top of page

Planet Crafter: Yiyecek ve Su Nasıl Yapılır

Planet Crafter'ın amacı, olumsuz koşullar karşısında hayatta kalmak ve sahip olduklarınızla yetinmek. Oyuncular bir iniş kapsülü ve yakındaki doğal kaynaklardan başka bir şeyle başlamamalı, ancak bir şekilde dünyanın çorak çorak topraklarından bir ütopya yaratmalılar. Ancak oyuncular dünyalaştırmaya başlamadan önce kendilerini geçindirebilecek bir yiyecek ve su kaynağına sahip olduklarından emin olmalıdırlar.


The Planet Crafter'ın ıssız dünyaları, bırakın hazır yiyecek ve su kaynağına sahip olmayı, yaşamı sürdürmeye bile uygun değil. Bu nedenle oyuncular, oyundaki diğer her şey gibi bu ihtiyaçları da yaratma görevini üstlenmelidir. Yiyecek ve su yapmak hemen anlaşılabilecek bir süreç değildir ve birçok oyuncuyu bilgisiz ve ölümün eşiğinde bırakmaktadır. Neyse ki oyuncular prosedürü anladıktan sonra bir daha yiyecek ve su konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak.

The Planet Crafter

Gezegeni dünyalaştırdığın üretime dayalı 1-10 kişilik açık dünya uzayda hayatta kalma oyunu. Vahşi bir gezegenin ekosistemini değiştirerek insanlık için yaşanabilir bir hâle getir. Hayatta kal, kaynak topla ve üssünü inşa et. Yepyeni bir biyosfer oluşturmak için oksijen üret, ısı ve basınç oluştur.

Yemek Nasıl Yapılır

Oyuncular, kısa bir süre için yeterli olacak sınırlı miktarda Uzay Yemeği ile başlar. Ancak bu rezerv tükendiğinde oyuncular, oyunun ilerleyen zamanlarına kadar yiyecek üretemeyecekleri için başka yerde yiyecek aramak zorunda kalırlar. Uzay Yiyecekleri gezegenin dört bir yanına dağılmış Depolama Sandıklarında bulunur, ancak bunlar oyuncuları sonsuza kadar ayakta tutamaz. Sonunda oyuncular, Gıda Yetiştiricisinin planını açmaya doğru ilerlemelidir.

Gıda Yetiştiricisi, gıdanın yaratılmasından veya daha doğrusu gıdanın yetiştirilmesinden sorumlu olan makinedir. Bu cihazın planının kilidi, oyuncular yeterli Oksijen ürettiğinde, özellikle de 12,00 ppt'lik bir puana ulaştığında açılır. Oyuncular Alüminyum, Demir ve Su Şişesi kullanarak Gıda Yetiştiricileri inşa edebilirler; yükseltilmiş versiyon ise çok daha fazlasını gerektirir. Ancak bu makineler yalnızca oyuncular onlara Tohum verdiğinde yiyecek üretebilir.

Gezegenin her tarafına yayılmış sayısız Tohum var. Her biri çeşitli faydalar sunar, ancak hepsi yine de geçim sağlar. Tohumları bulmak için oyuncuların iniş modüllerinin sınırlarından uzağa gitmesi gerekiyor. Depolama Sandıkları ve enkazlar oyuncuların onları bulabileceği tek yerlerdir. Pek çok Tohum, Uzay Yemeği ile hemen hemen aynı beslenmeyi sunar, ancak en etkili olanı, oyunculara 60 Sağlık kazandıran Fasulyedir.


Su Nasıl Yapılır

Oyuncular yalnızca tek bir Su Şişesi ile başlarlar, ancak neyse ki onlar için zorluk çekmeden daha fazlasını yaratabilirler. Bu nedenle oyuncuların bu Su Şişesini uzun süre kullanma konusunda endişelenmelerine gerek yok. Oyuncular herhangi bir basit Craft Station'da tek bir buz parçası kullanarak su yapabilirler. Böylece süreç neredeyse zahmetsiz ve karmaşık olmayan bir süreç haline gelir. Yine de su yapmanın daha etkili başka yöntemleri de var.


Doğal kaynaklardan su üretebilen birçok makine bulunmaktadır. Ancak oyuncuların bu cihazları yapabilmeleri için Yağmur Terraformasyon Aşamasına ulaşmaları gerekiyor. Oyuncuların bir gezegenin Isı, Oksijen ve Basınç puanlarını önemli ölçüde artırması gerektiğinden, bunu yapmak çok fazla zaman ve çaba gerektirecektir. Bu makineler, sürekli ve kolayca temin edilebilir bir su kaynağı sundukları için bu strese değer.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page