bu gelişen teknolojiyle ilk işbirliğini yakın zamanda resmi olarak açıklaması pek olası değil. Örnek olarak Sony, Uzaktan Oynatma özelliğine sahip PlayStation Portal'ı , bu özelliğin PlayStation 3'ün yaşam döngüsü sırasında tanıtılmasından neredeyse yirmi yıl sonra ancak yakın zamanda piyasaya sürdü.


Yapay Zekanın PlayStation Deneyiminde Yer Alacağı Yer


Sony'nin yakın zamanda yayınlanan patentine dayanarak, yapay zeka destekli varsayımsal ürünü muhtemelen sınırlı, son derece spesifik bir işleve hizmet edecek. Patentten yararlanan Sony, oyunculara oyun oturumu kesintileri arasında PlayStation VR deneyimini daha kusursuz hale getirecek bir "yardımcı" sunmak için AI teknolojisinin gücünden yararlanmayı umuyor. Patentte yer aldığı gibi bu donanım, bir oyuncunun AFK'ye gittiği anda, bir oyuncunun AFK harcadığı süre boyunca ve bir oyuncunun AFK olmaktan döndüğü anda oyunculara yardımcı olmak için yapay zekadan yararlanacak.

PS VR'ın aksesuar serisine yapılacak bu potansiyel eklemenin , tüketicilerin eline geçmesi durumunda nasıl işleyeceği şu anda belirsiz . Patentteki açıklamaya bakılırsa, Sony'nin bu yardımcıyı oyun kesintileri sırasında VR oyunlarını otomatik olarak duraklatmanın veya en azından oyunculara oyun içinde güvenli konumlara kadar eşlik ederek kötü muameleyle karşı karşıya kalmalarını engellemenin bir yolu olarak kullanmayı planladığı anlaşılıyor. oyun oturumlarına devam ettiklerinde ekran üzerinden oyun.

Bu ürün, Sony'nin yapay zekayı PlayStation deneyimine donanım düzeyinde entegre etme konusundaki ilk girişimini temsil edeceğinden, şirketin teknolojiyle ilk dansında tekerleği yeniden icat etmesi pek mantıklı olmayacaktır. Aksine, Sony'nin sanal gerçeklik tekliflerini daha da artırma niyetinde olduğu görülebilir. Ancak yapay zeka destekli bu potansiyel "yardımcının" piyasaya çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor. VR oyunlarına yönelik satışların yalnızca PlayStation ekosisteminde değil, pazar genelinde gerilemesi nedeniyle , Sony'nin bu patentin tetiğini çekmeyi ciddi olarak düşünmesi için VR'nin popülerliğinde büyük bir sıçrama yapması gerekiyor.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page