top of page

PlayStation Plus Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Her Şey

Sony'nin yenilenen PS Plus'ı çok fazla değer sunan cazip bir hizmettir. Burada birinin abonelikle ilgili bilmesi gereken neredeyse her şey var.Sony'nin PlayStation Plus'ı uzun bir geçmişe sahip tanınmış bir markadır ancak hizmet 2022'de önemli bir değişikliğe uğradı. Orijinal sürümü PS Now ile birleştiren platform, Xbox Game Pass'e eşdeğer bir şey sunmak üzere tasarlanmış gibi görünen katmanlı bir sistemi benimsedi. aylık olarak güncellenen kapsamlı oyun kütüphanelerini içeren daha yüksek seviyeler.


Her ne kadar tartışmalar ve eleştiriler olsa da, PS Plus bu noktada istikrar kazandı ve PS5 ve hatta PS4 sahipleri için tutarlı bir şekilde geçerli bir seçenek haline geldi. Hizmet, farklı fiyat noktaları ve özelliklerin yanı sıra çok sayıda içerik sunduğundan, PS Plus hakkında herkesin bilmesi gereken önemli şeyleri burada bulabilirsiniz.


Tüm PlayStation Plus Seviyeleri


PS Plus, herkese uygun tek bir abonelik sunmak yerine kullanıcıların üç katmandan birini seçmesine olanak tanır: Essential , Extra ve Premium . Her seviyenin sunduğu tekliflerin bir özetini burada bulabilirsiniz:


Temel – Temel PS Plus avantajları, 2022'deki yeniden lansman öncesindeki haliyle mevcut. Aboneler çevrimiçi çok oyunculu oyunlara, aylık oyunlara, özel indirimlere ve diğer birkaç avantaja erişim kazanır.


Ekstra – Temel katman avantajları + indirilebilir PS5 ve PS4 oyunlarından oluşan bir katalog.

Premium – Temel ve Ekstra katman avantajları + klasik PS3, PS2, PS1 ve PSP oyunlarından oluşan bir katalog.


Sonuçta bir PS Plus katmanı seçmek kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Bir oyuncu yalnızca çevrimiçi çok oyunculu özelliğini kullanacaksa, Essential yeterli olacaktır ve daha yüksek seviyelerden birine abone olmanın pek bir faydası olmayacaktır.

Premium'un ana satışı, Ekstra seviyede de mevcut olan PS5 ve PS4 oyunlarının yanı sıra yüzlerce oyunu ekleyen Klasikler Kataloğu'dur. Bu koleksiyon çok büyük olsa da PS3 oyunlarının Bulut Akışı aracılığıyla oynandığını ve indirilemeyeceğini lütfen unutmayın. Sonuç olarak performansları kullanıcının internet bağlantısına bağlıdır.


Hangi PS Plus Seviyesini Satın Almalısınız?

Fiyatta bir seviyeden diğerine oldukça büyük bir sıçrama olduğundan, her seviyenin özelliklerinin ve avantajlarının tam bir dökümü, birinin Essential, Extra veya Premium'u seçmesi gerektiğine karar vermesine yardımcı olabilir.

Gerekli

Ekstra

Ödül

Aylık Oyunlar

Evet

Evet

Evet

Çevrimiçi Çok Oyunculu

Evet

Evet

Evet

Özel İndirimler

Evet

Evet

Evet

Bulut depolama

Evet

Evet

Evet

Paylaş Oyna

Evet

Evet

Evet

PlayStation Plus Koleksiyonu (Yalnızca PS5)

Evet

Evet

Evet

Özel içerik

Evet

Evet

Evet

Oyun Kataloğu – PS5 ve PS4 Oyunları

HAYIR

Evet

Evet

Ubisoft+ Klasikleri

HAYIR

Evet

Evet

Klasikler Kataloğu – PS3, PS2, PS1 ve PSP Oyunları

HAYIR

HAYIR

Evet

Bulut Akışı

HAYIR

HAYIR

Evet

PC'de PS Plus (Bulut Akışını Kullanma)

HAYIR

HAYIR

Evet

Oyun Denemeleri

HAYIR

HAYIR

Evet

Sony Pictures Kataloğu/Sony Pictures Core

HAYIR

HAYIR

Evet

Crunchyroll İçeriği (Sony Pictures Kataloğunun Parçası Olarak)

HAYIR

HAYIR

Evet


PS Plus'ın Maliyeti Ne Kadar?Her PS Plus katmanının , aboneliğe dahil olan avantajlarla eşleşecek şekilde kendi fiyat noktası vardır .

PS Plus Temel

1 Aylık Abonelik: 9,99$

3 Aylık Abonelik: 24,99$

12 Aylık Abonelik: 79,99$

PS Plus Ekstra

1 Aylık Abonelik: 14,99$

3 Aylık Abonelik: 39,99$

12 Aylık Abonelik: 134,99$

PS Plus Premium

1 Aylık Abonelik: 17,99$

3 Aylık Abonelik: 49,99$

12 Aylık Abonelik: 159,99$

6 Eylül'den İtibaren PS Plus Fiyat Artışı

6 Eylül'den itibaren PS Plus Essential, Extra ve Premium, 12 aylık aboneliklerinde kayda değer fiyat artışları aldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu haber kullanıcılardan oldukça karışık tepkiler aldı; bu durum, Essential'ın Eylül 2023'teki manşetlerde yer alan ücretsiz oyununun tartışmalı Saints Row yeniden başlatması tarafından desteklenmedi.

İşte yeni fiyatlar:

PS Plus Essential: 79,99 ABD doları

PS Plus Ekstra: 134,99 ABD doları

PS Plus Premium: 159,99 ABD doları

Şu anda 1 aylık ve 3 aylık abonelikler mevcut fiyatlarında sabit kalıyor gibi görünüyor. 12 aylık aktif aboneliği sona ermek üzere olan mevcut aboneler için hizmetleri 6 Kasım'a kadar önceki fiyatlarla yenilenecek; bu noktadan itibaren yeni oranlar uygulanacaktır.


PlayStation Plus'a Nasıl Abone Olunur?


PS Plus'a abone olma süreci oldukça basittir ve insanların oraya ulaşmak için kullanabileceği birkaç yol vardır.


PS5'i Kullanarak PS Plus'a Nasıl Abone Olunur?PS Plus'a abone olmanın en kolay yolu PS5 veya PS4 konsolunu kullanmaktır.

Ana ekrana giriş yapın.


PlayStation Plus paneline gidin

" Abone Ol " u seçin

Essential, Extra veya Premium'u seçin

Bir Ödeme Planı Seçin


Bir Web Tarayıcısı Kullanarak PS Plus'a Nasıl Abone Olunur?PS Plus'a doğrudan bir web tarayıcısından abone olmak da mümkündür. Bu playstation.com sayfasını ziyaret edin ve " Üyelik Planınızı Seçin " seçeneğine ilerleyin . Oradan bir seviye seçin ve " Sepete Ekle "yi seçin. Bundan sonra işlemi tamamlamak için ödeme yapmanız yeterlidir.


PS Plus Aboneliği Nasıl İptal Edilir?


Birisinin PS Plus aboneliğini iptal etmek isteyebileceği bir zaman gelebilir. Süreç oldukça karmaşıktır:


Bir web tarayıcısında Sony Network'ün Hesap Yönetimi sayfasına gidin.

Menünün PlayStation Network seçeneklerinden " Abonelik "i seçin.

PlayStation Plus'ın yanındaki " Aboneliği İptal Et " seçeneğini seçin.


PC'de PS Plus Nedir?PS Plus Premium aboneleri ayrıca hizmetin PC uygulaması aracılığıyla oyunları yayınlama seçeneğine de sahip. Kütüphane, tam seçim olmasa da hem Oyunlar hem de Klasikler Kataloğundan başlıklar içerir. İlgili tarafların bu seçenek hakkında bilmesi gereken bazı şeyler şunlardır:


DualShock 4 uyumlu olduğu onaylanmış tek kontrol cihazıdır . Bu, diğer denetleyicilerin çalışmayacağı anlamına gelmez; yalnızca bunların Sony tarafından garanti edilmediği anlamına gelir.


PS Plus PC'de şu anda ana akış hizmetinin bulunduğu her ülkede mevcut değildir.

PS5 oyunları yayınlanamıyor.


PC'de PS Plus'a abone olmak için PS5 veya PS4'e gerek yoktur.

Sony, minimum 5 Mb/sn hızında Geniş Bant kablolu internet bağlantısı önerir .


Sıkça Sorulan Sorular


PS Plus Premium Aboneleri PS5 Oyunlarını Yayınlayabilir mi?

PS Plus Premium'un Bulut Yayını, Oyunlar Kataloğunun PS4 oyunlarıyla ve Klasikler Kataloğunda bulunan tüm oyunlarla uyumludur. PS5 oyunları yayınlanamıyor .


PS Plus Premium ve Extra'ya Yeni Oyunlar Ne Zaman Eklenir?


Sony, abonelerin kütüphaneye yeni eklemeler bekleyebilecekleri kesin bir tarih belirtmedi ancak tarih, oyunların kabaca bir ayın yarısında ekleneceğini gösteriyor.

Aboneler Seviye Değiştirebilir mi?


Evet. Birisi daha yüksek bir PS Plus seviyesine geçmek isterse, yalnızca istediği seviyede yeni bir üyelik satın alması gerekir . Bu yükseltme anında gerçekleşecek ve müşteriden, içinde bulunduğumuz ayın geri kalanı için eşit olarak dağıtılmış bir ücret tahsil edilecektir.


Bir üyenin seviyesini düşürmek istemesi halinde, değişikliği gerçekleştirmek için Sony hesabının " Abonelik " sekmesini ziyaret etmesi gerekir. Bu değişiklik bir sonraki ödeme yapıldıktan sonra yürürlüğe girecektir.


PS Plus Avantajları Paylaşılabilir mi?


Bir PS5 veya PS4 konsoluyla sınırlı olsa da belirli PS Plus avantajları sistemdeki farklı hesaplar arasında paylaşılır. Bunlara çevrimiçi çok oyunculu oyun, Premium ve Ekstra kitaplıklarına erişim, indirilen aylık oyunlar ve PS Plus indirimi kullanılarak satın alınan oyunlar dahildir .


Hangi PlayStation Plus'ı Almalıyım?


Sonuçta bu kişisel tercihe bağlıdır. Birisi yalnızca PS5 ve PS4 oyunlarını oynamak istiyorsa Premium'a abone olmak için çok az neden var.İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page