top of page

Outlast Trials İncelemesi

Outlast Trials son derece rahatsız edici bir çok oyunculu deneyimdir, ancak cila ve korku eksikliği bazılarını hayal kırıklığına uğratabilir.Geliştirici Red Barrels'ın Outlast serisi, oyun dünyasındaki en rahatsız edici, sadist ve sürükleyici oyunlardan biri olup, ciddi anlamda dezavantajlı durumdaki kahramanları korkunç ve öldürücü canavarlarla karşı karşıya getiriyor. The Outlast Trials'da Red Barrels, serinin temel konseptlerini alıyor ve bunları hayranların hem tekli hem de çok oyunculu olarak üstlenebileceği bir dizi deneysel denemeye uyguluyor. Oyuncular, her denemeden kaçmadan önce çeşitli tuhaf görevleri tamamlamak zorunda kalıyor. Ancak bunu, bir dizi korkunç düşman tarafından acımasızca avlanırken yapmak zorundalar . The Outlast Trials keyifli, rahatsız edici bir çok oyunculu deneyim sunarken , önemli alanlardaki cila eksikliği ve gerçek korkuların eksikliği, bazı uzun süredir hayranlarını hayal kırıklığına uğratabilir.


Outlast Trials, oyuncuların "gönüllü" bir çalışmaya kaydolmasıyla açılıyor. Ancak çok geçmeden kendilerini silah zoruyla, oyuncuların orijinal Outlast oyunu, DLC'leri ve The Murkoff Account çizgi roman serisindeki önemli rolleriyle tanıyacağı Murkoff Corporation tarafından yürütülen bir dizi "terapötik" denemeye zorlanırken buluyorlar. Denemelerde oyuncular, insan zihninin yaşayabileceği en rahatsız edici deneyimlerden bazılarında ilerlerken zihinlerini, vücutlarını ve midelerini test eden zorlukların bir listesi olan "Çekirdek Program"ı tamamlayarak özgürlüklerini kazanmaya çalışıyorlar. Her denemeyi ve sıkıntıyı tamamladıkça seviye atlıyorlar ve bir sonraki zorlu senaryoya geçmek için yeni eşyaların, ekipmanların, donanımların ve avantajların kilidini açıyorlar.


Outlast Trials'ın Temel Programı, esas olarak oyunun hikaye modu, beş temel denemeden ve hayranların deneme sahnesine geri dönüp ek hedefleri tamamladığı 10 MK Mücadelesinden oluşuyor. Oyuncular, Core programını tamamladıklarında Murkoff Corporation'a ve perde arkasındaki bilgilere dair daha fazla bilgi sunan gizli belgeleri bulabilirler. Ancak başlık burada bitmiyor. Bir Reagant'ı veya oyuncu karakterini Murkoff tesisinden kurtarmak, yeni yüzleşme, Program X ve Program Ultra eldivenlerinin kilidini açar. Bu modlar, oyunun en kararlı hayranlarının tamamlaması için özellikle zorlu denemeler sunuyor. Program X'e erişmek için tek bir reaktif gerekli olsa da, oyuncuların Program Ultra'da The Outlast Trial'ın en büyük testleriyle yüzleşmek için üç reaktifi serbest bırakması gerekecek .


Outlast Trials, hayranların ilk günde mücadele edebileceği bir mod daha sunuyor: Haftalık Terapi . Bu mod, oyuncuların Temel Terapi çalma listesindeki denemeleri ve MK Mücadelelerini benzersiz değişikliklerle tamamlamasını sağlar. Variatörler olarak adlandırılan bu değişiklikler, oyuncuları önceden belirlenmiş bir ekipmanı kullanmaya zorlamak, tüm düşmanları büyük ölçüde güçlendirmek veya Çekirdek Programdaki diğer zorluklardan ek düşmanlar eklemek gibi denemeyi bir şekilde değiştirir. Haftalık Terapinin tamamlanması ek paranın, XP'nin, öğelerin ve avantajların kilidini açar, bu da onu ana oyunda belirli bir mücadeleyi tamamlamakta zorlananlar için harika bir seçenek haline getirir.


The Outlast Trials'ın test tesislerini dolduran kanla kaplı odalara ve tuhaf tasarımlara rağmen , başlık kesinlikle çok güzel görünüyor ve kulağa hoş geliyor. Sesler son derece sürükleyicidir ve her denemenin ana düşmanları, diyalogları, çevresel nesnelerle etkileşimleri ve rahatsız edici ses ipuçları sayesinde kişiliği ortaya çıkarır. Benzer şekilde, Polis Karakolu, Yetimhane ve Oyuncak Fabrikası gibi yerler, oyuncuları korkunç ve sadist bir korku keyfi vizyonuna sürükler. Outlast Trials Erken Erişim dönemi, şaşırtıcı derecede net görsel-işitsel tasarımla damgasını vurdu ve tam sürüm, oyuncuların keşfetmesi için çarpıcı ortamlar dizisi yaratmak için çıtayı yükseltiyor.


Oyunculara The Outlast Trials'ı tek başına oynama şansı sunuluyor ancak oyun çok oyunculu modda gerçekten başarılı oluyor. En fazla dört savunmasız oyuncu oyunun herhangi bir mücadelesine birlikte katılabilir ve The Outlast Trials, hayranların takım oluşturması için özel, açık ve çapraz oyun lobileri sunar. Oyunun zorluklarını tek oyunculu olarak oynamak mümkün olsa da, her biri dört kişilik bir takım için özel olarak tasarlanmış gibi görünüyor. Her denemede, oyuncuları her zaman takip eden bir Prime Asset veya ana karakter dahil olmak üzere en az iki merkezi düşman bulunur. Oyuncular, her denemeyi tamamlarken Prime Asset ve bir dizi homurtu ile mücadele etmelidir. Bu düşmanların dikkatli bir şekilde çekilmesi ve müdahalesi bir takımın başarısını garanti edebilir. Ancak görevler genellikle birden fazla oyuncunun her zaman odaklanabileceği şekilde oluşturulmuş gibi görünür.The Outlast Trials'ın en keyifli özelliklerinden biri de tekrar oynanabilirliğidir; çünkü rastgele oluşturulmuş öğeler, tuzaklar, gürültü yapıcılar ve düşman girişleri her çalıştırmada benzersiz bir zorluk sunar. Ek olarak, daha fazla oyuncunun eklenmesi The Outlast Trials'ın görevlerinin temel unsurlarını değiştirirken, her konumu herkes için ücretsiz bir hale dönüştürüyor. Dört kat daha fazla oyuncunun yanlışlıkla sesler ve tuzaklar kurmasıyla, düşmanlar sürekli olarak oyuncuların konumları arasında koşuyor. Bununla birlikte, rastgele oluşturulmuş sınırlı sayıda saklanma yeri, grubun haritanın yeni düzenine uyum sağlamada en yavaş olanının neredeyse her zaman cezanın yükünü taşımasını sağlar.


Ne yazık ki The Outlast Trials, orta alanda dengeli bir deneyim sunmakta zorlanıyor ve iki veya üç oyunculu denemeleri, ezici olmasa da artırılmış bir mücadeleye dönüştürüyor. Tek başına oyuncular, oyunun zorluklarının çok oyunculu tasarımını dengelemek için şırıngaları kullanarak birkaç kez yeniden doğabilirler. Bununla birlikte, ikinci bir oyuncunun eklenmesi bu durumu tamamen ortadan kaldırır ve iki veya daha fazla oyuncudan oluşan takımların, her denemede haritanın etrafında rastgele oluşturulmuş şırıngalar bulmasını sağlar. Saklanma yerlerinden atlayan ve oyuncuya saldıran gibi sürekli değişen düşmanlar, şırınga bulunmadan çok önce ortaya çıkabileceğinden, iki kişilik takımlar bazı denemelere başlamakta bile zorluk yaşayabilir.


İkili koşular en küçük hatalarla mahvolabilir, bu da The Outlast Trials'ın en eski zorluklarında bile kişinin partneriyle iletişim kurmasını önemli hale getirir. Ancak bazı unsurların iki veya üç oyuncudan oluşan takımlar üzerinde benzersiz bir gücü vardır. Bu tür unsurlardan biri, iki oyunculu koşulara özellikle acımasız bir meydan okuma katan The Impostor düşman türüdür. Sahtekar, genellikle görünüm veya kullanıcı adındaki en ufak değişiklikle gösterilen bir oyuncuyu taklit eder. Bu, dört kişilik ekipler halinde saldırıya uğramanın eğlenceli ve komik bir yolu olsa da, ikililerdeki tam ve mutlak bağımlılık, The Impostor'un varlığını ve sonraki saldırılarını ikililerin koşusu için son derece acımasız bir tehdit haline getiriyor. İnceleme sırasında eşleştirme ve çapraz oyun etkin değildi, dolayısıyla The Outlast Trials'ın tam sürümü 5 Mart 2024'te yayınlanmadan önce dengelemenin yamalanması mümkün .Outlast Trials, oyuncuların çeşitli denemelerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacak birçok özelleştirme seçeneği sunuyor. Oyun, oyunculara herhangi bir silah sunmasa da, seviye atlamak, oyuncuların hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırabilecek benzersiz yetenek ve ekipmanların kilidini açar. Böyle bir kilidi açılabilir olan Outlast Trials Donanımları , düşmanları sersemleten atılabilir bombalar, takım arkadaşlarını iyileştiren bir bulut veya düşmanları geçici olarak duvarların arkasından görme yeteneği gibi benzersiz yetenekler sağlayan özel öğelerdir. Ayrıca, oyun içi para birimi ve puanlarla satın alınabilecek pasif yetenekler de vardır; bu, oyuncuların daha az düşmandan kurtulmasına veya kaçınma ve geçişin iyileştirilmesine olanak tanır. Outlast Trials'ın özelleştirmesi estetiği de kapsıyor; oyuncular Çekirdek Programda ilerledikçe karakterlerinin görünümünü, kıyafetlerini ve yaşam alanını açabilir ve özelleştirebilirler.


Oyunun oynanışı ve kişiselleştirmesi sağlam olsa da, bazı hayranlar The Outlast Trials'ın temel konseptlerinde sorunlar bulabilir çünkü oyunun benzersiz "korku unsurları" sınırda komik aşırı şiddeti burun üstü tabu ve tuhaf derecede komik olmayan şehvetle karıştırıyor. Görünüşe göre The Outlast Trials'ta sınırsız hiçbir şey yok ve başlık, tabu kavramlarını mümkün olduğunca abartılı hale getirmekten keyif alıyor. Düşmanlar, çevrelerinde dolaşırken zevk için kendilerine zarar veren bariz mazoşistlerdir. Oyuncular, kıyma makinelerinde "çocukları" öğütmek, çarmıha gerilmeleri yeniden yaratmak ve başsız cesetlerin boğazlarına ulaşmakla görevlendirilir ve bunlar sadece açılış birkaç seviyesindedir. Ancak başlıkta oyuncuyu korkutacak hiçbir şey yok.Bu unsurlar, The Outlast Trials'ın Erken Erişim sürümünde bazı hayranlar için zaten bir sorun olsa da , yeni içerik büyük ölçüde bu unsurları ikiye katlayarak onları belirli denemelerin odak noktasına enjekte ediyor. Bu tür denemelerden birinin hedefleri arasında seks bebeklerinin toplanması ve yakılması yer alırken, bir diğerinde oyuncuların Murkoff'un çocukların beynini yıkadığını iddia ettiği sapkın bir "sapığı" aşağılayıp sonra yok ettiği görüldü. Aşırı şiddet ve aşırı cinsellik Outlast serisi için yeni bir şey olmasa da , bazı hayranlar The Outlast Trials'ın bu tür kavramları artırması karşısında biraz şaşırabilir , özellikle de başlıkta bunların dahil edilmesini haklı çıkarmak için gereken hafiflik veya korku unsurları bulunmadığından.


Outlast Trials, Outlast serisine eklenen eğlenceli ama kusurlu bir eklentidir ve orijinal oyunların klostrofobik korkularını karşınıza çıkan çok oyunculu kargaşayla takas eder. Oyunun temel oynanış döngüsü, heyecan verici bir mücadele ve yüksek tekrar oynanabilirlik sunarak, hayranların Core, Advanced ve Ultra Programlarında tüm cephelerde sunulan sürükleyici görsel-işitsel öğelerle deneyebilecekleri çok sayıda deneme sunuyor. Ne yazık ki, Outlast Trials'ın dengeleme sorunları, haksız bahşişler ve korkutma eksikliği bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilir. Outlast serisinin hayranları, Murkoff Corporation'ın çeşitli test tesislerini keşfetmek ve üstesinden gelmek için muhtemelen pek çok neden bulacaklar çünkü başlık, onları meşgul edecek kadar zorluk sunuyor. Ancak genel korku izleyicileri ve Outlast'a yeni başlayanlar için The Outlast Trials , serinin orijinal yapımlarının efsanevi itibarını yakalamakta zorlanabilir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments