top of page

Neden Japon Mangaları Batıda Amerikan Çizgi Romanlarından Daha Çok Satıyor?

Japon mangası Batı'da inanılmaz derecede iyi satıyor ve görünen o ki Amerikalı çizgi romanlar kendi sahalarında bile bu duruma ayak uyduramıyor.Amerikan çizgi romanlarının ve grafik romanlarının hayranları için çizgi roman pazarında rekabet eden iki büyük grup var: Batı çizgi romanları (özellikle "The Big Two" tarafından yayınlananlar, yani DC Comics ve Marvel Comics) ve Japon mangasının geniş dünyası . "Manga", kelimenin tam anlamıyla çizgi romanın Japonca versiyonudur, ancak aynı zamanda onlarca yıldır çizgi romanlarla eşdeğer görülen kendine özgü bir sanat biçimidir. Ancak son yıllarda manga, hem satış hem de kültürel uygunluk açısından çizgi romanları açıkça geride bıraktı.


Çizgi romanların ana akım olarak görüldüğü ve onlarca yıldır ortalıkta dolaştığı Batı'da (özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde) bile manga, sürekli olarak eskisinden daha fazla satıyor. Aksiyon figürleri ve Marvel Sinematik Evreni (MCU) tüketicilerin ilgisini artırsa da çizgi romanlar, ortak algıdan basit fiyata kadar bazı önemli alanlarda mangayla karşılaştırıldığında yetersiz kaldı. Her tüketicinin kendi tercihi vardır ve manganın "Manga vs. Comics" savaşında uzun oyunu nasıl kazandığını açıklayan tek bir doğru cevap olmayabilir, ancak manga inkar edilemez şekilde bazı şeyleri çizgi romanlardan daha iyi yaptı.


29 Ocak 2024'te Angelo Delos Trinos tarafından güncellendi: Çizgi romanlar ve mangalar arasında algılanan "kavga", Japonya'nın en ünlü eğlence biçiminin 80'lerde Amerika'ya gelmesinden bu yana tüm şiddetiyle sürüyor, ancak hararetli bir noktaya ulaştı. 2000'lerde. O zamana kadar anime ve manganın Amerikalı emsallerine meydan okuyan büyük popüler kültür güçleri olduğunu inkar etmek imkansızdı. Bu makale, bu asırlık tartışmayı biraz daha yansıtacak ve konunun nereye varabileceğini görecek şekilde güncellendi.


Manga Daha İyi Fiyatlar ve Tüketici Kolaylığı SunduPek çok haber kaynağı, manganın son birkaç yılda Batı'da inanılmaz derecede iyi sattığını ve Demon Slayer , Jujutsu Kaisen ve My Hero Academia gibi kitapların etkileyici bir düzenlilikle en çok satanlar listelerinde yer aldığını belirtiyor. Publishers Weekly'nin belirttiği gibi manga satışları, 2022'de satılan tüm çizgi romanların neredeyse %45'ini oluşturdu . Manga satışları aynı zamanda bir zamanlar baskın olan çocuk çizgi romanlarını da geride bıraktı ve 2022'de çizgi roman satışlarının canlanmasına yardımcı oldu. Bu, COVID-19 salgınının sayısız sektörü yok etmesi nedeniyle önemliydi. Publishers Weekly ayrıca mangaya olan ilginin artmasının animenin durdurulamaz ana akım popülaritesine bağlı olduğunu belirtti. Karşılaştırma yapmak gerekirse ve Business Insider'a göre, 2021'deki çizgi roman satışları 2,075 milyar dolarlık rekor bir satışa ulaşırken, manga satışları 1,47 milyar doları buldu . Attack on Titan, özellikle 2021'in en çok satan manga oyunlarından biri olarak gösterildi. Bu arada, tek çizgi roman sayıları (çizgi romanların klasik formatı olan) yalnızca 435 milyon dolardı. Açıkçası manga her zamankinden daha yaygın ve popülerdi.


İşin pratik tarafında manga, Manga vs Comics'in galibi olarak ortaya çıkmış olabilir. Fiyatlar ve alışveriş mekanları nedeniyle olabilir. Özellikle bir ürünün kitaptaki sayfa sayısını etiket fiyatıyla karşılaştırırken, mangaya girmek çizgi romandan daha bütçe dostuydu. Tek çizgi roman sayıları (yaklaşık 22 sayfa uzunluğundadır) sayı başına yaklaşık 5 ABD doları tutarında olduğundan ucuz görünebilir. En az 100 sayfalık çizgi romanlar veya koleksiyonlar, başlığa bağlı olarak 10 dolara kadar düşebilir. Bununla birlikte, tipik bir manga cildi (veya tankobon), yaklaşık 10 $ karşılığında 160 ila 180 sayfa civarında olabilir. Bu, her tüketici için mükemmel bir orandı. Zengin renkli çizgi romanların aksine, manga sayfaları siyah beyaz basılsa bile , tek bir manga cildinin katıksız değerini yenmek zordu.


Konu mangaya karşı çizgi roman olduğunda manganın zaferinin ardındaki bir diğer faktör de okuyucuların sadece ne kadar ödemeleri gerektiği değil, çizgi romanları ve mangayı nerede bulabilecekleriydi. Çizgi romanlar genellikle özel hobi mağazalarında satılır ve bu tür mağazalar, çok özel bir müşteri kitlesine sahip, yoğun "inek" yerler olmalarıyla ünlüdür. Çizgi roman mağazaları ağırlıklı olarak çizgi romanın sağlam ama nispeten dar kültürüne zaten derinden bağlı olan okuyuculara hitap ediyor. Çizgi roman filmlerinin popüler kültür hakimiyeti, çizgi romanların genellikle erkek egemen ve gençlere yönelik bir alan olduğu algısını değiştirmek veya geliştirmek için çok az şey yaptı. Bazı çizgi roman fandomlarının düşmanlığı ve zehirliliği de medyanın halkın gözündeki itibarını daha da bozdu. Tersine, anime topluluğunun da kendi payına düşen tartışmalara rağmen, manga daha evrensel bir his uyandırdı ve bunun nedeni sadece içindeki hikayeler değildi.


Manga ciltleri genellikle karton kapaklı veya ciltli kitaplar olarak satılır ve neredeyse her zaman Barnes ve Noble gibi ana kitapçılarda bulunurlar. Bu tür yerler yalnızca belirli bir fandomun parçası olan çizgi roman hayranlarına değil, tüm kitap tutkunlarına açıktır ve daha hoş karşılanır. Bu, Japon mangasına alışveriş yapanlar ve potansiyel yeni gelenler için çok daha fazla görünürlük sağlar ve bu, manganın geeky aurasını en aza indirmeye yardımcı olur. Okumak için eğlenceli bir şeyler bulmak amacıyla yerel Barnes a Noble'ı ziyaret eden herkes, yalnızca romantik romanlar ve ünlü fantastik serileri değil, aynı zamanda her türden okuyucuya hitap eden büyük bir manga bölümünü de görecektir. Manga'nın aslında tipik Barnes and Noble yemeklerinden çok çizgi romanlarla daha fazla ortak noktası var. Manga okumak, çizgi roman kadar "inek" bir hobi olabilir, ancak satıldığı yer ve onu satın alan kişi nedeniyle eğlenceli yaz okuma materyalleri arayan ortalama okuyucuya öyle gelmeyebilir. Bu, fark yaratmak için fazlasıyla yeterliydi.


Manga'nın Yeni Okuyucular İçin Giriş Engeli Çizgi Romanlara Göre Daha DüşükManga ve çizgi roman okumanın bir diğer avantajı da giriş bariyerinin çok düşük olmasıydı. En kötü ihtimalle, manga sağdan sola okunma sorunu yaşıyor ve bu da yeni okuyucular için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Manga ayrıca, kısmen Japonya'da haftalık olarak yayınlanmak üzere tasarlandığından, çizgi romanlarla karşılaştırıldığında daha yavaş ilerleyen hikayeler sunma eğilimindedir. Buna karşılık çizgi romanlar aylık olarak yayınlanır, bu da tek bir sayının temposunun tam bir manga cildinden daha hızlı ve daha kısa olduğu anlamına gelir. Örneğin, iki süper güçlü karakter arasındaki yüzleşme tek bir çizgi roman sayısında sonuçlanabilir, ancak tamamlanması birden fazla manga cildi gerektirebilir. Neyse ki manga endüstrisi için manganın anlatısal avantajları, manganın doğrusal olmasından başlayarak çok daha büyüktür.


Her manga serisinin basit bir hikayesi vardır ve ciltler sırayla ve daha da ileri gider (örneğin, 1. Cilt'i 2. ve 3. Ciltler takip eder, vb.). Bu, mangayı sırayla okunması gereken serileştirilmiş romanlara daha benzer hale getirir. Öte yandan çizgi romanlar her yerde olma eğilimindedir. Çizgi roman yayıncıları, yeniden başlatılan sayısız evrenleri, alternatif evrenleri ve yeni hikayeleri için net giriş noktaları ve ayrıntılı kılavuzlar sağlamak için çaba gösterseler bile, potansiyel yeni gelenlerin başlaması bile hala çok göz korkutucu ve bunaltıcı olabilir. Manga, kafa karıştırıcı, onlarca yıllık birbirine bağlı hikayeler ağından, sonsuz yeniden değerlendirmelerden ve çözülmesi gereken alternatif sürekliliklerden muzdarip değil. Dragon Ball veya Mobile Suit Gundam'ın farklı yüzyılları ve geçmişleri gibi genişleyen kozmik destan gibi bir bagajla gelen Manga , kural değil istisnalardı. Bu arada, bu tür heybetli dünya inşası çizgi romanlarda normdu. Spawn veya Wonder Woman gibi her ana akım süper kahramanın, yeni gelenlerin çalışabileceği tonlarca bilgisi ve sürekliliği vardı. Bu, takımın birleşik hikayelerinden ayrı, kendi bireysel geçmişlerine sahip birden fazla karakterin rol aldığı takım çizgi romanlarını bile kapsamıyor. Çizgi romanlarda işler çoğu zaman o kadar karmaşık hale gelir ki, X-Men'in Krakoa Dönemi gibi tam bir sürekliliğin yeniden başlatılması bile hala X-Men'in sayısız geçmiş yinelemeleri üzerine inşa edilmiştir.


Manga, daha erişilebilir içerikleri nedeniyle çizgi romanlardan daha iyi satıyor olabilir. Çizgi romanlar, süper kahraman meraklılarının ve eskinin cesur, aşırı erkeksi yapısökümlerinin hayranlarının büyük ilgisini çekti. Çizgi romanları, erkekler tarafından çoğunlukla erkekler için yapılmış, çocuklara yönelik bir sanat formu ve hobi olarak görmemek zor. Farklı türler, yaşlar ve cinsiyetler için hazırlanan çizgi romanlar her zaman ortalıkta dolaştı ve sektör son zamanlarda işe aldıkları sanatçıları ve çizgi roman sattıkları sanatçıları çeşitlendirmek için büyük adımlar attı. Bağımsız çizgi romanların 90'lı yıllardan bu yana güçlendiğini ve 2010'ların sonlarının yeni bağımsız sanatçılar ve yazarlar için harika bir dönem olduğunu da belirtmekte fayda var. Ancak bunlar ana akım, "erkeksi" başlıklar ve türler tarafından gölgede kalma eğilimindedir. Dahası, sektör hâlâ ağırlıklı olarak aksiyon, suç, korku ve bilim kurgu gibi erkek kodlu ilgi alanlarına hitap ediyor . Bu hakim zihniyet kısmen Batman'in en çok satan süper kahraman çizgi romanları olmaya devam etmesinin ve BRZRKR gibi şiddet içeren aksiyon çizgi romanlarının her zaman bir izleyici kitlesine sahip olmasının nedeniydi . Kendi kendine empoze edilen bu katılık, çizgi romanları kimin satın aldığını veya yaptığını büyük ölçüde sınırladı ve manganın sonsuz olanaklarıyla karşılaştırıldığında ortamı çok niş hale getirdi. Satışlar, manga ile çizgi roman arasındaki giderek genişleyen uçurumu yansıtıyordu.


Manga endüstrisi de kendi sorunlarından ve çizgi romanları onlarca yıldır geride tutan sistematik cinsiyetçiliğin kendi versiyonundan muzdarip, ancak inkar edilemez bir şekilde çizgi romanlardan daha fazla tür ve hikaye türünü teşvik etti. Yalnızca kendini işine adamış hayranlar, Yenilmezler ya da Süpermen'in yeniden yeniden basımına ya da DC'nin ya da Marvel'ın geçmiş yıllardaki ikonik hikâyelerinden birinin yeniden basımına ciddi miktarda para harcayabilir. Tersine, herkes hayattan kesitler, romantizm ve komedi manga serilerinde bulunan daha gerçekçi hikayelere aşık olabilir. Manga'da Shonen Jump'ın devam eden Dark Trio (efsanevi Big Three'nin halefleri) ve Vagabond ve Berserk gibi seinen oyunları gibi birçok aksiyon serisi de var , ancak manga bir bütün olarak daha fazla çeşitliliğe sahip. Bu, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çok daha fazla okuyucunun, özellikle de gençlerin ilgisini çekiyor. Bu çeşitli portföy, düşük giriş engelleri, kitapçılarda yüksek görünürlük ve mükemmel fiyatlar ile birlikte, mangayı endüstrinin ezici gücü haline getiriyor ve kendi sahalarında çizgi romanları geride bırakıyor. Manga ve çizgi roman karşılaştırmasında manga açık ara kazanan oldu.
Comments


bottom of page