top of page

Rusya Kendi Oyun Konsollarını Yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı konsolların satışını sınırlayan önceki yaptırımların ardından bir dizi yerli konsol planlarını duyurdu.

Vladimir Putin, Rusya hükümetine bir dizi yerli konsolun geliştirilmesini araştırması talimatını verdi . Cihazlar muhtemelen Rusya sınırları içerisinde PlayStation ve Xbox ile rekabet etmeyi hedefleyecek .

Rusya, son yıllarda Batılı oyunlara ve geliştiricilere sorun çıkararak ülkeyi Apex Legends ve The Last of Us Part 2 gibi belirli oyunların yasaklanmasıyla tehdit etmeye yöneltti . Bunun nedeni, Rus hükümetinin açıkça karşı çıktığı LGBTQ yanlısı mesajlar olarak algılamasıdır. Şubat ayında, Rusya Video Oyun Endüstrisini Geliştirme Örgütü (RVI), 2026-2027'de tam donanımlı bir oyun konsolunun yaratılmasıyla sonuçlanan uzun vadeli bir plan ortaya koydu. Görünüşe göre Rus hükümeti bu planı uygulamaya çalışıyor olabilir.

Kaliningrad'ın ekonomik kalkınmasına ilişkin toplantının ardından Putin, hükümet yetkililerinden sabit ve taşınabilir oyun konsollarının yerli üretimine yönelik gereklilikleri araştırmalarını istedi. Rusya Devlet Başkanı ayrıca konsollara uygun işletim sistemi ve bulut sisteminin planlanması talimatını da verdi. Bu planların son tarihi 15 Haziran 2024 olarak belirlendi ve bu görevleri denetleyecek yetkili olarak Rusya başbakanı atandı. Bir Kremlin sözcüsü, emirlerin Rusya'nın yerli oyun endüstrisini geliştirmeyi amaçladığını doğruladı

  • Başkan Putin, hükümet yetkililerine yerli konsol üretimini araştırma emri verdi

  • Bunlar hem sabit hem de taşınabilir cihazları içerir

  • Bir Rus hükümet sözcüsü, Rusya'nın yerli oyun endüstrisini geliştirme niyetinde olduğunu doğruladı

Daha önce bahsedilen RVI, 2024'ün başlarında Rusya ile bağlantılı çeşitli uluslararası oyun kuruluşlarıyla ilişkileri geliştirmeyi ve aynı zamanda geleceğe yönelik yerli oyunların geliştirilmesi için bir temel oluşturmayı hedeflediğini söylemişti. Rusya'nın 2022'de Unreal Engine'e rakip geliştirme planlarını özetlemesi gibi, son yıllarda da benzer stratejiler duyuruldu. En yeni siparişlerin somut bir sonuç verip vermeyeceği henüz kesin değil, ancak bu yılın sonlarında ek haberler yayınlanabilir.Rus mahkemesi 2023'te sahte bilgi olarak adlandırdığı şeyi yaydığı için Twitch'e para cezası verdiğinden , Rus hükümetinin Batı oyun endüstrisiyle sorunları geliştiricilerle sınırlı değil . Bu karar, Twitch'in Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ilgili içeriği silmeyi reddetmesi sonucunda geldi. Daha spesifik olarak sivil kayıplara ve Rus ordusunun "şekli ve yöntemlerine" ilişkin bilgiler.

Rus hükümeti, Sony ve Microsoft gibi uzun süredir faaliyet gösteren konsol yaratıcılarıyla rekabet etmeyi planlıyorsa kesinlikle yapması gereken işler var. Microsoft'un bir sonraki Xbox Series X modeli yakın zamanda internete sızarken , iki şirket de yeni nesil konsollarıyla tam gaz ilerliyor gibi görünüyor . Ancak daha önceki yaptırımlar, Microsoft ve Sony'nin ürünlerinin Rusya'daki satışını sınırlamasıyla sonuçlanmıştı; bu da, yaptırımların önümüzdeki yıllarda da yürürlükte kalması halinde yerli konsolu çok daha uygun hale getirecekti.

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page