top of page

"Parlak Fikirlerden Oluşan İkonik, İlgi Çekici Karmaşa": Baldur's Gate 3 İncelemesi

Baldur's Gate 3, etkileyici bir görünüme sahip ve en iyi anları gerçekten unutulmaz, ancak ölçekle ilgili bazı erken dönem sorunlar, dengesiz bir deneyime işaret ediyor.Baldur's Gate 3 , Larian Studios'un bugüne kadarki en iddialı oyunu. Bunu hemen açıklamak önemlidir, çünkü bu geliştirici Divinity: Original Sin'in arkasındaki geliştiriciyle aynıdır ; çıtayı yüksek tutmak hiç de yabancı değildir. Baldur's Gate 3'te amaç, önceki oyunlardan ve kendi uzun Erken Erişim döneminden öğrenilenleri alıp geliştirmek gibi görünüyor. Denenmiş ve gerçek Dungeons & Dragons masaüstü deneyimine bağlı kalmak ve onu devasa bir ortak RPG'ye uygulamak bir şekilde işe yarıyor ve iyi çalışıyor - işe yaramadığı durumlar dışında, genellikle ölçeğinin büyüyüp büyümediğini düşünmeye değer hale getirecek kadar bazen daha iyi.


Baldur's Gate 3 yüksek riskli aksiyonla başlıyor. Hemen, çeşitli karakter ve sınıflardan oluşan bir kadronun parçası olarak önceden tasarlanmış veya oyuncu tarafından hikayeye orijinal bir ekleme olarak özelleştirilmiş, mindflayer kurbağa yavrusuna yakalanmış bir kahraman rolüne bürünün. Genellikle hızlı bir şekilde inanılmaz derecede kötü bir amaca giden bir yol olarak, kendilerine nadir güçlerle yetenekli olduklarını ve henüz dönüşüme uğramadıklarını keşfederler. Bir mürettebatın toplanması kısa süre sonra başlıyor, ancak her zaman olduğu gibi oyuncuların benzer şekilde etkilenen karakterlerle bir araya gelmesi gerektiğini söyleyen hiçbir şey yok . Baldur's Gate 3 ile gelen inanılmaz çeşitlilik, açılış dakikalarında gerçek anlamda sergileniyor.


Hayal Gücüyle Sınırlı Savaş... ve HatalarBaldur's Gate 3'ün en önemli yanı, baş döndürücü seçeneklerinin ve masa üstü tarzı karakter becerilerine sıkı sıkıya bağlılığın oldukça basit bir şekilde işe yaramasıdır. İlk başta bunaltıcı olsa da, farklı yetenekleri denemek ve en niş yetenekler için bile kullanım alanları bulmak kolaydır. Savaş, bazen bariz olabilecek veya hızlı düşünmeyi gerektirebilecek çok sayıda seçenekle muhteşem bir hal alır. Bir patron kendini aşılmaz hissediyor, ancak kazara ortaya çıkan bir parlaklık onu çevresel bir tuzağın altına çekiyor. Hareket kaybını önlemek için bir örümcek ağı yakılabilir, doğru sihir kullanıcısının elinde şok edici sonuçlar elde etmek için zeminler zararsız suyla manipüle edilebilir.


Baldur's Gate 3 gerçekten bir rol yapma senaryosunun en iyi kısımlarını yakalamayı başarıyor. Bir oyuncu bunu düşünebilirse, kendi grubunun yeteneklerinin sınırları dahilinde olması koşuluyla, bunu yapabilme şansı yüksektir. Gecenin geç saatlerinde yaşanan o aşık edici masa üstü çılgınlığı anları - " Neden bir domuza onun çoktan ölmüş bir tanrı olup olmadığını sorarsınız ki ?" - Baldur's Gate 3'te yakalanmış gibi hissedin .Ne yazık ki, bu büyüleyici mücadeleyi ileriye taşıyan motor, bu kadar büyük bir potansiyelin yükünü taşımaktan her zaman hoşlanmıyor. Bazen savaş tamamen durur; düşman bir sonraki hamlesini düşünürken takılıp kalır veya kendisini haritada sırasına devam edemeyeceğini düşünecek kadar tuhaf bir noktada bulur. Kimsenin hareket etmediği ve ardından hiçbir şeyin olmadığı kısa bir duraklama olacak; bir sonraki dönüş başlatılacak. Komik olabilir, ancak bazı gergin dövüşlerde aniden ortaya çıktı ve güçlü bir düşmanın, yükseltilmiş bir platformun biraz solunda durmaktan başka hiçbir neden olmaksızın tüm bir dönüşü atlamasıyla neredeyse hile yapıyormuş gibi hissettirdi.


Ölçeklendirmeyle ilgili de bir sorun var, ancak bu daha çok oyunun masaüstü mekaniğiyle ilgili. Karakterler erkenden büyük ilerlemeler kaydeder ve biraz hızlı seviye atlar, oysa işler durma noktasına gelir ve oyunun arka yarısında çok daha uzun sürer. Daha az yetenek ve değişiklik biriktikçe, parti, tercih ettiği çevresel ortam ve ateş toplarının inanılmaz derecede güçlü kombinasyonuna yerleştikçe, savaş biraz daha tekrarlı olmaya başlıyor. İşler hiçbir zaman sıkıcı olmaz, ancak Baldur's Gate 3'ün ilk aşamalarındaki o hayret verici harika , yavaş yavaş buharlaşarak çoğu kişinin kapanış anlarında yaşadığı sorunların aynısıyla karşılaşan üst düzey bir RPG'ye yerleşir; yolculuğun ilk yarısında biriktirilen yapı ve ekipmana dayalı olarak olaylara yaklaşmak.


Ölçek ve Önemli SeçimlerEn iyi Dungeons & Dragons senaryolarının açık uçluluğu Baldur's Gate 3'ün kolaylıkla yakalayabildiği bir şey olsa da , bu durum mutlaka aksaklıklar olmadan gerçekleşmez. Sarsıcı olabilecek hikaye ritimleri söz konusu olduğunda biraz cila eksikliği var. Karakterler bazen yeni bir hikaye anına tepki verirler, sadece bir dakika sonra onları hemen o hikayeye geri getirecek farklı bir diyalog satırı için, hatta ara sıra aynı satırı tekrarlayarak tepki verirler. Bazı görevler en küçük koşullar altında tetikleniyor gibi görünüyor ve bazı büyük hikaye anlarında net bir yön eksikliği, bir oyuncunun aslında sadece işleri şansa bırakması ve işe yarayacağını umması gerektiğinde ilerlemenin durdurulmuş gibi hissetmesine neden olabilir.


Ancak bazı açılardan bu, yaşanması gereken iyi bir sorundur. Hiçbir şekilde felakete dönüşecek kadar sık ​​olmuyor ve bunun karşılığında Baldur's Gate 3'ün gerçekten önemli seçimlerle dolu olduğu anlaşılıyor. Görünüşte önemsiz karakterlerle yapılan etkileyici konuşmalar birdenbire birçok bölüme ve perdeye yayılacak. Şüpheli bir şekilde edinilen bir öğe, eğer oyuncu yeterince sabırlıysa, hemen hemen her zaman yararlı olabilir - bir miktar altın değerinde olsa bile. Garip bir şekilde savaşa uygun görünen beceri ve yetenekler, tam olarak böyledir çünkü bunların, partinin yönelmediği becerilerin yerini alacak paha biçilmez dünya üstü kullanımları vardır.


Baldur's Gate 3'ün skalasının en iyi ve en kötü unsurları üçüncü perdede açıkça ortaya çıkıyor. Oyuncular Baldur's Gate'e ulaştıklarında hikayenin hikayenin gerektirdiğinden çok daha hızlı bir şekilde hızlandığını hissediyorlar. Bu, ilk iki perde boyunca dağılmış pek çok farklı gevşek ipliği bir araya getirme ihtiyacının bir yan ürünüdür ve Divinity : Original Sin 2 hakkındaki görüşlerine bağlı olarak, Larian oyunlarını oynamış olanların aşina olabileceği bir sorundur . 100 saatlik bir yolculuğun bazı noktalarda aceleye getirildiğini ima etmek saçma gelse de , üçüncü perdede olan tam olarak budur.


Ancak Baldur's Gate 3'ün hikayesinin bu üç haneli çalışma süresinde hoş karşılanmaması, maceranın kalitesinin bir kanıtıdır. Bir miktar birikimden sonra gözden kaçırılmış gibi görünen olay örgüsü unsurları var mıydı? Evet. Dünya hakkında daha büyük bir hikaye anlatan küçük eklemeler olarak eylemlerde yinelenen çok sayıda karakter var mıydı? Kesinlikle. Ve Baldur's Gate 3'ü renklendiren, son derece akılda kalıcı olan ve tasarım açısından benzersiz olan ve detaylara verilen önemden ikincisidir .


Performans Sorunları ve DüzeltmeleriBaldur's Gate 3'ün bir diğer dikkat çekici unsuru ise performansıdır. Bazen dünya gecikmeye başlayacak ve kareler önemli ölçüde düşecek. Genellikle bu, uzun bir oyun süresinden sonra (en az birkaç saat) veya 15'ten fazla kişinin dahil olduğu kavgalar veya yel değirmeni gibi görsel olarak külfetli dünya varlıkları gibi özellikle yoğun sahnelerin meydana geldiği durumlarda olur. Bu, haritanın geniş kapsamının çok fazla görüntü oluşturma gücü gerektirdiği üçüncü perdede daha da kötüleşiyor; bu, BG3'ün bir veya iki dakika boyunca okyanusun dibinde yüzüyormuş gibi hissetmesine neden olabilecek bir şey.Tüm kusurlarına rağmen Baldur's Gate 3 , ikonik, ilgi çekici parlak fikirlerden oluşan bir karmaşadır. Bu, her iki oyuncunun da tüm zamanlarını onu bitirmek için harcamak istemesine neden olan ve aynı zamanda ilk seferde kaçırdıkları her şeyi görmek için kaçınılmaz olarak tekrar oynamaya karar verdiklerinde bir sonraki yapılarının ne olacağını düşünmelerini sağlayan bir oyun türüdür. Hikâyesi tam olarak mükemmelleştirilemeyen bir kreşendoya doğru şişerken, zorlayıcı yan hikayeler ve karakter gelişimindeki geniş kargaşa belki de içinde yaşadığı dünyanın daha da iyi bir yansımasıdır. Baldur's Gate 3, kusurlu bir dünyada geçen ve mükemmel bir şekilde uygulanan kusurlu bir oyundur.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page