top of page

Raft: Sal Nasıl Durdurulur

Oyuncular sallarını tek bir yerde tutmak için akıntıları ve yelkenleri kullanabilirken, en iyi seçenek işlenebilir bir çapa kullanmaktır.Raft , sonsuz bir okyanusta yelken açarak dalgaların hem üstünden hem de altından enkaz toplamakla ilgili bir oyundur. Bazen oyuncular toplanacak kaynaklarla dolu bir adayla karşılaşırlar ancak oyunun başlarında bu bir sorun teşkil edebilir.


Asıl sorun, oyuncular tırmandı diye Raft'ın hareket etmeyi bırakmayacak olmasıdır. Saldaki akıntı ve herhangi bir yelken veya motor onu ileri doğru itmeye devam edecek ve salın çok uzaklaşmasına izin veren oyuncular, oyun sıfırdan yeni bir sal inşa etmelerine izin vermediği için mahsur kalacaklar. Sonunda susuzluktan veya açlıktan ölerek ve yeniden dirilerek sallarına geri ışınlanabilirler, ancak bu çözüm ideal olmaktan uzaktır. Peki salı durdurmanın ve bu sorunu önlemenin en iyi yolu nedir ?


Fırlatılabilir Çapa


Oyuncuların erişebileceği ilk çapa, atılabilir çapadır. Öğenin maliyeti 2 kalas , 4 halat ve 4 taştır ve oyuncuların salı durdurmak için suya atabileceği bir kova dolusu ağır taştan başka bir şey değildir.


Ancak bu çapa bazı önemli sorunları da beraberinde getiriyor. Birincisi, fırlatılabilir çapa tek kullanımlık bir öğedir, bu nedenle oyuncular kovayı fırlattıklarında, onu çıkardıklarında çapayı yok edeceklerdir. İkincisi, oyuncular kovayı yalnızca sallarının kenarına yerleştirebilirler, bu da güçlendirilmiş bir temel üzerinde değilse köpekbalığı saldırılarına karşı savunmasız hale getirir . İşin iyi tarafı, eğer oyuncular orada değilse köpekbalığı sala saldırmaz.


Sabit AnkrajSabit çapa, fırlatılabilir çapaya göre büyük bir yükseltmedir. Oyuncular araştırma masasında sabit çapayı araştırmalıdır , ancak bunu yaptıktan sonra 10 kalas, 6 halat, 3 metal külçe ve 1 menteşe karşılığında bir tane inşa edebilirler.


Sabit çapayı bir gelişme haline getiren şey, oyuncuların onu diledikleri sıklıkta kullanabilmeleri ve yeniden kullanabilmeleridir. Çapayı kaldırmak veya indirmek için vinç koluyla (varsayılan tuş E) etkileşim kurmanız yeterlidir. Ayrıca çapanın bazen aşağıdaki okyanus tabanına ulaşması zaman alsa da sal her zaman hemen durur.


Sabit ankrajın tek dezavantajı çok fazla yer kaplamasıdır. Oyuncuların onu 3x3'lük bir temel ızgarasına yerleştirmesi ve ızgaranın merkezinin açık su olması gerekir. İşin iyi tarafı, bu deliğin kenarlarının güçlendirilmesine gerek yok çünkü köpekbalığının giremeyeceği kadar küçük (en azından oyunun son versiyonunda).


Gelişmiş Sabit AnkrajOyundaki son çapa gelişmiş sabit çapadır. Bunu elde etmek için oyuncuların, oyundaki ikinci ve son hikaye adası olan Temperance'da bunun planını bulmaları gerekiyor . Daha sonra bunu yapmak için 10 kalas, 6 halat, 4 metal külçe, 4 cıvata ve 8 titanyum külçe harcamaları gerekir.


Gelişmiş ankraj, ortadaki delik de dahil olmak üzere normal sabit ankrajla aynı 3x3 ızgaraya ihtiyaç duyar. Bu, birini diğeriyle değiştirmeyi kolaylaştırır, ancak bu çapanın normal çapanın yapamadığı pek bir şeyi yoktur. Herhangi bir çapa, ne kadar büyük olursa olsun salı hemen durduracaktır ve her iki durumda da çerçeve boyutu aynıdır. Peki neden yükseltme yapmalısınız?Gelişmiş sabit çapanın diğerlerinin yapmadığı tek şey, motor kontrolleriyle iletişim kurmaktır. Oyuncular bunun planını Caravan Town'da bulabilir ve bir tane inşa ederek tüm motorları tek bir yerden açıp kapatabilir ve ileri ve geri arasında geçiş yapabilirler. Aslında pile bile ihtiyaç duymuyor.


Gelişmiş sabit ankraj, kolondaki ankrajı yükselten ve alçaltan üçüncü bir anahtarla çalışarak bu kontrolleri daha da kullanışlı hale getirir. Oyuncular bu eşyayı direksiyon simidinin yanına yerleştirerek sallarının hareketini tek bir noktadan tamamen kontrol edebilirler. Titanyum sıkıntısı çeken oyuncular külçelerini başka öğeler için saklamak isteyebilirler, ancak diğer herkes için gelişmiş sabit çapa güzel bir yükseltmedir.

4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page