top of page

Nightingale, Valheim, Palworld Gibi Oyunlarla Nasıl Karşılaştırılır?

Son zamanlardaki hayatta kalma becerisi gerektiren oyunlar Nightingale'de genel etkilerini gösterse de oyun kendi iddialı yolunu çizmekten korkmuyor.  • Nightingale, hepsi yeni bir oyun deneyimi yaratmak için bir araya gelen zengin hikayeler, karmaşık işçilik ve çevresel bulmacalarla öne çıkıyor.

  • Palworld ve Sons Of The Forest'ın NPC mekaniği daha derin, ancak Nightingale'in NPC'lere sahip olması, benzer şekilde derin NPC'lere sahip olmasını sağlıyor.

  • Valheim'a gelince, konfor, yemek yeme ve uyku gibi benzer özellikler var ancak Nightingale bunları bir adım daha ileri götürüyor ve oyuncuların etkileşim kurabileceği daha derin sistemlere sahip.


Bilgi açısından zengin bir ana görev dizisine vurgu, zanaatkarlık sistemlerinin karmaşıklığı ve çevresel bulmacaların varlığı, Nightingale ile diğer hayatta kalma-zanaatkarlık oyunları arasındaki temel oynanış farklılıklarıdır. Bunun ötesinde, Nightingale'in sonsuz Diyar keşfi aynı zamanda türe yeni bir soluk getiriyor ve oyuncuları Nightingale'in inşa etme, üretme ve araştırmadan oluşan ilerleme döngüsüne alıştıkça sürekli olarak neredeyse sonsuz çeşitlilikteki ortamlarla tanıştırıyor .


Nightingale'in canlı hizmet yaklaşımı , mevcut erken erişim durumunda aktif olarak geliştirilmesinin yanı sıra, hayatta kalma odaklı oyunlar için nispeten keşfedilmemiş bir alana girdiğini de gösteriyor. Bununla birlikte, özünde Nightingale ile özellikle Palworld , Valheim ve Sons Of The Forest gibi hayatta kalma işçiliği türündeki diğer oyunlar arasında oldukça fazla benzerlik vardır .


Nightingale'in Yoldaşları, Palworld ve Sons of the Forest Yoldaşlarından Bir DüşüştürNightingale ile Palworld arasındaki en büyük benzerlik kuşkusuz şu anda pek yok ancak Nightingale'in gelişimi ilerledikçe daha da belirgin hale gelmesi bekleniyor. Spesifik olarak, Nightingale'de oyuncuların işe alabileceği NPC yoldaşlar, Palworld'ün Pal yoldaşları gibi olma potansiyeline sahip ancak henüz tam olarak aynı seviyede değiller. Belki Bülbül'ün yoldaşlarını Palworld'ün Dostları ile karşılaştırmak yerine , Ormanın Oğulları'nın yoldaşları ile karşılaştırmak daha uygun bir karşılaştırma olacaktır .


Nightingale'in NPC yoldaşları, özellikle Nightingale'i solo oynamak için sonuçta hiç olmadığı kadar faydalıdır , ancak şu anda Palworld'ün Pals'ı veya Sons Of The Forest'ın yoldaşları kadar çok yönlü değiller . Nightingale'de , NPC insan yoldaşları ara sıra oyunculara kaynak toplamada yardımcı olacaklar, ancak bunun dışında çoğunlukla savaşta yardım için veya taşınabilir hazırlıksız depolama olarak kullanılıyorlar. Sonuç olarak, Nightingale'in yoldaşlarının, oyunun geliştirme döngüsünün ilerleyen aşamalarında daha geniş bir hizmet yelpazesi sunmasını beklemek yanlış olmaz ; Palworld ve Sons Of The Forest, not alınabilecek harika örneklerdir.


Nightingale'in Valheim'la Pek Çok Ortak Noktası VarNightingale'in dövüşünü karşılaştıracak en yakın güncel hayatta kalma ustalığı oyunu tartışmasız Valheim'dır . Her iki oyun da oyuncuları gittikçe zorlaşan ortamlarla ve zindan benzeri zorlu karşılaşmalarla karşı karşıya getiriyor, bu da genellikle oyuncuların oyunun bir sonraki aşamasına geçmek için üstesinden gelmeleri gereken bir patron dövüşü finaline yol açıyor, ancak yine de ince farklar var.


Şu anda, Valheim'ın ana biyom patronlarının, konu düşman çeşitliliği olduğunda Nightingale'i yendiği söylenebilir. Ancak her oyunun oyuncuların ilerlemesine biraz farklı bir yaklaşım getirdiği göz önüne alındığında bu anlaşılabilir bir durumdur. Valheim'da dövüş ve zanaatkarlık ilerlemenin ana araçlarıdır ve bu her iki oyun için de geçerli olsa da Nightingale çevresel bulmacalara ve ana hikaye görevlerine büyük önem vermektedir . Valheim ayrıca oyuncuların belirli eylemleri gerçekleştirmede ve belirli silahları kullanmada giderek daha verimli hale gelebildiği bir beceri ilerleme sistemi içerir, oysa Nightingale'de bu tür bir ilerleme yoktur .


Nightingale Hayatta Kalma Üretim Mekaniğini Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor


Savaşın yanı sıra, her iki oyun da birkaç önemli hayatta kalma mekaniğini paylaşıyor, ancak Nightingale, Valheim'da mevcut olan bazı özelliklerle genellikle bir adım daha ileri gidiyor . Örneğin, her iki oyun da oyunculara açlıklarını ve uykularını yönetme görevi veriyor, ancak bunlar Valheim'da teknik olarak isteğe bağlı olsa da Nightingale'de yemek yememek veya uyumamak ölümcül. Ek olarak, her iki oyunda da oyuncuların üslerini sağlam temeller ve rahat dekorasyonlarla nasıl tasarladıklarıyla ilgili bir konfor mekaniği bulunuyor. Daha yüksek konfor seviyelerinde oyuncular, Valheim'ın konfor mekaniğinin sağladığı geliştirilmiş dayanıklılık yenilenmesinden yararlanacak , Nightingale'in konfor mekaniği ise aynı şeyi yapacak ve aynı zamanda yakındaki iş istasyonlarına da fayda sağlayacak.


Nightingale'in üretim sistemleri bile diğer güncel hayatta kalma zanaat oyunlarıyla karşılaştırıldığında oldukça karmaşıktır. Nightingale'deki neredeyse her üretim malzemesi, kaynağından gelen bazı özellikleri korur; bu da Nightingale'deki yiyecek buffları, zırhlar ve silahlar gibi çeşitli pasif etkilere sahip şeyler anlamına gelir. Nightingale'de oyuncuların keşfedebileceği çok çeşitli ortamlar göz önüne alındığında , mevcut hayatta kalma oyunlarının çok azı, gerçekçilik ve fantezinin karmaşık karışımıyla eşleşiyor.

Kommentare