top of page

Netflix ve Yayın Akışı ve Kablolu TV Yayınını Geçmek Büyük Bir Dönüm Noktasıdır

Nielsen derecelendirmeleri, tarihte ilk kez yayın ve kablo TV izleyiciliğinin yüzde 50'sinden daha azını oluşturuyor ve yerini akış ve oyunlar alıyor.İlk kez, yayın ve kablo, tüm televizyon izlemenin yarısından daha azını oluşturuyor. Bu, yayın akışı için çok büyük bir kilometre taşını işaret ediyor ve bu, eski televizyon ve tiyatro dağıtım modeline geri dönmeye hevesli stüdyolar için rahatsız edici olabilir. Ayrıca, bu yeni platformları destekleyen çalışmaları için adil bir ücret almak için mücadele eden şu anda grevde olan yaratıcı sendikalara güç katıyor.

2020 salgınının başlangıcında, WGA ve SAG-AFTRA sendikalarımüzakerelerin ortasındaydı. Stüdyoya özel akış, o zamanlar çok yeni bir şeydi ve dünyanın karşı karşıya olduğu benzeri görülmemiş bir tehditle, sendikalar bu tartışmayı 2023'e ertelemeyi kabul etti. - Akış Savaşları denir. Ancak stüdyolar, Netflix ve Prime Video'nun on yılda başardığını iki yılda yapmaya çalıştıkları için, yöneticilerin umduğu kar elde edilemiyor. Yine de, akış kayıplarının WGA ve SAG-AFTRA müzakerecilerine yoksulluk ağlatabilmeleri için abartılabileceğini belirtmekte fayda var. Sendikalar adil ücret ve daha fazla artık için mücadele ederken, izleyiciler akıştan geri adım atmıyor gibi görünüyor. Stüdyolar istedikleri kadar eski modele dönmeye çalışabilirler, ancak müşterileri onlarla geri dönmek istemez.


Hollywood Stüdyoları Akış için Kablo ve Yayın İş Modelini Havaya uçurdu


Televizyon var olduğu sürece, yayın TV için reklam destekli model, ağlar için büyük bir para kazandırıcıydı. Yalnızca üç ulusal seçenek vardı, NBC, ABC ve CBS. Sonunda, kablolu televizyon geldi ve izleyici seçeneklerini çeşitlendirdi . Daha fazla insan evlerinde kabloyu benimsedikçe ağ derecelendirmeleri düştü. 1980'lerde Moonlighting ile başlayarak , ağlar dikey olarak bütünleşmeye başladı, yani kendi şovlarını ürettiler. Şovun ve ağın sahibi olmak, ana şirketin tüm parayı kazanacağı anlamına geliyordu. Ardından akış geldi.

Netflix, Prime Video veya Hulu gibi ilk akış hizmetleri stüdyoya özel değildi. Aksine, ağların veya stüdyoların şovlarını ve filmlerini satabilecekleri başka bir satış noktasıydılar. Yayıncılık, popüler veya iptal edilen dizilerin yeniden gösterimlerini başka ağlara dağıtmanın veya satmanın yanı sıra, Star Trek: Enterprise gibi TV'de izleyici bulamayan dizilere ikinci bir hayat verdi . Medya şirketleri dikey olarak bütünleşmeye devam ettikçe, kendi akış hizmetlerini başlatmaları çok doğaldı. Yine de, bunları yavaş yavaş yaymak yerine, mevcut akış hizmetlerini veya yeni, en iyi müşterilerini etkili bir şekilde yok etmek için büyük bir lansman yaptılar.

Hizmeti sabitlemek için Star Trek veya Star Wars gibi franchise'ları kullanan izleyiciler, bu yeni hizmetlere abone olmaya başladı. Yine de Netflix'ten veya diğerlerinden vazgeçmediler. Pandemi sonrası enflasyonla birlikte izleyiciler, Indiana Jones ve Dial of Destiny gibi büyük yayınlar için gişeyi atlamayı seçti . Sinemada bir aile gecesi fiyatına, aynı hane halkı bir ay boyunca üç veya dört akış hizmeti alabilir. Deney o kadar iyi çalıştı ki, televizyon ve kablo yayıncılığının garantili para kazandırıcısı artık esasen riskli bir kumar. Seyirci, akış rahatlığını istiyor ve bunu yapmak için "normal" TV ve filmlerden vazgeçmeye hazırlar.


Hollywood Stüdyoları İçin Akıştan Geri Dönüş Yok


Modern yayın kayıplarının abartılmasının bir başka nedeni de halk arasında "Hollywood muhasebesi" olarak bilinen şeydir. Esasen stüdyolar, projeleri, özellikle filmleri olduğundan daha az karlı göstermek için muhasebe hileleri kullanır. The Hollywood Reporter'a göre, The Martian veya Avatar: The Way of Water gibi bilim kurgu filmlerinin arkasındaki bir finansör, TSG, Disney'i kârını gizlemekle suçlayarak House of Mouse'a dava açtı . Yine de The Flash filmi veya Mission Impossible: Dead Reckoning, Part One gibi filmlerbüyük bütçeler karşısında mali kayıpla sonuçlanan yetersiz getiriler elde etti. Bütçelerin kontrolden çıkmasının nedeni, stüdyoların yazarlar ve oyuncularla daha fazla para için pazarlık yaparken bir yıl içinde pandemi öncesi gişe toplamlarını tahmin etmesi olabilir.

Akıştan geri çekilme ve daha geleneksel bir dağıtım modeline geçme yarışı, stüdyoların stratejilerini yeniden düşündüklerini gösteriyor. Bununla birlikte, özellikle pandemik kilitlenme sırasında akışta yayınlanan filmlerde, izleyiciler diğer seçeneklere izlemeyi tercih ediyor. Elbette, millet sinemalarda Barbie veya Oppenheimer'ı izlemeye gidecek . Ancak, Indy veya Justice League'i tekrar görmek için birkaç ay beklemeye daha istekliler. Nielsen'in yeni derecelendirme sisteminde yayın ve kablolu TV yüzde 50'nin altına düşerken, TV kullanımının yaklaşık yüzde 39'unu oluşturuyor. THR'ye göre fiziksel medya oynatma ve video oyunları kalan yaklaşık yüzde 12'yi oluşturuyor .

İzleyiciler yine de spor, son dakika haberleri ve canlı etkinlikler için TV'ye yönelecek, ancak prestijli, senaryolu dramalar muhtemelen zamanla yok olacak. Eski WGA ve SAG-AFTRA kuralları, telif ödemelerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğu anlamına gelir, bu da akışa koymanın daha ucuz olduğu anlamına gelir (yeni bir anlaşma dışında). Bu nedenle AMPTP, sendikalardan geri çekilme arzularına rağmen akış konusunda bu kadar sert mücadele ediyor. Seyirci bunu yüksek sesle yapıyor ve net akış, insanların nasıl TV ve film izlemek istediklerinin geleceği olmaya devam ediyor.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page