top of page

RimWorld: Sıcaklık Nasıl Yönetilir

RimWorld'de sıcaklık öldürücü olabilir ve oyuncular, kolonicilerini hem dondurucu kışlardan hem de kavurucu yazlardan korumak için çok çalışmalıdır.RimWorld , mahsur kalmış bir avuç sömürgeciyi gelişen bir topluluğa dönüştürmek için oyuncuları zorlayan bir hayatta kalma oyunudur. Uzak bir gezegende yaşam hiçbir zaman kolay değildir ve koloniler korsan baskınlarıyla, hastalıklarla, düşman yaban hayatıyla ve olumsuz hava koşullarıyla mücadele etmek zorunda kalacak.


İster kavurucu çöl yazları ister soğuk tundra kışları olsun, sıcaklık bir koloniyi herhangi bir korsan baskını veya hastalık salgını kadar hızlı bir şekilde yok edebilir. Aşırı yüksek sıcaklıklar, yanıcı malzemelerden yapılmış mahsullerin, mobilyaların ve duvarların kendiliğinden yanmasına bile neden olabilir. Bu nedenle, RimWorld kolonicilerini güvende ve mutlu tutmak için oyuncuların, insanlarının sıcaklığını yönetmeyi öğrenmeleri gerekecek.


RimWorld'de Tehlikeli SıcaklıklarBir RimWorld kolonisinin genellikle olumsuz sıcaklıklardan etkilenen dört bölümü vardır : yiyecekler, mahsuller, hayvanlar ve koloniciler. 10C'nin altındaki sıcaklıklar RimWorld'deki yiyeceklerin korunmasına yardımcı olacak ve 0C'nin altında tamamen bozulmasını önleyecektir. Ancak yüksek sıcaklıklar yiyeceklerin daha hızlı bozulmasına, depoların ve kilerlerin hızla boşalmasına neden olur. Benzer şekilde, sıcaklık düştükçe mahsuller daha yavaş büyüyecek ve söz konusu mahsul için listelenen minimum veya maksimum sıcaklığı aştıkları takdirde büyümeleri tamamen durabilecektir. 0C'nin altına düşen mahsuller hızla ölmeye başlayacak ve oyuncuları hızla hasat etmeye zorlayacak, aksi takdirde tamamen kaybedecekler.


Mahsuller gibi koloniciler ve hayvanlar da rahat sıcaklık aralıklarına sahiptir. Kolonistler için bu 16-21C arasındadır, ancak bu aralık sıcak tutan RimWorld kıyafetleri giyilerek genişletilebilir . Sömürgeciler, konforlu sıcaklıklarının üstünde veya altında olduğunda ruh hali cezaları almaya başlayacaklar ve bu da sıcaklıklar aşırı olduğunda sağlık etkilerine dönüşecek. Çok düşük sıcaklıklar hipotermiye ve daha sonra tedavi edilmesi gereken donmaya neden olur, aksi takdirde kolonist etkilenen vücut kısmını kaybedebilir. Çok yüksek sıcaklıklar sıcak çarpmasına neden olur; eğer kolonist daha soğuk bir bölgeye taşınmazsa şiddeti artacak ve sonunda bilinç kaybına ve ölüme yol açacaktır.


RimWorld'de Sıcaklık Nasıl YönetilirOyuncuların RimWorld'deki kolonicilerinin sıcaklığını yönetebilmelerinin birkaç farklı yolu vardır . Sıcaklıkları yönetmenin en düşük teknoloji yöntemleri Pasif Soğutucu ve Kamp Ateşidir. Pasif Soğutucu yalnızca Ahşap gerektirir ve dış sıcaklık aşırı olmadığı sürece küçük ve orta büyüklükteki bir odayı konforlu bir 17C sıcaklıkta tutabilir. Benzer şekilde, eğer dışarısı tehlikeli derecede soğuk değilse, kamp ateşi odayı 30°C'ye kadar ısıtacaktır. Daha kalın duvarlı odalar daha fazla yalıtım sağlayacak ve Pasif Soğutucuların ve Kamp Ateşlerinin daha etkili olmasını sağlayacaktır.


Components gibi daha yüksek teknolojiye sahip RimWorld malzemelerini kullanacak kadar ilerlemiş oyuncular için sıcaklığı yönetmek için birkaç seçenek daha var. Isıtıcılar ve Soğutucular çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyarlar ancak birden fazla odayı verimli bir şekilde ısıtabilir veya soğutabilirler. Odaların Havalandırmalar ile birbirine bağlanması, sıcaklıklarını otomatik olarak paylaşacak; bu, soğuk veya sıcak biyomlardaki oyuncuların genellikle ısı/soğuk paylaşımı için odalarını bir arada kümelemek isteyeceği anlamına geliyor. Soğutucular mavi okla işaretlenen taraftan soğuk havayı, kırmızı okla işaretlenen taraftan ise sıcak havayı dışarı attıkları için hem soğutma hem de ısıtma için bile kullanılabilirler. Oyuncular yazın dondurucuyu korumak ve kışın odaların sıcak kalmasına yardımcı olmak için soğutucuları kullanabileceğinden, bu daha soğuk biyomlarda çok kullanışlıdır.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page