top of page

RimWorld: Bebek Nasıl Yetiştirilir

İşte RimWorld'de bir bebeği doğru şekilde yetiştirmek için yapmanız gerekenler.Açıkça değerlere ve istatistiklere dayanan ve sunumunda soyut olan bir oyun bile oyuncuyu, gördüğü ortamın organik olduğuna ikna etmelidir. RimWorld, akıllı bir yapay zeka tarafından yürütülen bir bilim kurgu koloni simülasyonudur. Oyun, ekoloji, psikoloji, yakın dövüş, silahlı çatışmalar, biyomlar, iklim, kişilerarası ilişkiler, diplomasi, ticaret, sanat, tıp ve daha fazlasını simüle ederek hikayeler yaratıyor.


Oyuncu, Biotech DLC'si sayesinde oyuna çocuk ekleyebilecek. Yetişkin piyonlarla karşılaştırıldığında daha yavaştırlar, daha küçüktürler ve daha az iş yapma yeteneğine sahiptirler, ancak olgunlaştıkça yetenekleri gelişir. Çocuklar çeşitli yollarla elde edilebilir: hamilelik veya taşıyıcı annelik yoluyla, yetiştirme kapları yoluyla, köle tacirlerinden elde edilerek, adam kaçırılarak ve arayışlarla.


Doğal GebelikPiyonlar 'sevmeyi' başlattıklarında hamile kalma olasılıkları vardır. Bir piyonun doğurganlık durumu, hamile kalma şansını belirlemek için kullanılabilir. Bu istatistik yaş ve genetik gibi bir dizi faktörden etkilenir. Doğurganlığı değiştiren genetiğe sahip olmayan temel insanlarda, hem kadınlar hem de erkekler 14 yaşından sonra doğurgan hale gelir; Kadınların doğurganlığı 20 ila 28 yaşları arasında %100'e ulaşana kadar artar, daha sonra 50 yaşında sürekli olarak %100'den %0'a düşer; erkeklerde ise doğurganlık 18 ila 50 yaşları arasında %100'e ulaşıncaya kadar artar ve daha sonra başlar. 90 yaşında %0'a ulaşmadan azalmaya başlar.


Hamilelik süresi 18 gündür ve 6 günlük üç trimestere bölünmüştür. Hamile piyonun hareketliliği, manipülasyonu ve açlık cezaları her trimesterde artacaktır. Buna ek olarak, bazen hormonal nedenli ruh hali değişimlerinin bir sonucu olarak ruh hallerinde artışlar veya zayıflamalar yaşarlar .


DoğumOyuncu doğumdan önce iki kez bilgilendirilecektir: ilki doğumdan birkaç gün önce ve ikincisi anne doğuma girdiğinde. Doğum sırasında eğitimli bir doktorun ve yakınlarının bulunması olumlu sonuç alma olasılığını artırır. Operasyon başladığında, tüm katılımcılar tercihen tıbbi yatak olarak etiketlenmiş bir yatak (veya uyku) noktasına gidecektir.


Annenin sağlık sekmesi, oyuncunun doğumun durumunu takip etmesine olanak tanır. Acı her aşamada daha da kötüleşir ve piyonu kısa sürede çaresiz bırakır. Bebek doğduktan sonra yakındaki bir fayansın üzerinde belirecek ve anne bir güne kadar hareket edemeyecek kadar yorgun olacaktır. Bebek doğarken sağlıklı, hasta olabilir veya ölebilir. Ayrıca doğum sırasında anne de vefat edebilir. Bu, yatağın kalitesinden, odanın temizliğinden, doktorun becerisinden ve aile üyelerinin varlığından etkilenir.


BüyümeÇocuklar doğal olarak yetişkinlere göre dört kat daha hızlı büyürler, bu nedenle yılda 4 ila 8 yaşları geçebilirler. 18 yaşına geldiklerinde yetişkin olacaklar. Bundan önce oyuncunun muhtemelen onları yetkin yetişkinler olmaya hazırlaması gerekir. Herhangi bir beceriye yönelik etkinliklerin çoğunu gerçekleştirebilmelerine rağmen nispeten düşük beceri düzeyleriyle başlarlar. Çocuklar iyi eğitilirse, gelişim aşamalarını geçecek ve 7, 10 ve 13 yaşlarında meydana gelen çeşitli büyüme anlarında yeni özellikler ve ilgi alanları kazanacaklardır.


Bu, çocukların yeni bir ihtiyacına hitap ederek işe yarar: öğrenme. Oyuncu, çocuğun bundan sonra öğrenmeyle ilgili hangi etkinliklere katılmak istediğini görebilir; zemin çizimi, dersler, doğada koşma, gökyüzü hayalleri ve iş izleme dahil. İş izlemeyi veya ders almayı tamamlamak için yetişkinlerin katılımına ihtiyaç duysalar da çocuklar, herhangi bir şey veya eğlence yapmakla görevlendirildiklerinde bu talepleri karşılayacaklardır. Ayrıca çocuğun öğrenme gereksinimi karşılandığında büyüme puanı da artacaktır.


Büyüme Puanı


Bir çocuğun büyüme anı boyunca, puanları 8 öğrenme seviyesinde ilerleyebilir ve her seviye onlara daha fazla ödül verir. Seviyeler, oyuncunun bir çocuğun bir sonraki özelliğini daha özgür bir şekilde seçmesine olanak tanır. Bir büyüme anı sona erdiğinde çocuğun büyüme aşamaları 0'a dönecek ve daha fazla ödül almak için öğrenmeye devam etmesi gerekecek.


Aşama

Puanlar

Özellikler

Tutku

0

0

1 seçenekten 1'i

-

1

30

2 seçenekten 1'i

-

2

55

3 seçenekten 1'i

-

3

80

4 seçenekten 1'i

-

4

100

4 seçenekten 1'i

1 seçenekten 1'i

5

120

4 seçenekten 1'i

2 seçenekten 1'i

6

135

4 seçenekten 1'i

3 seçenekten 1'i

7

150

4 seçenekten 1'i

4 seçenekten 2'si

8

162

6 seçenekten 1'i

6 seçenekten 3'ü

Büyüme anları


Yukarıda belirtildiği gibi çocuklar 7, 10 ve 13 yaşlarında gelişim aşamalarından geçerler ve en sonunda 18 yaşında yetişkin olurlar. Çocuk uygun biyolojik yaşa ulaştığında oyuncu, eğer isterse yeni özellikler ve hobiler seçebilmesini sağlayan bir mesaj alacaktır. İyi bir ebeveyn oldum . Ayrıca, çocuğun Biyo ve Sağlık istatistiklerini gösteren bir pencerenin yardımıyla onlara rastgele seçim seçenekleri sunulacak.


Bir çocuk 13 yaşına geldiğinde oyuncuya, henüz tam olarak büyümemiş olsa bile çocuğun yetişkin olduğu konusunda bilgi verileceğini belirtmekte fayda var. Bu aşamada, yetişkin kıyafetleri giyecekler, (varsa) çocuklarının kıyafetlerini çıkaracaklar ve aynı zamanda araştırma ve demircilik yapabilecekler. Ancak bu aynı zamanda önceden var olan bazı sağlık sorunlarının da ortaya çıktığı zamandır.


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page