top of page

One Piece, WIT Studio'nun Anime Yeniden Yapımı Ne Kadar Sürecek?

Yeni bir uyarlama, serinin uzunluğunun artması sorununu ortadan kaldırmaya ve Eiichiro Oda'nın başyapıtına yeni bir ilgi uyandırmaya yardımcı olabilir mi?  • Orijinal One Piece animesinde, tek bir bölümde bir veya daha az bölümün kapsanması nedeniyle, zaman sonrası atlama hızında bir düşüş vardı. WIT Studio'nun uyarlaması, mangaya yetişme endişesi olmadan ilgi çekici bir tempoyu koruyabilir.

  • Daha hızlı bir One Piece animesi yaratmanın zorlukları, Eiichiro Oda'nın mangasının yoğun içeriğini etkili bir şekilde uyarlarken bölüm sayısını yoğunlaştırmada yatmaktadır. Arka planda dünya inşa etme, diyalog ve dövüş sahneleri genel çalışma süresine katkıda bulunur.

  • WIT Studio'nun The One Piece uyarlaması, mevcut Egghead Arc'a kadar her şeyin uyarlanması 10-15 yıldan fazla sürecek olan sezonluk bir yayın programını benimseyebilir. Yıllık sezonluk yayınlarla tutarlılık, orijinal anime ve mangayla alaka düzeyini korumak için çok önemlidir.


Eiichiro Oda'nın One Piece'in ateşli hayranları genellikle serinin uzunluğunun destansı ölçeğinin ve kusursuz dünya yapısının bir göstergesi olduğunu söyleyecektir, ancak hikayenin bu çok iyi bilinen özelliği genellikle yeni girenler için bir sorun olmuştur. Mangada 1100'den fazla bölüm ve neredeyse bir o kadar da anime bölümü varken, serinin ekran uyarlamasının temposunda açık bir çelişki var, ancak bu nihayet WIT Studio'nun The One Piece adlı yeniden yapımıyla çözülmesi planlanıyor.


Jump Festa 2024'te ilk duyurulduğunda, One Piece'in bu yeni yorumuyla ilgili birçok cevaplanmamış soru vardı , çünkü orijinal anime şu anda üçüncü on yılda yayınlanıyor. Doğal olarak yayın planı, sanat tarzı, müzik, seslendirme kadrosu, mangaya olan sadakat ve Netflix'in yapım sürecine katılımının etkisi hakkında pek çok spekülasyon vardı . Bununla birlikte, özellikle Toei Animation'ın One Piece animesinin bu bölümlerde oldukça fazla eleştiri aldığı göz önüne alındığında, beklenen uzunluk ve ilerleme hızından daha anlamlı bir soru yoktu .


The Pace Of Toei Animation'ın UyarlamasıManga, 1999'da ilk kez yayınlandığında animeye iki yıllık bir farkla başladığı için, seriyi başlatan East Blue Saga'nın temposu çağdaş standartlara göre bile oldukça makuldü. Manganın ilk 100 bölümünü kapsayan 61 bölüm boyunca devam eden East Blue Saga'nın temposu bir anime uyarlaması için nispeten kabul edilebilir.


Bunu takiben, Arabasta Saga'nın da 74 bölümde 117 bölümü kapsayan birkaç dolgu bölümü dışında iyi bir temposu vardı. Bu hızda anime, bölüm başına ortalama 1,5 ila 2 bölüm kapsıyordu; bu, çoğu haftalık manga serisinin bugün bile nasıl uyarlandığıyla karşılaştırıldığında aynı seviyede veya çok az daha yavaş.


Bununla birlikte, sonraki Sky Island Saga, önceki destanlardan daha fazla dolgu yayına sahipti ve bu, içeriğin 85 bölümünü 71 bölüme veya dolgu hariç 52 bölüme çevirdiğinden sonuçta ilerleme hızını da etkiledi. Bu eğilim, 139 bölümün 110 bölüme dönüştürüldüğü ve 9 dolgu bölümünün destan boyunca serpiştirildiği Water 7 Saga'da da devam etti. Sonunda, Thriller Bark ve Summit War Saga'lar neredeyse bölümlerle aynı sayıda bölüme sahipti; hatta ikinci destan, manga kaynak materyalinin uzunluğunu biraz aşıyordu.


Zaman Sonrası Atlama Hızında Ciddi Bir DüşüşBuradaki sorunlar, zaman atlamasından sonra olacağı kadar belirgin olmasa da, ilerleme hızındaki genel düşüş, bir bölümün veya tek bir bölümde ele alınan bölümden daha azının olmasıyla belirginleşiyordu. Zaman atlamasından sonra neredeyse her destanın eşdeğer sayıda anime bölümü ve manga bölümü vardır; animedeki Dressrosa Saga ve Wano Country Saga gibi bazıları mangadaki uzunluklarını çok aşar.


Animede daha az belirgin dolgu içeriği olmasına rağmen Toei Animation'ın uyarlaması, her bölümün çalışma süresini uzatmanın yollarını içeriyordu. Buna, uzun özet bölümleri, tekrarlanan animasyon dizileri ve aşırı sayıda sabit kare ve reaksiyon çekimi dahildir. Wano Country Saga ve devam eden Egghead Arc, sanat tarzında ve animasyon kalitesinde belirgin gelişmeler gösterse de , ilerleme hızları için aynı şeyi söylemek mümkün değil.


WIT Studio Adaptasyonunu Nasıl Hızlandıracak?


Kuşkusuz, orijinal animenin karşılaştığı en büyük sorun, mangadaki muadilinin ne kadar gerisinde kaldığıydı . Toei Animation'ın One Piece animesi nadiren 50-100'den fazla bölüm aralığıyla manga kaynak materyaline yetişmekten kaçınmak için kitaptaki her türlü hileyi kullandı ve bu da serinin kalitesi ve ilerleme hızı üzerinde gözle görülür bir etki yarattı.


Dahası, anime neredeyse 25 yıldır birkaç arayla haftalık olarak yayınlanıyor ve manga ile arasındaki fark giderek azaldı, şu anda 40'tan fazla bölümün içeriğine sahip olduğu bir noktaya gelene kadar manganın bittiği noktaya ulaştı. şu anda öyle. Neyse ki, WIT Studio'nun bu endişelerin herhangi biri hakkında endişelenmesine gerek yok ve dolayısıyla, yetişme endişesi duymadan ilgi çekici bir tempoyu kolayca koruyabilir.


Aslında, eğer WIT Studio'nun The One Piece'i , Toei Animation'ın yıl boyu üretim sürecinin aksine sezonluk bir yayın programını benimserse, animenin mangadaki mevcut Egghead Arc'a kadar her şeyi uyarlaması 10-15 yıldan fazla sürebilir. Bu bağlamda uyarlanacak çok fazla içerik var ancak yeniden yapımın yıllık sezonluk yayınlarla tutarlı olması gerekecek. Her ikisinin de şu anda Final Saga'yı kapsadığı göz önüne alındığında, her ikisi de birkaç yıl içinde sonuca ulaşabilecek olan orijinal anime ve manga ile olan ilgisinin korunması açısından bu önemli olacaktır .


Daha Hızlı Bir Tek Parça Anime Yaratmanın Zorluklarıİdeal olarak The One Piece , East Blue Saga ve Arabasta Saga'nın orijinal animesiyle benzer bir hızda ilerleyebilir; bu da bölüm başına uyarlanan yaklaşık 1,5-2 bölüme denk gelir. Bu, bugüne kadar yayınlanan 1100'den fazla manga bölümü için serinin bölüm sayısını yaklaşık 600-640 bölüme yoğunlaştıracaktır . Hala oldukça uzun olsa da bu, şu ana kadar 1063 bölümü kapsayan, yayınlanan 1090'dan fazla bölüme göre belirgin bir gelişmedir.


Haftalık manga serilerinin çoğunda genellikle anime bölümü başına 2-3 bölüm uyarlanmış olsa da, Eiichiro Oda'nın her sayfasının karakter etkileşimleri, kavgalar ve arka plandaki dünya inşası gibi bilgilerle dolu olması nedeniyle One Piece için bu biraz zor olabilir. panellerin yüklü olduğu bol miktarda diyaloga kadar. Bu aynı zamanda Toei Animation'ın uyarlamasının da yıllar içinde mücadele etmek zorunda kaldığı bir konu, çünkü One Piece'in 15-20 sayfalık bir bölümünde yer alan içeriğin miktarı mangadaki benzerlerininkini çok aşıyor .


Temelde bir savaş/macera mangası olmasına rağmen, One Piece'in okunması çok fazla odaklanmayı gerektirir, çünkü küçük bilgi kırıntıları genel olay örgüsünde daha ileriki aşamalarda büyük sonuçlar doğurabilir. Ayrıca WIT Studio, Attack on Titan gibi geçmiş anime uyarlamalarında yaptığı gibi dövüş sahnelerini detaylandırmayı seçerse , izleyicilerin bu konuda çok fazla şikayeti olmasa bile bu, genel yayın süresine de katkıda bulunacaktır. Durum ne olursa olsun, WIT Studio ve Netflix'in işleri kesinlikle onlar için biçilmiş kaftan, ancak Fullmetal Alchemist: Brotherhood veya Hellsing Ultimate gibi geçmiş anime yeniden yapımlarına bakıldığında , bu iddialı projeye devam ederek çok şey kazanabilirler.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page