top of page

PS5 Yaşam Döngüsünün Son Aşamasına Giriyor

Sony, küresel PlayStation 5 satış tahminini düşürüyor ve bu konsol neslinin ne kadar daha dayanacağına dair bazı bilgiler sunuyor.  • Sony, yavaşlamayı konsolun yaşam döngüsünün ikinci yarısına girmiş olmasına bağlıyor. PS5 satışları düşüyor.

  • PS5'in ömür boyu sevkiyatı 31 Aralık 2023 itibarıyla 54,8 milyon adede ulaştı.

  • Mevcut PlayStation serilerinden hiçbir büyük oyun 2025 baharından önce yayınlanmayacak. Sony ayrıca bu arada satın alma faaliyetlerini de hafifletmeyi planlıyor.


Birkaç üst düzey Sony yetkilisine göre PlayStation 5 , yaşam döngüsünün ikinci yarısına girdi. Japon oyun devi, dokuzuncu nesil konsolun ne kadar daha uzun süre dayanacağına dair ipucu vermenin yanı sıra, PS5 satış tahminini de düşürdü ve daha fazla satın alma için fon sağlamasına yardımcı olabilecek önceden değerlendirilen bazı planları da doğruladı.


PS5 , 2020 sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana Xbox Series X/S'den ikiye bir daha fazla satış yapıyor . Sistemin ömür boyu sevkiyatı 31 Aralık itibarıyla 54,8 milyon adede ulaşırken, son çeyrek performansı hâlâ iç beklentilerin altında kaldı. Sonuç olarak Sony, Mart 2024'te sona eren 2023 mali yılı için PS5 satış tahminini 25 milyondan 21 milyon adede düşürdü. Hareket, grubun 14 Şubat'taki son konsolide mali raporunun bir parçası olarak duyuruldu.


Konsolun Yaşam Döngüsünün Yarısına Ulaştığı İçin PS5 Satışları Yavaşlıyor


Şirketin son çeyrek performansına ilişkin bu ayrıntılı incelemede Sony CFO'su Hiroki Totoki, PS5'in zaten yaşam döngüsünün "ikinci yarısına" girdiğini iddia etti. Bu yorum, yöneticinin konsolun satışlarının neden yavaşladığına ilişkin açıklamasının bir parçası olarak yapıldı. Bloomberg'in haberine göre Sony Kıdemli Başkan Yardımcısı Naomi Matsuoka da benzer bir düşünceyi yineleyerek dokuzuncu nesil konsolu "yaşam döngüsünün son aşamasında" olarak tanımladı . Her iki açıklama da PS6'nın en geç 2028'de piyasaya sürülmesinin hedeflendiğini gösteriyor.2024 Mevcut PlayStation Serileri İçin Zayıf Bir Yıl Olacak


Totoki'nin şirketin yakın gelecekteki beklentilerine ilişkin genel değerlendirmesi, CFO'nun, Nisan 2024'ten Mart 2025'e kadar sürecek olan önümüzdeki mali yılda mevcut PlayStation serilerinden hiçbir yeni "büyük" oyunun piyasaya sürülmeyeceğini doğruladığını gördü. Bu nedenle Sony'nin bu konuda hemen bir kararı olmayacak. 19 Ocak'ta çıkış yapan The Last of Us 2 Remastered'ın inanılmaz kritik başarısının devamı olabilecek birinci taraf ağır vuruşçu .


Kısmen konsol döngüsünün ikinci yarısına girmesi nedeniyle lansmanından bu yana beşinci yılına girecek olan PS5 donanımıyla ilgili olarak, kâr dengesine daha fazla vurgu yaparak satışları optimize etmeyi hedefliyoruz, bu nedenle birim sayısında kademeli bir düşüş öngörüyoruz. Gelecek mali yıldan itibaren satışlar.


Sony Yakın Vadede Daha Az Satın Alma Planlıyor, Ancak Hala Para Topluyor


Sony , en son ABD'li kulaklık üreticisi Audeze'yi ve İngiliz AI şirketi iSIZE'yi satın alarak 2021'den beri bir satın alma çılgınlığı içinde . Ancak holding, birleşme ve satın alma ivmesini daha uzun süre sürdürme niyetinde değil; Totoki, grubun "satın almayla ilgili maliyet yükünün" bir sonraki mali yıl boyunca hafifleyeceğini belirtti.


Satın alma faaliyetlerinde beklenen yavaşlamaya rağmen Sony, finansal hizmetler işi olan Sony Financial Group'un kısmi bölünmesi yoluyla fon toplama konusunda oldukça agresif bir girişimde bulunduğunu doğruladı. Şirket, operasyondaki azınlık hissesini (%20'den az) elinde tutacak ve geri kalanını Ekim 2025'te henüz belirlenmemiş bir borsada listeleyecek. Hareket, en az 2023'ten bu yana düşünülüyor; daha önce bir kez daha düşünülmüştü. Kısmi bölünmenin gelecekteki Sony satın alımlarını finanse etme amaçlı olduğunu belirten konuyla ilgili rapor . SFG'nin halka arzı, Sony açısından stratejinin büyük bir tersine dönüşüne işaret ediyor; çünkü bu işletme, grup 2020'de özel alana kadar zaten halka açıktı.


0 görüntüleme0 yorum

Comments