top of page

Skyrim'in Arılarında Görünenden Daha Fazlası Var

The Nords of The Elder Scrolls 5: Skyrim, oyuncuların günlük yaşamında ve hatta aktivitelerinde büyük rol oynayan arılara çok şey borçludur.  • Skyrim'deki arılar sevimli yaratıklardan çok daha fazlasıdır; Kuzey kültüründe ve bal likörü üretiminde önemli bir rol oynuyorlar.

  • Skyrim'in arıları nesneleri hareket ettirecek kadar güçlüdür ve oyunda dayanıklılık iksirleri yapmak için gereklidir.

  • Skyrim'de kavanozdaki arının gizemi hala çözülmemiş durumda ve bu da oyunun hikayesine ilgi çekici bir unsur katıyor.


The Elder Scrolls V: Skyrim, ilk çıkışından on yıl sonra bile oyuncular tarafından hâlâ bir efsane olarak görülmesine rağmen, oyun şöhretleri listesindeki yerini sağlamlaştırdı. Altıncı Elder Scrolls oyunu için sonsuz gibi görünen bekleyiş sırasında pek çok kişi Skyrim'in kaçırmış olabileceğiayrıntılara kapıldıSonuçta oyun, görünüşte bitmeyen bir hazine hazinesi olan görevler ve ortaya çıkarılacak gizemlerle tanınıyor.


Skyrim'deki böcekler, diğer yaratıkların baskıcı varlığıyla karşılaştırıldığında anlamsız bir tüy gibi kolayca bir kenara atılır. Ejderhalar, troller, mamutlar ve devler her ufukta tepinip çığlıklar atıyor ama dikkatleri oyunun gerçek küçük kahramanlarından uzaklaştırıyorlar. Arılar yalnızca Skyrim'in en sevimli yaratıklarından biri değildir , aynı zamanda gerçek dünyada da önem taşırlar, özellikle de antik İskandinav kültürleri için.


Arılar Skyrim'in Kuzeylilerinin AyrılmazıdırSkyrim Kuzeylilerinin iyi bir hücumu sevdikleri kadar içkiden de keyif aldıkları bir sır değil. Eyaletin dört bir yanındaki evler ve ambarlar, her yüzeyi bol miktarda şişe ve sürahi malzemeyle süsledi ve bu, halkın kültürüne de sirayet etti. Oyundaki diğer tüm haydutlar, tıpkı pek çok şehir muhafızının tek bir bira bardağı dilediği gibi, bal likörünün büyüsü üzerine duyulabilir bir şekilde derin düşüncelere dalıyor. Bir Nord'un ölümden sonraki yaşamındaki efsanevi Sovngarde ziyafetleri de bol miktarda bal likörüyle doludur, dolayısıyla bu savaşçılar için bir içecekten çok daha fazlası, aynı zamanda bir yaşam biçimidir.


Skyrim'in arılarıyla bağlantısı bal likörünün baldan yapılmış olmasıdır. Araziye dağılmış, birçoğu heyecan verici hikayelere sahip olan, ancak hepsi çevredeki yerleşim yerlerine bağlı olan medreseler var. Arı kovanları, arılar için insan yapımı yuvalardır ve insanlar, yaklaşık 10.000 yıldır değerli salgıları için bu tüylü küçük zilleri yetiştiriyorlar. Oyun , birçok gerçek İskandinav kültürüne saygı duruşu olarak The Elder Scrolls'ta oyunculara Nordlar için ne kadar önemli olduklarını göstermek için büyük çaba harcadı .


Skyrim'in Arıları Şaka Değil


Yıllar boyunca birçok oyuncu Skyrim'in arılarının bazı tuhaf şeyler yaptığını gözlemledi . Örneğin bu böceklerin tahta kovaları hem hareket ettirebilecek hem de kaldırabilecek güce sahip olduğu görülüyor. Bu muhtemelen Skyrim'deki sayısız komik hatadan sadece bir tanesidir , kelime oyunu yapmak istemem, ancak Tamriel'in tutkunu arılarının son derece güçlü varlıklar olması da aynı derecede muhtemeldir.


Geliştiriciler ayrıca oyundaki arı varlıklarının çarpışma kapasitesini çözmeye çalışırken çılgın zamanlar geçirdiler ve bu küçük böcekler, at arabaları gibi büyük nesneleri yalnızca bir dokunuşla üst atmosfere fırlatan durdurulamaz güçleriyle biliniyordu. Sonuçta arılar ve onların balı, Skyrim'in simya mesleğindeki dayanıklılık iksirlerinin temel bileşenidir , bu nedenle onların, pound başına, ejderhalardan daha güçlü olmalarının doğal olduğu iddia edilebilir.


Kavanozdaki Skyrim Arısının GizemiSkyrim'in arılarla ilgili kalıcı gizemlerinden biri, kafa karıştırıcı bir öğenin amacıdır: kavanozdaki arı. Oyun boyunca kavanozlarda bulunan beş böcekten biri ve herhangi bir görev veya başarı ile hiçbir bağlantısı yok gibi görünüyor. Kavanozların kapaklarının alt kısmına tuhaf runik semboller kazınmış ancak hiçbir anlamı tespit edilememiştir. Ancak Skyrim Anniversary Edition'ın piyasaya sürülmesiyle birlikte oyuna üç kavanoz daha eklendi ve gizem daha da arttı.


Camelworks olarak bilinen YouTuber, birkaç yıl önce bu gizemin etrafında ciddi bir araştırma yaptı ve bu canlı böceklerin, Skyrim'in ilk çıkışından önce kesilen içeriğin sadece bir parçası olduğu sonucuna vardı . Oyuncuların bu böcekleri kavanozlarına kimin koyduğunu veya neden etrafa dağıldıklarını asla bilemeyecek olmaları çok yazık.


Bununla birlikte, Skyrim'in kavanozdaki arısı hâlâ oyuncunun kendi evcil arısı olma, evinde kalma veya sırt çantasında güvenli bir şekilde yuvalanma amacına sahip olabilir. Her iki durumda da, bir oyuncu bir dahaki sefere dayanıklılığını yeniden kazanmak için otuz şişe bal likörünü umutsuzca içtiğinde arkadaşlarına, yani arılara teşekkür edebilir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page