top of page

Oyun Dünyasının En Ünlü Sesi Asla Tahmin Edemeyeceğiniz Bir Aktör

Her türden sayısız video oyunuyla birlikte tek bir ses ortaya çıktı ve yaygın şöhreti özellikle bariz bir şekilde kazanılmadı.  • Çok sayıda seslendirme sanatçısı ikonik video oyunu performansları sergiledi, ancak ortamdaki en ünlü seslerden birinin mutlaka bir karakter olması gerekmiyor.

  • Richard Wells, hesaplanamaz sayıda oyun boyunca tüm dünyada duyulan PEGI şarkılarını seslendiriyor.

  • Wells, ikonik karakter rollerine sahip olmamasına rağmen oyun endüstrisinde kendine özgü sesiyle tanındı.


Konsoldan PC'ye kadar video oyunları dünyası olağanüstü sayıda yetenekli seslendirme sanatçısıyla doludur, ancak oyun dünyasında en çok duyulan seslerden biri mutlaka akla ilk gelenlerden biri değildir. Nolan North, Troy Baker ve Jennifer Hale gibi endüstri devleri, ikonik rolleri sayesinde gerçek isimlerin tanınmasını sağlama eğilimindedir ve hareket yakalama çağında, büyük Hollywood figürlerinin bazı video oyunlarında yer alması da alışılmadık bir durum değildir. Harika performanslar, incelikli duygusal rollerden Charles Martinet'in Mario'ya getirdiği tuhaf neşeye kadar her biçimde ortaya çıkabilir .


Harika performansları düşünürken bir karakterin yüzünün görüntüsünü canlandırmak daha kolay olsa da, en iyi video oyunlarındaki seslendirme rollerinden bazıları karakterlere bu kadar spesifik bir şekilde bağlanmaz. Örneğin, Halo oyunlarındaki çok oyunculu spikerin fiziksel bir formu ya da ilginç bir arka planı yok, ancak Jeff Steitzer'in " Killtacular " deyişi hiç de unutulacak gibi değil. Halo hala sadece bir seri ve gerçekten büyük düşünmek, perspektifin tüm sektörü kapsayacak şekilde genişletilmesini gerektiriyor .


Richard Wells PEGI Soundbites'ı Seslendirdi


Her türlü oyunla birlikte ortaya çıkan bir ses , Avrupa'da bir oyunun içeriğinin hangi yaşa uygun olduğunu belirlemek için kullanılan PEGI derecelendirmesini seslendiren Richard Wells'e ait. Wells , bir TikTok videosunda " tarihte en çok duyulan kayıtlardan biri " olduğunu tahmin ettiği " PEGI 18 " dediğine dair birkaç ses sunuyor . Kaydın kesinlikle orada olması gerekiyor ve her geçen yıl daha fazla oyun piyasaya sürüldükçe, yaygınlaşması da büyümeye devam ediyor.


Neden Herkes Daha Önce Richard Wells'i Duydu?


Wells'in sesini tanımak için Avrupa oyun kopyalarıyla ilgili herhangi bir gerçek deneyim gerekmiyor, çünkü PEGI ses klibi onu dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından izlenen çok sayıda fragman ve tanıtım malzemesine dönüştürüyor . Her ne kadar TikTok videosunda PEGI 18 tercih edilse de, aynı zamanda PEGI 3, 7, 12 ve 16'nın kliplerinden de sorumludur, dolayısıyla Grand Theft Auto gibi bir Pokémon oyunuyla birlikte görünmesi muhtemeldir . Bunlar, kırk yıllık seslendirme deneyimi boyunca yaptığı çalışmalardan seçilmiş birkaç kayıttır, ancak bir iz bırakmışlardır.


Wells'in videosunun TikTok'ta milyonlarca görüntüleme alması uzun sürmedi, dolayısıyla sesinin gerçekten olağanüstü derecede tanınabilir olduğu açık. Bir seslendirme sanatçısının büyük ölçüde atıf yapılmayan bir şeyin övgüsünü aldığını görmek rahatlatıcıdır, özellikle de bu kadar mükemmel bir ciddiyet ve verimlilikle sunulan bir replik olduğunda. Richard Wells, Nathan Drake veya Master Chief gibi bir rol üstlenme iddiasında olmayabilir ancak kesinlikle video oyunu endüstrisinde benzersiz bir dev olarak tarihe geçme hakkını kazandı


4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page