top of page

Rick And Morty: Rick'in Başkanla Rekabeti Açıklandı

Başkan ve Rick, Rick And Morty'de sık sık yere düşüyorlar ama kim üstün?Rick And Morty boyunca Rick Sanchez, arkadaş olduğundan çok daha fazla düşman ediniyor. Genel tavrı ve her türlü zorluğun üstesinden kolaylıkla gelme yeteneği sayesinde, Rick'le karşılaşan çoğu insanın ondan hoşlanmaması son derece mantıklıdır. Bu hiç arkadaşı olmadığı anlamına gelmiyor ama Rick And Morty'nin gösterdiği gibi Rick için arkadaş edinmek kolay değil.


Hem Rick'e hem de Morty'ye bazen dostane, bazen de düşmanca davranan bir karakter Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'dır . Artık Andre Curtis olarak bilinen başkanın endişe verici düzeyde bir gücü var, hatta zaman zaman Rick'e meydan okumaya çalışıyor. Dizide pek çok kez karşımıza çıkan bazı kişiler Rick ve Başkan'ın neden rakip olduğunu tam olarak gözden kaçırmış olabilir.


Rick And Morty'deki Başkan Kimdir?Başkan, Rick Sanchez'in bazen arkadaşı, bazen de düşmanı olan Rick And Morty'den komik, yinelenen bir karakter. Eski başkanlar Barrack Obama ve Donald Trump'ın bir tür hiciv karışımı olması amaçlanmış gibi görünüyor . Hayran kitlesi tarafından çoğunlukla Başkan olarak bilinse de, o zamandan beri karaktere Andre Curtis'in tam adı verildi, ancak çoğu kişi hâlâ ondan Başkan olarak bahsetmekten mutluluk duyuyor. Karakter, çoğu insanın muhtemelen tek seferlik bir şaka olmasını beklediği bir rolde Keith David tarafından seslendiriliyor. Bunun yerine Başkan, Rick And Morty'nin en sevilen geri dönen karakterlerinden biri haline geldi .


Başkan hem aptal olmayı hem de her durumun sorumluluğunu üstlenmeye hazır olmayı başarıyor; her görünüşünde bir şey açıkça ortaya çıkıyor, ancak belki de en iyi örneği 2. Sezon, 5. Bölüm, "Get Schwifty"deki ilk büyük görünümünde ortaya çıkıyor:


"Geri dur. Herkes geri çekilsin! Ben bu insanların lideriyim ve silahsızım. Artık yılan yapımına gerek yok.”

Sebebi ne olursa olsun (her ne kadar istilacı dev kafalı uzaylılardan oluşan bir güçle yaptığı ilk gezi bir kanıt teşkil etse de), Başkan evrenin daha tuhaf, doğaüstü ve dünya dışı yönlerinin son derece farkında görünüyor . Çoğu zaman Başkan ve Rick'in yollarının kesişmesine neden olan da tam olarak budur. Ne zaman bir şey Amerika'nın güvenliğini tehdit etse, ülkeyi riske atan yalnızca Rick And Morty olsa bile , Başkan Rick'ten çok uzakta değildir. İster Amerika Birleşik Devletleri'nin lideri olarak kontrol ettiği fonlardan ister başka bir faktörden dolayı olsun, Başkan savaşta Rick'e karşı durma yeteneğine sahip olur ki bu pek çok varlığın yapamayacağı bir şeydir.


Rick ve Başkan Neden Düşman?Dizi bu noktada 8. Sezonu dört gözle beklese de Başkan, ikinci sezondan bu yana dizide yardımcı karakter olarak yer alıyor. Daha önce vefat etmiş gibi görünüyor, ancak ilk önemli görünümü, Rick And Morty'ye ve Cromulon'lardan gelen bir istilayla başa çıkmak için reçeller yapma yeteneklerine inandığı 2. Sezon, 5. Bölüm "Get Schwifty"deydi . Bu bölümün sonunda Başkan, Rick And Morty ile arkadaş canlısıdır , ancak bu durum bir sonraki sezonda hızla değişti. İlişkileri gergin ve 3. Sezon, 10. Bölüm, "The Rickchurian Mortydate"te Başkan, Rick ve Morty'nin çeşitli maceralarında portal silahlarıyla (ve kurallarla) ne kadar hızlı ve gevşek olduklarına bile dikkat çekiyor:


“Beni yoldan çıkarmayın. Siz ikiniz günde 1000 federal yasayı çiğniyorsunuz.”

Bu bölümde Başkan'ın Rick And Morty'de daha düşmanca bir rol üstlendiği ilk kez görülüyor . Rick ve Morty ona yardım etme konusundaki ilgisizliklerini açıkladığında Başkan huysuz bir çocuk gibi davranır, bu sayede Başkan Rick ve Morty'yi tutuklamaya kararlı hale gelir ve bu arada Rick, Morty için bir selfie çekmeye çalışır . Bu, ikisi arasında büyük bir savaşa yol açar ve bir şekilde Başkan, Rick'le olan kavgadan sağ çıkmayı başarır. Ateşkese rağmen Rick ile Başkan arasındaki ilişki en iyi ihtimalle geçici kalacaktı. Esasen, Rick ve Başkan, yalnızca her iki adamın egosu ve Rick'in, Başkan'ın kontrol etme yeteneğinin olmadığı haydut bir aktör olması nedeniyle düşmandırlar.


Başkan, 5. Sezonda iki ayrı olayda Rick'le bir kez daha anlaşmazlığa düştü; biri "Rickdependence Sprey"de, diğeri "Rick & Morty's Thanksploitation Spectacular"da. İlk durumda Başkan, Rick ve Morty'yi bir dizi kötü canavarla baş etmeye zorlar, diğerinde ise Başkan sonunda Rick'in maskaralıklarından bıkmıştır ve rakibini Şükran Günü temalı saçma bir komployla yenmeyi planlamaktadır . "Rick & Morty's Thanksploitation Spectacular", iki rakibin birbirleriyle dost olmaya daha da yakınlaşacağını gösteriyor; bunların hepsi Rick'in belirttiği gibi af arzusundan kaynaklanıyor:


Ehh, ellerimiz bağlı tatlım. Kendimi bir hindiye çevirmem ve Başkan'ı kandırarak bana Başkanlık hindisi affı vermem gerekiyor.

Bir Türkiye başkanının görevi devralmasını durduran Başkan, Rick ve Morty'yi resmen affeder. 2. Sezondan bu yana ilk kez Rick ve Başkan en azından arkadaş olmaya yakınlar.


6. Sezon finali "Ricktional Mortpoon's Rickmas Mortcation"da, Morty aslında Başkan'ın daha çok düşmanı haline gelir; Rick, bir ışın kılıcının gezegene mükemmel bir şekilde dikey olarak düşürülmesini içeren bir intikam hikayesinin ardından işleri yoluna koyma çabasına girer. Başkan, Rick'in terapistiyle çıktığı 7. Sezon 3. Bölüm "Hava Kuvvetleri Wong"da bir kez daha geri dönecekti. İkili, rekabetlerine geri dönmek yerine, Rick'in eski aşkı Unity'yi durdurmak için birlikte çalışmaya başlar. Başkan kendi başına bir krize neden olur, ancak Rick'in onu sonsuza kadar alaşağı etmesi yerine ikisi oval ofiste birlikte bira içmeye başlar.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page