top of page

Oyuncular Artık Video Oyunlarının Kokusunu Scent Peripheral ile Alabilecek

Bir şirket, insanların oyun oynarken video oyunlarının farklı kokularından bazılarını deneyimlemelerine olanak sağlayacak yeni cihazını tanıttı.

Game Scent adlı bir şirket, oyuncuların oyunlarını gerçek zamanlı olarak koklamalarını sağlayan yeni yapay zeka destekli cihazını tanıttı. VR'nin artan popülaritesinin yanı sıra PlayStation 5'in DualSense denetleyicisindeki dokunsal geri bildirimin kullanıma sunulmasıyla birlikte şirketler, insanlar video oyunları oynarken beş duyunun tamamını uyarmaya giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Horizon Forbidden West, çimlerin üzerinde yürüme hissini bile taklit etmek için DualSense dokunsal özelliklerini kullandı ve tamamen sürükleyici bir oyun deneyimi yaratma tutkusu daha da arttı.

2013 yılında Microsoft'un Xbox One denetleyicisini mükemmelleştirmek için 100 milyon dolardan fazla para harcadığı ve hatta yeni çevre birimine koku eklemeyi düşündüğü ortaya çıktı. Birkaç yıldır Sony tarafından sunulan patentler, şirketin aynı zamanda PlayStation'ın gelecekteki versiyonuna veya ayrı bir cihaza bir tür dijital koku teknolojisi ekleme fikri üzerinde de çalıştığının ipuçlarını veriyor. Ağustos 2023'te Sony'nin, oyun sırasında belirli ışıklar veya seslerle tetiklenecek Smell-O-Vision tarzı bir özelliğin patentini aldığı keşfedildi .


Yani video oyunlarına koku ekleme fikri yeni değil ve bitmiş bir ürünün pazara sunulması sadece an meselesiydi. Game Scent, bir oyundan gelen sesleri analiz etmek için yapay zekayı kullanan ve ardından gerçek zamanlı olarak uygun bir koku yayan, oyuncuların kesilmiş çimlerden yarış arabalarına ve silah seslerine kadar çeşitli farklı sürükleyici kokuları deneyimlemelerine olanak tanıyan bir cihazdır. Ayrıca oyun seansından sonra havadaki tüm kokuları ortadan kaldıran bir "Temiz Hava" kokusu da bulunmaktadır. Altı koku kartuşu içeren kit, Amazon'dan 149,99 dolara temin edilebilir ve ses kullandığı için Dream Scent, tüm oyun konsolları, PC'ler, yayın platformları ve hatta filmlerle çalışır.
Oyun Kokusu Mevcut veya Yolda

Kitle birlikte verilenler

 • Temiz hava

 • Patlama

 • Orman

 • Silah sesi

 • Okyanus

 • Yarışan arabalar

Henüz uygun değil

 • Büyük şehir*

 • Kan

 • Taze Kesilmiş Çim

 • İnsan Eforu*

 • Napalm*

 • Spor alanı

 • Fırtına

*Yalnızca Amazon'da listelenmiştir


Şu ana kadar Amazon'da Oyun Kokusu için çok fazla inceleme bulunmuyor, dolayısıyla kokuların doğruluğu ve cihazın ne kadar iyi çalıştığı henüz belirlenmedi. Resmi web sitesi ve Amazon'daki açıklama farklı kokuları listelediğinden ve şu anda mevcut olan tek koku kitle birlikte gelen altı koku gibi göründüğünden, toplam kaç kokunun olduğu veya olacağı da belli değil.

Game Scent'in resmi web sitesi, belirli kokuların anıları veya diğer yoğun tepkileri nasıl tetikleyebileceğine dair çalışmalara atıfta bulunarak kokular ve duygular arasındaki bağlantıyı tartışıyor. Oyun bağlamında bu kokular daha sürükleyici ve dolayısıyla akılda kalıcı bir deneyim yaratabilir. Bu uzun zamandır anlaşıldı ve en sevilen oyun anları ile kokular arasındaki bağlantıyı tetikleyebilen Resident Evil parfümleri ve Persona 5 Royal kokulu mumlar bile var .

Aynı bağlantıdan yararlanan Xbox, Ağustos 2023'te ödül olarak sınırlı sayıda pizza kokulu Teenage Mutant Ninja Turtles kumandasını içeren bir hediye düzenledi . Game Scent ile artık her oyuncu, isterse benzer bir deneyimi deneyimleyebilecek.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page