top of page

Naruto: Yetişkin Sasuke Madara'dan Daha mı Güçlü?

Tarihteki en güçlü iki Uchiha olan Sasuke ve Madara'nın yolculuklarının pek çok paralelliği vardı. Ama hangisi daha güçlüydü?  • Her ikisi de Indra Otsutsuki'nin soyundan gelen Sasuke ve Madara, soyları ve benzersiz yetenekleri nedeniyle Naruto tarihindeki en güçlü şinobilerden ikisiydi.

  • Hem Sasuke hem de Madara, Uchiha klanının dövüş geleneklerinde olağanüstü yetenek ve beceriler sergilediler, çeşitli ninjutsu türlerinde ve stratejik savaşta üstünlük sağladılar.

  • Madara, Ten-Tails'in jinchuriki formu gibi müthiş yeteneklere sahipken, Sasuke'nin üstün Mangekyo Sharingan ve Rinnegan teknikleri ona tarihteki en güçlü Uchiha olarak hafif bir üstünlük sağlıyor.


Sasuke ve Madara Uchiha , Uchiha klanının tarihteki en güçlü iki üyesidir ve soyları Altı Yolun Bilgesi'nin oğlu Indra Otsutsuki'ye kadar uzanır. Her iki kişi de Masashi Kishimoto'nun Naruto'sunda büyük roller oynadı ; ilki serinin kahramanının rakibi, ikincisi ise Dördüncü Şinobi Dünya Savaşı'nın ana düşmanlarından biriydi.


Sasuke ve Madara, yaşamları boyunca hem Ebedi Mangekyo Sharingan'ı hem de Rinnegan'ı uyandıran tek Uchiha'ydı . Sonunda Hashirama Senju ve Naruto Uzumaki gibi Naruto dünyası tarihindeki en güçlü şinobiler arasında sayıldılar . Dövüş tarzlarındaki benzerlikler göz önüne alındığında kimin daha güçlü şinobi olduğunu anlamanın bir yolu var mı?


Sasuke ve Madara Nasıl Benzerler?Uchiha klanı korkunç ninjalar üretmesiyle biliniyordu ancak Sasuke ve Madara gibi kuşaktan gelen yetenekler nadirdi. Madara , rakip şinobi klanlarının üstünlük için sürekli birbirleriyle savaştığı Savaşan Devletler Dönemi'nde büyüdü . Böyle zor zamanlarda dehası çiçek açtı ve Sharingan'ını bile uyandırmadan rakip Senju klanındaki yetişkin şinobileri alt etmeyi başardı.


Benzer şekilde Sasuke, Konoha Akademisi'ndeki yılında muhtemelen Doğa Dönüşümü ninjutsusunu henüz bir genin olarak kullanabilen en iyi öğrenciydi. Akranlarından farklı bir sınıfa sahip olan Sasuke, shurikenjutsu, taijutsu ve Fire Release'da başarılı oldu ve bu da birçok kişinin onu becerileri yaşının ötesinde bir dahi olarak görmesine yol açtı.


İki şinobi aynı zamanda karşı önlemler geliştirmek için düşman tekniklerini hararetle gözlemleyen mükemmel stratejistlerdi . Sasuke'nin taktikleri oldukça riskliydi ama dövüşleri kazanmanın yollarını bulma konusunda bir yeteneği vardı. Madara'nın yaklaşımı biraz daha ölçülüydü ama daha az agresif değildi ve tekniklerde hızla ustalaşma kapasitesi ona savaşta birçok seçenek sağlıyordu. İlginç bir şekilde bu, aralarındaki benzerliklerin yalnızca başlangıcıydı.


Uchiha'nın Nefret Laneti'nin YüküIndra Otsutsuki'nin reenkarnasyonları olan Madara ve Sasuke, katlandıkları büyük kayıplar nedeniyle Uchiha'nın Nefret Laneti'nin kurbanı oldular. Madara, çocukluk arkadaşı Hashirama ile birlikte gizlice savaştan arınmış bir dünya yaratma hayalleri beslemesine rağmen, küçük kardeşi Izuna'nın ölümünden sonra Senju klanından intikam almaya yemin etti ve daha büyük bir güç elde etme çabasında giderek umutsuzluğa kapıldı.


Hashirama ile birlikte Konohagakure'yi yaratmak için öfkesini bir kenara bıraksa da, Uchiha klanının köyün yönetiminden kademeli olarak dışlanması, Senju'nun hakim etkisiyle birleştiğinde, onun köyü terk etmesine yol açtı. Kırgınlığından vazgeçememesi, Indra'nın, vasiyeti Hashirama tarafından yerine getirilen küçük kardeşi Asura'nın lehine, ninshu'nun halefi olarak göz ardı edilmesinden duyduğu memnuniyetsizliği yansıtıyordu.


Kazanan kavramı var olduğu sürece kaybedenlerin de olması gerekir. Barışı koruma isteğinin bencil arzusu savaşlara neden olur ve nefret, sevgiyi korumak için doğar.

Alternatif olarak Sasuke, kendi ebeveynleri de dahil olmak üzere tüm klanının ağabeyi Itachi tarafından katledilmesine tanık olmak zorunda kaldı. Daha sonra hayatını ölen klan üyelerinin intikamını almaya adadı, kardeşini yenmek ve Uchiha'nın onurunu geri kazanmak için yoğun bir şekilde eğitim aldı. Güç arayışında Konohagakure'yi terk etti ve Orochimaru'yu aradı ; bu karar, Asura'nın reenkarnasyonu olan Naruto'nun geri almakta zorlandığı bir karardı.


Sahip olduğum şey bir hayal değil çünkü onu gerçeğe dönüştüreceğim. Klanımı yeniden kuracağım ve belli birini öldüreceğim.

Orochimaru'yu yendikten sonra Sasuke, sonunda Itachi'nin ölümüyle sonuçlanan kader savaşında onunla karşı karşıya geldi. Daha sonra Itachi'nin eylemlerinin ardındaki gerçeği öğrendi ve gözünü, kardeşinin kaderinden sorumlu olan Konohagakure'nin üst kademelerini alt etmeye dikti. Gücü arttıkça nefreti onu tüketti ve sonunda Beş Kage Zirvesine saldırdı ve Altıncı Hokage Adayı Danzo Shimura'yı öldürdü. Sasuke, Takım 7'deki eski yoldaşlarına bile saldırdı ancak son savaşlarının ardından Naruto tarafından kurtarıldı .


Efsanevi Shinobi Arasında Bir YarışmaDoğuştan büyük çakra rezervlerine sahip olan Sasuke ve Madara, taijutsuda oldukça yetenekliydiler ve birçok rakiple kendi başlarına kolaylıkla başa çıkabiliyorlardı. Ayrıca bukijutsu'nun çeşitli formlarında da oldukça uzmandılar ; Sasuke kılıç oyunu ve shurikenjutsu'da uzmanlaştı. Buna karşılık Madara, kusarigama veya kılıçlardan, kendine özgü Uchiha gunbai'ye kadar pek çok silahı kullanma konusunda uzmandı.


Bu beceriler, ilgili ninjutsu cephanelikleri ile desteklendi. Çoğu Uchiha gibi, her ikisinin de Ateş Salımına karşı doğal bir yakınlığı vardı ve Madara'nınki Sasuke'ninkinden çok daha büyük ölçekte olmasına rağmen klanın Büyük Ateş Topu Tekniğini etkili bir şekilde kullandılar. Bununla birlikte Sasuke, kılıcına da aşıladığı Chidori ile yarattığı birçok varyant ve şekil dönüşümüyle Lightning Release'in son derece güçlü bir kullanıcısıydı.


Her iki şinobi de beş çakra doğasını ve Yin ve Yang Salınımını kullanabilen birkaç kişi arasındaydı, ancak Madara On Kuyruklu'nun jinchuriki'si olduktan sonra senjutsu ve Yin-Yang Salınımını bile kullanabildi. Daha sonra Dördüncü Şinobi Dünya Savaşı sırasında Sasuke'ye Hagoromo tarafından Altı Yol Yin Gücü'nden bir miktar verildi ve bu onun yeteneklerini Madara'nın jinchuriki formuna ayak uydurabilecek noktaya kadar artırdı.


Uchiha'nın En Güçlü Sharingan KullanıcılarıHer iki shinobi'nin dövüş stillerinin merkezinde Uchiha klanının kekkei genkai dojutsu'su Sharingan vardı. Olgunlaştıkça ve daha büyük kayıplar yaşadıkça, ikisi de farklı yollarla Mangekyo Sharingan'ı, Ebedi Mangekyo Sharingan'ı ve son olarak Rinnegan'ı uyandırdılar.


Madara, güçlü rakiplerle mücadele ederken genellikle Mangekyo Sharingan'ın nihai tekniği olan Susanoo'suna güveniyordu ve çevredeki manzaranın üzerinde yükselen Tam Vücut Susanoo'yu gerçekleştirebiliyordu. Susanoo'su, tek bir vuruşla tüm alanları yerle bir edebilecek devasa bir katana kullanıyordu.


Madara, Rinnegan'ını uyandırdığında, ağırlıklı olarak Deva ve Preta Yolu'nun yeteneklerini kullanarak Altı Yol Tekniğini kullandı. Son olarak, On Kuyruklu'nun jinchuriki'si olarak Madara, Limbo'nun görünmez dünyasında kendisinin klonlarını çağırabilir, neredeyse her türlü yaralanmayı iyileştirebilir, uçabilir ve Gerçeği Arayan Topları ortaya çıkararak şinobi'nin sınırlarını aşan bir varlık haline gelebilir.


Görsel yetenek söz konusu olduğunda Sasuke'nin hafif bir üstünlüğü var, çünkü Mangekyo Sharingan'ı Ateş Salımının en yüksek formu olan Amaterasu'nun siyah alevlerini kullanabiliyor ve Kagutsuchi ile onları şekillendirebiliyor. Madara gibi o da Tam Vücut - Susanoo'yu ortaya çıkarabilir ve Blaze Release ile güçlendirilmiş kılıcını veya ateş oklarını kullanarak kısa menzilli saldırılar gerçekleştirebilir.


Rinnegan'daki becerisi açısından Sasuke, benzersiz uzay-zaman ninjutsusu Amenotejikara'nın yanı sıra esas olarak Deva Yolu'nun yeteneklerini kullandı. Bununla nesneler arasında yer değiştirebilir veya belirli bir aralıktaki bir noktaya anında ışınlanabilir. Otsutsuki klanını araştırması sırasında Rinnegan'ını başka boyutlara portallar oluşturmak için bile kullandı.


Naruto'ya karşı son savaşında Sasuke, kuyruklu canavarların çakrasını Susanoo'suna öyle bir verimlilikle aktarmayı başardı ki Kurama onun becerisini Hagoromo'nunkiyle karşılaştırdı. Sasuke'nin ninjutsu bilgisi, kolunu kaybettikten sonra bile yetişkinlikte artmaya devam etti.


Tarihteki En Güçlü Uchiha Kimdir?Bunu ilgi çekici bir eşleşme haline getiren şey, Sasuke ve Madara'nın yeteneklerindeki paralelliklerin yanı sıra şinobi olarak yolculuklarıdır . Ancak Sasuke, savaş sırasında Madara ile aynı seviyede savaşmayı başardı ve daha sonra bir yetişkin olarak Kinshiki ve Momoshiki Otsutsuki'yi bile uzakta tuttuğu görüldü.


Naruto ve Sasuke'ye karşı ne kadar başarılı olduğu göz önüne alındığında, Madara'nın Ten-Tails'in jinchuriki formunda bile Otsutsuki klanının üyeleriyle aynı seviyede olup olmadığı şüpheli olmaya devam ediyor. Bu, Sasuke'nin üstün Mangekyo Sharingan ve Rinnegan teknikleri, çakrayı daha iyi anlaması ve Altı Yol Gücü ile birlikte ona tarihteki en güçlü Uchiha ve Sharingan kullanıcısı olarak hafif bir avantaj sağlamak için yeterlidir.2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page