top of page

Shojo ve Shonen Romance Arasındaki Fark Nedir?

Shojo romantizmi genellikle tuhaf ve duygusal olsa da, shonen romantizm aksiyon dolu. Shonen romantizminin shojo muadilinden farkı burada.Romantizm geleneksel olarak çoğu shonen anime'de nispeten küçük bir rol oynasa da, daha erkek odaklı shonen dizileri artık romantik olayları ana odak noktası haline getirmeyi tercih ediyor. Anime hayranları genellikle shojo animeyi romantizm türüyle ilişkilendirdiğinden, shonen genellikle shojo başlıklarında görülmeyen farklı bir romantizm tarzı ve formatı sunar. Aksiyon ve maceranın tüm shonen'de önemli bir rol oynamaya devam etmesiyle, shonen romantizminin kendisini shojo muadili olandan nasıl farklılaştırdığı burada.Shonen romantizmi tipik olarak, aşka yaklaşımları kadın odaklı bir shojo arsasından büyük ölçüde farklı olan erkek kahramanları canlandırıyor. Shonen erkek izleyicilere hitap etmeye devam ederken, romantizm genellikle dövüş, aksiyon ve maceranın daha tipik shonen unsurlarıyla harmanlanır. Bu, birçok popüler fantezi ve isekai shonen oyununun Sword Art Online'da görüldüğü gibi romantizmi ana olay örgüsü olarak öne çıkarmasına neden oldu . Romantik bağlar genellikle çiftler ortak bir görevi tamamlamak için birlikte seyahat ederken oluşur ve güçlenir - Kalkan Kahramanının Yükselişi ve Yedi Ölümcül Günah gibi şovlara dahil edilen popüler bir mecaz .


Pek çok shonen romantizmi, bilinmeyen diyarlardaki maceralarla başlarken, pek çok hayran, türün artan popülaritesini Inuyasha'ya borçludur . Kagome ve Inuyasha'nın yolculuğu, gerçekte olmayacak olan hayatı tehdit eden koşulların üstesinden gelen çiftler için parlak bir standart belirledi. Bu arada, shojo romantizmleri genellikle daha gerçekçi olan ve gerçek hayat problemlerini ele alan hayattan kesit animelerdir. Shojo romantizmi yoğun bir şekilde duygusal ve duygusal olarak yönlendirilirken, shonen romantizm heyecan ve fantastik unsurlarla doludur .


Standart shonen formülü göz önüne alındığında, romantizmi genellikle birkaç mevsim süren yavaş bir yanma ve katılaşması yaşamı değiştiren bir yolculuktur. Shonen romantizmi, özellikle Fairy Tail'de Natsu ve Lucy arasında görülen "olacaklar mı, olmayacaklar mı" fikriyle oynamayı seviyor . Bu arada, shojo romantizmleri genellikle, hızla ortaya çıkan bir romantizm ve sonrasındaki etrafında dönen daha kısa serilere sahiptir. Üstelik, uzun ömürlerinin yanı sıra, shonen romantizmleri tipik olarak hayranları eğlendirmek için hayran hizmetinden yoksundur. Shojo romantizm, estetik açıdan hoş aşklar yaratmak için karakter tasarımına daha dikkatli odaklanabilirken, shonen romantizm, shojo'larda yaygın olarak görülmeyen hayran hizmetlerine daha fazla odaklanır.


Monthly Girls' Nozaki-kun gibi shonen romantik komedilerin yükselişiyle birlikte, shonen romantizminin komedi yönü her zamankinden daha fazla vurgulanıyor. Shonen oyunları, karakterler yoğun bir savaşta savaşıyor ya da bir aşkı etkilemeye çalışıyor olsun, komik yönleriyle bilinir. Ancak, romantizm her zaman neşeli ve eğlenceli değildir, bazen Nisan'daki Yalanınız gibi daha derin konulara yaklaşmayı seçer . Harem türü dışındaki anime rom-com'ların çoğu shojo olsa da, diğer shonen rom- com'ların ani yükselişi, anime izleyicilerine her zamankinden daha fazla içerik seçeneği sunuyor.Shojo ve shonen romantizmleri kendi hedef kitlelerine göre şekillenmeye devam ediyor. Shojo'lar kadın anime hayranlarına hitap ettiğinden, bu oyunlar, gerçek hayatı yansıtan ve rezonansa giren samimiyet ve kalbe dokunan romantizme odaklanır. Bu arada, shonen romantizm, erkek izleyicileri uzun vadeli bir romantik komployu takip ederken eğlendirmek için aksiyon ve macerayı kullanır. Bu türler stil ve format açısından farklılık gösterse de farklı kinayeler de kullansalar da, hem shojo hem de shonen romantizmleri benzersiz hikayeleri, karakterleri ve ayarları sayesinde anime hayranları için çok değerli olmaya devam ediyor.

26 görüntüleme0 yorum
bottom of page