top of page

Raft: Temperance Çözüm Yolu

Sondan ikinci hikayedeki ada, önceki konumlara kıyasla şaşırtıcı bir manzaraya sahip ve oyuncuların gezinmede zorluk çekebileceği devasa bir alandır.Temperance, Raft'taki yedinci hikaye adasıdır ve oyunun nihai varış noktasına giden yolda son duraktır. Ada aynı zamanda oyuna son biyom türünü de tanıtıyor: arktik.


Temperance oyundaki en büyük adadır. Aslında o kadar büyük ki Raft, adadaki yerleri ayıran geniş alanları geçmenin yeni bir yolu olarak kar motosikletlerini tanıtıyor. Hepsine ulaşmak için oyuncuların doğru ekipman ve bol miktarda erzak ile hazırlanmaları ve bu olağanüstü konumdan ne bekleyeceklerini bilmeleri gerekecek.


Hazırlıklar  • Temperance, hamle yaparken biraz daha fazla hasar veren, ancak bunun dışında yaprak dökmeyen biyomdaki normal ayılarla aynı olan kutup ayılarıyla kaplıdır. Oyuncular bu hayvanlarla başa çıkmak için iki veya üç pala getirmeli ve tam bir deri zırh seti donatmalıdır.

  • Diğer düşmanlar arasında kısa bir su altı sekansında fener balığı ve dalgıçlar yer alır. Palalar da bu düşmanlara karşı etkilidir.

  • Soğuk hava bir tehlike oluşturmaz ancak oyuncular buzun kaygan olduğunu akılda tutmalıdır.

  • Arktik biyom çorak olduğundan oyuncuların ağ, kanca, balta, hatta metal detektörü veya kürek gibi araçları getirmesine gerek kalmayacak .

  • Büyüklük ve çoraklık nedeniyle oyuncuların yanlarında bol miktarda yiyecek ve su getirmesi gerekiyor. Tencere ve meyve sıkacağı yiyecekleri özellikle kullanışlıdır ve oyuncular bunlardan 5 tanesini envanter alanına sığdırabilir.


Moontown'a inişOyuncuların Temperance'a ulaştıklarında karşılaşacakları ilk sorun, sallarını indirecek iyi bir yer bulmaktır. Ada, gezinmesi zor olabilecek buz kütleleri ve raflarla çevrilidir, ancak eninde sonunda oyuncular buzun üzerine atlayacak kadar alçak olduğu bir nokta bulmalıdır. Buz üzerinde hareket etmek zordur, ancak oyuncular atlama düğmesini basılı tutarak bu sorunlardan kaçınabilirler. Buzun ötesinde kar normal bir kara yüzeyidir.


Oyuncular muhtemelen adaya okyanus akıntısının yukarısından yaklaşacak ve böylece eskimo şekilli binalarla dolu küçük ama terk edilmiş bir köyü hızlı bir şekilde bulmayı bekleyebilecekler. Köyün adı Moontown'dur ve Temperance'ın ilk hedefi, oyuncuların merkezdeki büyük binaya girebilmesi için eskimo evlerini güçlendirmektir. Bunu yapmak için elektrik kablolarına ihtiyaçları olacak. Bu kablolar özel öğelerdir ve oyuncular adadaki radyo kulelerinin her birinden iki tane alabilirler. Buna köyün girişindeki kule de dahildir ve tepenin yukarısında, sahile doğru bir kutup ayısının koruduğu ikinci bir kule daha vardır.


Bu dört kabloyla oyuncular spor salonuna güç sağlayabilir. "Tehlike: Elektrik" işaretli kutuyla başlayın (ilk nota da onun üzerindedir) ve büyük deliğe bakın. Oyuncular "E: Kabloyu Sürüklemeye Başlayın" ifadesini görmelidir ve bunu gördükten sonra, tıpkı bir zipline ayarlamak gibi çalışır. Ancak elektrik kabloları ancak bu kadar uzayabildiğinden oyuncuların yakındaki bağlantıları araması gerekiyor.


Bu durumda oyuncuların arkalarındaki merdivenleri çıkıp kabloyu yarı yolda buldukları direğe bağlamaları gerekir. Daha sonra yeni bir kabloyu merdivenlerin sağındaki başka bir direğe uzatabilirler. Son bir kablo eskimo kulübesinin yanındaki bir direğe kadar uzanabilir ve bu da spor salonunun açılmasını sağlar. İçinde yağmalanabilir bir eşya ve iki sandık var. Oyuncular daha sonra spor salonunu doğrudan en yakın evdeki eskimo kulübesine bağlayabilir ve bu dördüncü kabloyu tüketecektir. İçeride başka bir sandık ve daha fazla ganimet var.


Kule AvıAna elektrik kutusunun yanında küçük bir hangara benzeyen bir bina var ve içinde bir kar arabası var. Kar arabası hangarlarının bir başka tanımlayıcısı da, üzerinde dalgalanan kırmızı üçgen bayraktır. Bir kar motosikletindeyken, ileri ve geri düğmeleri aracı hareket ettirirken sol ve sağ yön düğmeleri de aracı döndürür. Oyuncular ayrıca kar motosikletinin keskin dönüşler sırasında yana doğru kayacağını ve buz üzerinde daha uzağa kayacağını unutmamalıdır .


Oyuncuların kar motosikletinde yapması gereken ilk şey, sahile geri dönmek ve doğrudan buzun dışına çıkmaktır . Bu, oyunculara "Bu Bir Tekne Değil..." başarısını verecektir. Daha sonra hangara geri dönerlerse kar arabası yeniden doğmuş olacak. Oyuncular ayrıca bir yer altı sığınağının girişini de bulacaklar. Ancak bu sığınak yeşil radyoaktif sisle dolu, bu yüzden şimdilik bundan kaçının.


Oyuncular kar motosikletini kullanarak daha fazla radyo kulesi aramalıdır. Yağmalanmamış kuleler, tepelerinde kırmızı ışıklar olduğundan, yağmalanmış kuleler karanlık olduğundan fark edilmesi kolaydır. Yol boyunca oyuncular, iki sandık ve bir alet kutusu içeren gizli bir önbellek bulmak için kar motosikletini bir sıçrama tahtasına çıkarabilirler.


Oyuncular en az 7 kabloya sahip olduklarında (toplamda 11) köye dönüp gücün kurulumunu tamamlayabilirler. Herhangi bir kablo direğinin başka herhangi bir kablo direğine bağlanabileceğini ve genel olarak oyuncuların yerleşim boyunca saat yönünün tersine hareket etmeleri gerektiğini unutmayın .


Bir sonraki konutta bir sandık ve iki adet otomat jetonu bulunmaktadır. Daha sonra köprüyü geçin ve sağdaki elektrik direğini kullanarak reviri açın. İçinde bir miktar şifa merhemi, iki jeton, bir alet kutusu, bir sandık ve ikinci not var.


Oyuncular reviri soldaki kayaların üzerindeki direğe ve ardından arkasındaki eve bağlayabilirler. İçeride birkaç ganimet eşyası ve biri yastığın altına gizlenmiş iki jeton var. Son olarak büyük binaya güç sağlamak için son bir kabloyu gerin. İçeride dekoratif eşyalarla dolu iki satış makinesi (Tangaroa jetonları burada da işe yarıyor), kapının yanındaki saksı bitkisinin altında bir jeton ve büyük bir sandık var. Üst katta, oyuncular beş jeton daha, gelişmiş bir biyoyakıt arıtıcının planını ve bir lehim lambası özel öğesini bulacaklar. Bu noktada, ganimeti bırakmak ve ikmal yapmak için sala geri dönün.


Düşüyorum Ama Yukarı BakıyorumOyuncular radyo kulelerini ararken kayalık bir köşede ve kırık bir çitin arkasında bir gözlemevi keşfedebilirler. Buraya ulaşmanın en iyi yolu, köyden (karla kaplı daha karanlık bir alan) çıkan "yolu" kullanmak, sola dönüp doğal bir tünele girmek ve ardından gözlemevine ulaşmak için tekrar sola dönmektir. Oyuncular not 3'ü çite sabitlenmiş bulacaklar, ancak çiti geçer geçmez buz çatlayacak ve oyuncular bir çukura düşecek.


Buradan ilerlemenin tek yolu suyun içine girmek ve tünellerde fener balıkları var. Tünellerden biri buzla kaplı olduğundan bir merdiven bulmak için ilerideki tek yolu kullanın. Tırmanmadan önce bazı dikitlerin yanındaki otomat jetonunu aldığınızdan emin olun. Oyuncular kendilerini gözlemevinin içinde bulacaklar. Alt katta birkaç küçük ganimet eşyası, iki jeton ve iki not var. Oyuncular ayrıca ayrılmak isterlerse kapıyı açabilir ve deliğin etrafında dolaşabilirler. Çitin üzerine çıkıp yan taraftan yürüyerek deliğe düşmekten kaçınmak da mümkün .


Bir kat yukarıda, oyuncular iki jeton, altılı not ve bir alet kutusu bulacaklar . En üst katta yedinci not ve şifreli bir kasa var; yukarıdaki yürüyüş yolunda sekiz ve dokuz notları bulunuyor. Bu kasanın kodunu almak bir bulmacadır ve oyuncuların aldığı notlardan dördünü içerir: gıdaklayıcı 1, zehir püskürtücü 2 , kanca 3 ve sal 4.


Oyuncular duvar posterlerinde birkaç takımyıldızı fark edecekler ve bunlardan ikisinin üzerinde sayılar yazılı. Bunlar, çapa 8 ve mızrak 2 olmak üzere her takımyıldızdaki yıldız sayısını belirtir. Kasa için doğru sayıları elde etmek için oyuncuların her takımyıldızı kontrol etmek ve yıldızları saymak için teleskopu kullanması gerekir

.

Oyuncular hepsini bulmakta zorluk yaşıyorsa, gıdaklayıcının, zehir püskürtücünün ve kancanın hepsinin mavi, sal ise kırmızı olduğunu unutmayın. Eğer oyuncular hala sorun yaşıyorsa güvenlik kodu 5964'tür . İçinde Selene anahtarı, üç jeton ve gelişmiş bir sabit çapanın planı bulunur.


Kuzey ışıklarıOyuncular adayı keşfederken gökyüzüne yeşil ışık saçan bir tesis görebilirler. Burası Selene Araştırma Tesisi ve oraya gitme vakti geldi. Moontown'dan gelen kaynak lambasıyla kapı kilidindeki buzu temizleyin ve gözlemevindeki Selene anahtarıyla kapıyı açın. İçeride oyuncular bir reaktör arızası olduğunu ve bunu düzeltmek için üç kontrol çubuğunun gerekli olduğunu keşfedecekler. Ayrıca ana anahtarın yanında, ilk hikaye adasına gönderme yapan onuncu notu da görecekler . Bu masanın üzerinde bir jeton var, bir diğeri de uzak duvardaki masanın üzerinde.


Kontrol çubuklarını almak için oyuncuların tesisi keşfetmeleri gerekecek, ancak yalnızca Laboratuvar 2'nin kapısı çalışıyor. Uzak taraftaki alan radyoaktiftir, ancak şükürler olsun ki oyuncular kapının sağındaki dolaptan tehlikeli madde kıyafeti alabilirler. Bu, oyuncuları radyasyona karşı bağışık hale getirecek, ancak bu yalnızca birkaç dakika sürecek.


Laboratuvarın duvarlarında atomik elementlerin harf ve rakamlarını listeleyen birkaç poster var. Ayrıca "Rb", "Pm" ve "Cl" yazan üç ekranı vardır. Her ekranın altında oyuncuların iki sayıyı girmek için kullanabileceği bir tuş takımı vardır ve bu nedenle çözüm, sırasıyla 37, 61 ve 17'yi 25 saniye arayla yazmaktır. Bunu yapmak radyasyonsuz bir merdivene giden kapıyı açacaktır. Ayrılmadan önce "Rb" ekranındaki jetonu aldığınızdan emin olun.


Merdivenler, reaktörün ve ilk kontrol çubuğunun iyi görülebildiği bir odaya çıkıyor. Diğer kapıdan çıkarken sağa dönün ve ganimetlerle dolu bir çıkmaz sokak bulun, ardından geri dönün ve yeşil ışıklı kapıyı açın. Arkasındaki merdiven başka bir radyoaktif bölgeye çıkıyor ama neyse ki kapının yanında tehlikeli madde dolabı var.


büyük bir tekerleğe yol açar ve oyuncuların çarkı döndürmek ve kapıyı açmak için tıklayıp basılı tutması gerekir. Ancak, scuttlers adı verilen birkaç dev böcek ortaya çıkacak ve saldıracak. Tekerleğe bir kez dokunun, kesicileri öldürün (çok şükür fazla hasar alamazlar) ve ardından kapıyı açın. Bu, reaktörün yanındaki başka bir odaya götürecek ve ikinci kontrol çubuğunu barındıracaktır.


Bunun yanındaki odada biri kısa bir kutuda, diğeri uzun bir bilgisayarda olmak üzere iki jeton var. Ayrıca oyuncuların duvardaki düğmeyi kullanarak açabilecekleri bir lazer bulmacası da var. Bulmacayı çözmek için oyuncuların aynalardan birini döndürerek lazerin kontrol kutusuna çarpması ve Laboratuvar 1'in kapısını kapalı tutması gerekir. Eridiğinde ileriye giden yol açılacaktır.


Laboratuar 1Laboratuvar 1 başka bir radyoaktif bölgedir ve çok daha karmaşık bir lazer bulmacasını barındırır. Öncelikle kapının sağındaki anahtarı kullanarak açın. Daha sonra, ışını ikinci bir hareketli aynaya yansıtmak için bir aynayı hareket ettirin ve onu lazerle aynı duvardaki büyük panel aynasına çarpacak şekilde çevirin. Bu, lazeri odanın uzak tarafındaki başka bir panel aynasına yansıtacak ve ardından hareketli bir aynaya çarpacaktır. Bu aynayı dördüncü hareketli aynaya doğrultun ve ardından kontrol kutusuna çarpmak ve ilerlemek için bu aynayı yakındaki duvar aynasına doğrultun.


Laboratuvar 1'in ötesinde bir sandık, son kontrol çubuğu ve onbir notunun bulunduğu bir odadır. Uzaktaki kapı merdivenlere ve ana odaya açılıyor, bu yüzden kontrol çubuklarını yerleştirin ve reaktör anahtarını almak için ana anahtarı çevirin.


Oyuncuların artık kontrol çubuklarını ana reaktör odasına yerleştirmeyi bitirmeleri gerekiyor. Kapıyı açın ve merdivenlerden aşağı inin. (Aşağıya inerken jetonu veya alttaki tehlikeli madde dolabındaki jetonu unutmayın.) Tehlikeli madde giysisini ve bir silah giyin çünkü içeride daha fazla süprüntü bekliyor. Oyuncuların her birinin birkaç saniye boyunca üç tekerleği döndürmesi gerekecek ve scuttlers sürekli olarak yeniden doğuyor. Neyse ki, oyuncular kesintiye uğradığında tekerlekler sıfırlanmıyor ve yamyamlar tamamen zırhlı oyunculara fazla zarar vermiyor. Öte yandan, radyasyon ölümcül olduğundan tehlikeli madde giysisinin dayanıklılığına dikkat edin.


Üç çubuğun tamamı içeri girdiğinde radyasyon kaybolacak ve tüm kaçaklar ölecek. Yeni bir kapı açılıyor ve koridorda bir simge var. Arkadaki odada bir sonraki ada kodunun yer aldığı on ikinci not, üç jeton, elektrikli izabe ocağının planı ve bir bavul var. Oyuncular ayrıca aktif kriyo odasının yanındaki monitöre tıklayarak oynanabilir son karakter olan Shogo'yu bulabilirler.


TemizlemekSon hikaye adasına giden yol artık açık, ancak artık radyasyon gittiğine göre Temperance'da yapılacak daha çok şey var. İlk önce Moontown'a geri dönün ve sığınağa girin. Burada benzersiz hiçbir şey yok ama burası kasalar ve titanyum cevheriyle dolu . Daha sonra daha fazla titanyum ve plastik yığınlarının bulunduğu ikinci bir sığınak var . Gözlemevi ile doğal tünel arasındaki yol üzerinde yer almaktadır. Bu iki sığınak temizlendiğinde oyuncular Temperance'ın sunduğu her şeyi buldu.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page