top of page

RimWorld: Üs İnşası İçin 15 İpucu

RimWorld'de üst düzey bir temel oluşturmak için bu yararlı ipuçlarını ve püf noktalarını kullandığınızdan emin olun.Bir oyuncunun üssü RimWorld'deki her şeydir , çünkü burası sömürgecilerin evidir ve eşyaları depolar. Üssün iyileştirilmesi, oyuncuların düştükleri acımasız gezegende daha uzun süre hayatta kalmalarına olanak tanıyacak. Oyuncular, bazılarının bilmediği oyun mekaniklerinden faydalanmalarını sağlayacak birçok ipucu keşfettiler.


Bir üs üzerinde birkaç değişiklik yapmak, onun daha iyi çalışmasına ve sinir bozucu akıncılara karşı savunmasını geliştirmesine olanak tanıyacaktır. Oyuncunun tabanındaki bazı iyileştirmeler aynı zamanda yiyecek üretimini de artıracak ve oyuncuların daha fazla koloniciyi barındırmasına olanak tanıyacak. Bu ipuçları , oyunda daha da ilerlemek için RimWorld'de üs oluşturma becerilerini geliştirmek isteyen kişiler için harikadır .


3 Mart 2024'te Aly Azmy tarafından güncellendi: Oyuncuların inşa tarzlarını oyunun başlarından kayıtlarının sonraki bölümlerine kadar değiştirmeleri gerekiyor. Listede artık yatak odaları gibi belirli odalar için değişen oda boyutları da yer alıyor. Liste ayrıca, RimWorld'deki herhangi bir büyük üs için önemli bir bileşen olduğundan koridor boyutları hakkında da bilgi içerir. Liste aynı zamanda kaynak toplamayı denemek için ikincil bir temel oluşturmaya da değiniyor, ancak bunun avantajları ve dezavantajları da var. RimWorld'de pek çok bireysel tercih vardır ve bu liste, oyuncuların doğru olanı bulmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


15

Üs Konumu

Temel İpucu: İzci Üssü KonumuÜssün nereye yerleştirileceğini seçmeden önce, verimli toprağa yakın inşa etmek ve harita köşelerinden kaçınmak gibi dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Zengin toprak, mahsullerin %40 daha hızlı büyümesine olanak tanıyarak oyunculara erken oyun çiftliklerinde önemli bir avantaj sağlar. Baskıncılar haritanın köşelerinde ortaya çıkacak ve üssü kenarlardan uzak tutmak, düşman saldırısına karşı plan yapmak için yeterli zaman sağlayacak.


Bu son tavsiye isteğe bağlı olsa da, geniş tepeli bir dünyada oynamak, oynamak için doğal savunmalara sahip bir üs sağlayacaktır. Açıkta inşa etmek, herhangi bir tabanın her taraftan açıkta kalmasına neden olacaktır.


14

Dondurucu Odası

Temel İpucu: Sıcaklıkları Daha Uzun Süre KoruyunKoloninin yiyeceğinin saklanması çok önemli olduğundan dondurucu bir tabanın en değerli unsurudur . Elektrik kesintileri ve ara sıra meydana gelen güneş patlamaları nedeniyle dondurucu odasındaki sıcaklığın korunması gereklidir. Dondurucu odasında sıcaklığı korumanın en iyi yolu, elektrik kesildiğinde alanın daha uzun süre soğuk kalmasını sağlayacak şekilde çift duvar yapmaktır . Dondurucuya giden bir hava kilidi oluşturmak aynı zamanda oda içindeki sıcaklığın korunmasına da yardımcı olacaktır .


Kolonist şefin yemek pişirme sırasında hareket etme ihtiyacını azaltmak için dondurucuyu mutfağa mümkün olduğunca yakın yerleştirin ve oyuncular ayrıca daha fazla zaman kazanmak için otomatik kapıları da kullanabilirler.


13

Eğlence ve Yemek Odası

Temel İpucu: Moralinizi ArtırınSömürgecilerin ruh halleri tartışmasız yemekten sonra en önemli kaynaktır; çünkü onları mutlu etmek hayatta kalmak için hayati öneme sahiptir. Dinlenme odasını yemek odasıyla birleştirmek, oyuncuların her odadan daha fazla faydalanmasını sağlar. Bir sömürgeci her iki odayı da kullandığında etkileyici bir yemek veya dinlenme odası bonusu alacak.


Bir odayı iyileştirmenin en iyi yolu, yetenekli bir sanatçı tarafından yapılmış bir heykel eklemek ve tüm sandalyeleri, masaları ve eğlence amaçlı nesneleri inşa etmek için yüksek düzeyde yapıya sahip bir kolonist kullanmaktır.


12

Özel Atölye

Temel İpucu: Daha İyi OrganizasyonGeniş bir atölye alanı oluşturmanın, bunları yaymaya kıyasla birçok avantajı vardır. Hızlı bir atölyeye sahip olmanın önemli bir ipucu, depoyu depoya yakın tutmak, kolonicilerin işleri için gerekli kaynakları daha az gecikmeyle elde etmelerine olanak sağlamaktır.


Büyük bir odaya sahip olmak, oyuncuların yerden tasarruf etmesine olanak tanır ve kolonicileri daha sık sosyalleşmeye zorlar. Bir adım daha ileri gitmek için, çevrenin sömürgeciler için daha iyi görünmesini sağlamak ve onlara bir ruh hali sağlamak için atölyeye biraz dekorasyon ekleyin.


11

Taş bloklar

Temel İpucu: Yangına DayanıklıYangından kaçınılması çok riskli olduğundan, ahşap duvarlar ve zeminler RimWorld'de oyuncuları yalnızca bir yere kadar götürecektir . Taş kullanmanın ahşaba göre güzellik faktörünün artması gibi birçok avantajı vardır. Mermer bloklar en yüksek güzellik faktörüne sahip olup bunu arduvaz bloklar takip etmektedir.


Mermer döşeme kullanmak, oyuncuları ateşten korurken aynı zamanda üssün güzellik faktörünü artırmak için harika bir yatırımdır. Oyuncuların bundan kazanç elde edebilmesi için güzel yeni taş zeminlerin temizliğini sağlaması için bir kolonici görevlendirdiğinizden emin olun.


10

Duvarlar ve Killbox

Temel İpucu: Geliştirilmiş SavunmalarBir üs yeterince büyük olduğunda, üssü çevreleyen alanlara duvar örmek için kaynak yatırımı yapmak savunmayı artıracaktır. Bir tarafı erişilebilir tutmak, çoğu baskın girişiminin bu yolu seçmesine neden olacak ve oyuncuların taretlerden ve kum torbalarından kazanç elde etmesine ve güvenilir bir savunma sistemine sahip olmasına olanak tanıyacaktır. Hayranlar, Mechanoid'leri savuşturmak için akıncıları düzenli bir sıraya sokan öldürme kutusu tasarımları yarattı.


Bir öldürme kutusu oluşturmak, oyuncuların üs erişimini yalnızca bir giriş noktasıyla kısıtlamasını ve akıncıları birer birer saldırmaya zorlamak için uzun bir koridor oluşturmasını gerektirir. Koridordan sonra kolonistleri mümkün olduğu kadar uzağa yerleştirin ve ateş gücünü söndürürken onlara koruma sağlayın. Kule eklemek hasar çıktısını artıracak ve kolonicilere yardım sağlayacaktır. Savaş yeteneğini artıran dayanıklılık gibi faydalı sömürgeci özelliklerine sahip kolonicilere daha iyi silahlar verdiğinizden emin olun .


9

Topraksız

Temel İpucu: Kapalı Alanda TarımZengin toprak erken av hayvancılığı için faydalı olsa da , hidroponik dünyanın ileriki dönemlerinde daha iyidir. İnşa edilmeleri pahalı olsa da, mahsullerin zengin topraklara göre iki kat daha hızlı büyümesine olanak sağlıyorlar; tüm mahsuller ekstra büyüme hızından yararlanamayacaktır; patatesler tam büyüme hızından yararlanamaz, ancak pirinç yararlanır.


Bir güneş lambasını çevreleyen daire tasarımında hidroponik inşa etmek, oyuncuların bölgeden faydalanmasına olanak tanıyacak ve ısıtıcılar için yalnızca dört boş alan bırakacak. Hidroponiğe güvenmenin en önemli gerekliliklerinden biri, elektrik kesintileri için yedek piller oluşturmaktır; bu, mahsullerin ölme riskini ortadan kaldırır.


8

Hayvan Kalemi

Temel İpucu: Alternatif Gıda KaynaklarıÇiftlikler, oyunculara tutarlı bir yiyecek kaynağı sağlar, ancak oyuncular, kolonicileri için daha kaliteli yemekler hazırlamak için hayvansal ürünlere ihtiyaç duyacaktır. Hayvanların otlaması için ahır kurmak kolaydır ve sınırlı çaba gerektirir. Çoğu hayvan otçul veya hepçildir ve oyuncular onlara tutarlı yiyecek kaynakları sağlamakta çok az zorluk yaşayacaklardır. İnekler, süt üretimleri ve et miktarlarının yüksek olması nedeniyle ahırda barındırılacak en iyi hayvanlar arasındadır.


Ahırı inşa etmek için çimlerle dolu bir alan arayın. Geniş bir çitle çevrili alan oluşturun ve bir tarafa bir çit kapısı yerleştirin. Çit tamamlandıktan sonra çitlerden birine tıklayın ve çit kalemi işaretçisi oluşturma seçeneğine tıklayın. Hayvan kalemini işaretlemek için kalem işaretleyicisini içeriye yerleştirin. Oyuncular duvar gibi diğer katı blokları kullanabilir ve tabanın içine bir hayvan ağılı ekleyebilirler.


Oyuncular bir hayvan ağılını tamamladıktan sonra hayvan yetiştirmeye başlayabilirler.


7

Mahkum Yönetimi

Temel İpucu: Mahkum KilitlemesiMahkumlar gelecekteki sömürgeci nüfusunu artırmanın veya iyi para kazanmanın harika bir yoludur. Bir vasiyet oluşturmak, oyuncuların her zaman çok sayıda mahkumu tutmasına olanak tanır. İki ana hapishane tasarımı vardır; ayrı odalar veya ortak hücre. Ortak hücrenin tüm mahkûmların aynı anda kaçması gibi olumsuz bir yanı vardır; bu da eğer kötü bir zamanda kaçarlarsa yıkıcı olabilir.


Büyük bir hapishane salgınını önlemede daha iyi oldukları için ayrı hücreler tercih ediliyor. İyi bir mahkum hücresi tasarımında bir yatak, bir ışık kaynağı ve yemek yiyebileceğiniz bir yer bulunur. Hücre alanını genişletmek ve heykel eklemek mahkumların ruh hallerini iyileştirecek, daha hızlı üye alımına ve daha düşük kaçış şansına olanak tanıyacak. Mahkumlar serbest kalmadan önce başka bir yapıdan kaçmak zorunda kalacakları için daha geniş bir alanda hücreler inşa etmek çok önemlidir, bu da oyunculara bir salgınla başa çıkmaları için biraz zaman kazandırır.


6

Hastane

Temel İpucu: Sıhhi OdaYaralı kolonicilere uygun bakımın sağlanması, hayatta kalmalarını sağlamak için çok önemlidir. Yatak odalarının hastane olarak kullanılması enfeksiyon riskini artıracak ve akıncılara karşı savunmanın ardından çok sayıda kolonisti barındıramayacaktır . Bir hastane kurmak pahalıdır ancak hasta veya yaralı kolonicilerin hayatta kalma oranlarını büyük ölçüde artıracağından uzun vadede karşılığını alacaktır.


Hastane için 4 ila 6 hastane yatağını barındıracak bir odanın tamamını ayırın. Hastane yatakları araştırılana kadar normal yataklar yeterli olacaktır. Temizlik tutkunu sağladığı ve enfeksiyon riskini azalttığı için zemin için steril fayanslar kullanın. Yatakların yakınında araştırma yaparken hayati monitörler ekleyin ve tüm yatakları tıbbi yatak olarak ayırdığınızdan emin olun.


Son olarak, ilacı saklamak için yakınlarda bir oda oluşturun ve ilacı korumak için odayı soğuk tutun.


5

Sıcaklık

Temel İpucu: Sıcaklıkların DengelenmesiKoloninin nerede kurulduğuna bağlı olarak, sıcak yaz aylarında veya dondurucu kış aylarında hayatta kalabilmek için klima veya ısıtıcıların kurulması zorunlu olacaktır. Kolonistler, eğer uygun olmayan sıcaklıklardalarsa, bir ruh hali zayıflamasına maruz kalacaklar ve kolonistlerin ihtiyaçlarını yönetmek, ruh hallerini yüksek tutacak. Klimaları yerleştirirken, ısıyı dışarı atacağı için kırmızı okun dış mekanı gösterdiğinden emin olun.


Havalandırma delikleri, oyuncuların üslerindeki sıcaklıkları eşitlemelerine ve elektrikten tasarruf etmelerine olanak tanıyacak. Daha büyük tabanlar daha fazla klima ve ısıtıcı gerektirecektir ancak tabanın tamamının havalandırma deliklerine bağlı tutulması zorunludur. Oyuncular soğuk havalarda havalandırma deliklerini kapatabilir ve yatak odaları gibi hayati önem taşıyan odaların ısıtmasını koruyabilir.


4

Oda Boyutunu Sınırla

Temel İpucu: Gereksiz AlanOda boyutlarını sınırlamak kaynaklardan ve inşaat süresinden tasarruf sağlar, ancak oda çok küçükse ruh hali olumsuzluklarına neden olabilir. Daha geniş bir iç mekana sahip olmak ruh halinizi artırır ve o oda için 41 veya daha fazla erişilebilir karo gerektirir. Daha geniş iç mekanlara sahip olmak piyonların seyahat süresini artırır ve değerli zamanın boşa harcanmasına neden olabilir.


Oda büyüklüğü, her bir piyon üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan, yatak odaları için en önemli husustur. Piyonlara daha büyük yatak odaları vermek ruh halinizi artırır ancak oyunun ilk bölümlerinde daha küçük bir oda yeterli olacaktır.


3

Daha Geniş Koridorlar

Temel İpucu: Gelecekteki Genişlemeİç mekanda 1x1 genişliğinde bir koridorun olması oyunun ilerleyen aşamalarında sorunlu hale geliyor. Daha geniş bir koridora sahip olmak, aydınlatma ve diğer nesneler için alan sağlarken aynı zamanda potansiyel istilacılarla mücadele etmek için yeterli alan sağlar. Piyonlar küçük bir koridorda birbirlerini geçerken de yavaşlayacaklar.


Birçok oyuncu 3 blok genişliğindeki bir koridorun en uygun tasarım seçeneği olduğu konusunda hemfikirdir. Ana üs koridorları daha da büyük olabilir ve oyuncular morali artırmak için ekstra alanı sanat eserleri eklemek için kullanabilirler.


2

2. Üs

Temel İpucu: Daha Fazla Kaynak AlınOyuncular birincil üslerini kurduktan sonra, 2. üs için iyi bir yer bulma girişimi birçok fayda sağlayabilir. Yeni üsler, derin sondaj kullanmadan bölgedeki tüm kaynakları araştırarak oyuncuların daha fazla kaynağa erişmesini sağlıyor.


Bu üslerin kalıcı olması gerekmez ve genellikle bazı oyuncular tarafından ilgilenilecek daha küçük bir üs olması için kullanılır. İki koloniye sahip olmanın dezavantajı, eşzamanlı bir baskın durumunda oyuncuların en sevdikleri koloniye odaklanmak zorunda olmasıdır.


1

Deney

Temel İpucu: Yeni Olanakları ÖğrenmekRimworld'de gelişmenin en iyi yolu yeni şeyler denemek ve denemektir. Mekanikler çok çeşitli tasarımlara izin verdiğinden, tabanlara kişisel dokunuşlar eklemek Rimworld'de inşa etmenin belirleyici faktörüdür . Oyuncular büyük ve devasa üsler inşa edebilir veya daha küçük tasarımlar seçebilir.


Her oyun için farklı temel düzenler yapın ve neyin en iyi neyin işe yaramadığını hatırlayın. Bir oyunda bir dağın içini, diğerinde ise dışını inşa etmeyi deneyin. Bar gibi yeni bir şey inşa etmeyi deneyin ve çalışkan sömürgecilere bir fincan bira ikram edin. Zorlu gezegene uyum sağlamayı öğrenmek Rimworld'de gelişmenin anahtarıdır. Oyuncular sürekli denemeler yaparak kendileri için en iyi temel tasarımları bulacaklar .


1 görüntüleme0 yorum

תגובות


bottom of page