top of page

Naruto'nun Yaratıcısı Masashi Kishimoto, Toriyama'nın Ölümüyle İlgili Mesaj Yayınladı

Naruto'nun mangakası Kishimoto, Toriyama'nın ölümünün ardından bir mesaj bırakır.  • Toriyama'nın vefatı manga camiasını derinden etkiledi; mirası etkili eserleriyle ölümsüzleşti.

  • Toriyama'dan derinden etkilenen Kishimoto, Naruto'nun yaratımına ve kendi kariyer yoluna ilham verdiği için ona itibar ediyor.

  • Dragon Ball'un popüler kültür üzerindeki etkisi çok büyük; Toriyama'nın mirası çeşitli medya biçimleri aracılığıyla varlığını sürdürüyor.


Günümüz medyası söz konusu olduğunda şimdiye kadar yaşamış en ikonik ve etkili insanlardan biri olan Dragon Ball'un efsanevi yaratıcısı Akira Toriyama vefat etti. Bu haber Cuma günü erken saatlerde açıklandı ve Toriyama Studios'a göre akut bir subdural hematom yaşadı ve ne yazık ki 68 yaşında çok erken bir zamanda hayatına son verdi. Toriyama, insanların bildiği gibi manga dünyasını tamamen yeniden canlandırdı. BT. Dünyanın her yerindeki insanları, özellikle de Goku'yu ve onun Dragon Ball dünyasındaki maceralarını izleyerek büyüyen 90'lı yılların küçük çocuklarını etkiledi. Bugün bile eserleri hem genç hem de yaşlı dünyanın her yerindeki insanlar tarafından sevgiyle karşılanıyor.


Dragon Ball tarihte inanılmaz bir iz bıraktı ve şimdiye kadar var olan en başarılı medya parçalarından biri olarak kendini kanıtladı. Dragon Ball sadece dünyanın her yerindeki çocuklara ilham vermekle kalmadı, aynı zamanda Toriyama'ya sanki bir tanrıymış gibi saygı duyan gelecek vaat eden yazarlar için de aynısını yaptı. Onlar için Dragon Ball, bu eseri dünyanın farklı yerlerinde izleyen çocuklar için olduğu kadar inanılmazdı. Elbette çoğu kişi onun gibi olmayı ve onun izinden gitmeyi arzuluyordu; Naruto'nun yaratıcısı Masashi Kishimoto ve One Piece'in yaratıcısı Eiichiro Oda en başarılı olanlardan ikisiydi.


Kishimoto'nun Toriyama'nın Ölümüne İlişkin MesajıToriyama'nın ölüm haberinin nihayet ortaya çıkmasıyla birlikte Japonya'daki birçok mangaka bu büyük şoku yaşadı ve bu habere uygun şekilde tepki verdi. One Piece'in yaratıcısı Eiichiro Oda, Toriyama'nın ölümünden bahsettiği kendi mesajını açıkladı. Benzer şekilde, Naruto'nun yaratıcısı Masashi Kishimoto da bu ani kayıptan derin üzüntü duydu ve o da Akira Toriyama'ya olan minnettarlığından ama her şeyden önce öğretmeninin vefat haberi karşısında yaşadığı inanılmaz şoktan bahsettiği bir mesaj yayınladı. . İşte Kishimoto'nun mesajının tamamı:


“Dürüst olmak gerekirse bu kadar ani bir şey hakkında ne yazacağımı, nasıl yazacağımı bilmiyorum. Ancak şimdilik düşüncelerimi ve duygularımı Toriyama-sensei'ye ifade etmek istiyorum, keşke bir gün bana sorsaydı.


İlkokulun alt sınıflarında Dr. Slump'la, üst sınıflarda Dragon Ball'la büyüdüm ve onun mangasının hayatımın bir parçası olarak yanımda olması benim için doğaldı. Her ne kadar kötü bir deneyim yaşasam da Dragon Ball'u her hafta izlemek bana bunu unutturdu. Hiçbir şeyi olmayan bir köylü çocuğu olarak bu benim için bir rahatlama oldu. Çünkü Dragon Ball gerçekten eğlenceliydi!


Üniversite öğrencisi olduğum dönemlerdi. Yıllardır hayatımın bir parçası olan Dragon Ball aniden sona erdi. inanılmaz bir kayıp duygusu hissettim ve neyi sabırsızlıkla bekleyeceğimi bilmiyordum. Ama aynı zamanda Dragon Ball'u yaratan öğretmenin büyüklüğünü gerçekten anlamam için de bir fırsattı. Ben de sizinki gibi işler yaratmak istiyorum! Öğretmenim gibi olmak istiyorum!


Öğretmenimin izinden giderek manga sanatçısı olmayı arzuladığımda bu kayıp hissi kaybolmaya başladı. Çünkü çizgi roman yapmak eğlenceliydi. Öğretmenimi takip ederek yeni eğlenceler bulabildim. Öğretmenim her zaman rehberim oldu. Hayran kaldım. Rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ama öğretmene şükranlarımı sunmak isterim. Benim için o, kurtuluş tanrısı ve manganın tanrısıydı.


İlk tanıştığımızda o kadar gergindim ki tek kelime edemedim. Ancak Tezuka Ödülü eleme komitesinde kendisiyle defalarca görüştükten sonra konuşabilme imkanımız oldu. Dragon Ball Çocukları olarak ben ve Oda Bay yeniden çocukluğumuza döndük ve heyecanla Dragon Ball'un ne kadar eğlenceli olduğunu sanki birbirimizle yarışıyormuşuz gibi konuştuğumuzda onun biraz utanarak bana gülümsediğini unuttum. Ben. Yapamam.


Az önce öğretmenimin ölüm haberini aldım. Dragon Ball'un sona ermesinden çok daha büyük bir kayıp duygusu hissediyorum… Kalbimdeki bu delikle nasıl başa çıkacağımı hâlâ bilmiyorum. Artık en sevdiğim Dragon Ball'u bile okuyamıyorum.

Öğretmenime iletmek istediğim bu cümleyi doğru dürüst yazabildiğimi düşünmüyorum. Dünyanın her yerindeki herkes hâlâ çalışmalarınızı görmeyi sabırsızlıkla bekliyordu.


Eğer Dragon Ball'un tek dileği gerçekten gerçekleşirse...Üzgünüm...

Belki bu bencilce ama üzücü, sensei.


Geçtiğimiz 45 yıldaki tüm keyifli çalışmalarınız için Akira Toriyama-sensei'ye teşekkür ederiz. Ve sıkı çalışmanız için çok teşekkür ederim.


Geriye kalan aile üyelerinin hâlâ derinden yaralandığından eminiz. Kendinize dikkat edin. Bay Akira Toriyama'nın huzur içinde yatması için dua ediyorum."Kishimoto, özellikle ilkokul yıllarında Akira Toriyama'dan derinden etkilenmişti. Pek çok röportajında ​​mangaka olmasının başlıca nedenlerinden birinin Toriyama gibi isimlerden ilham alması olduğunu söylüyor. Sadece Dragon Ball'dan değil Arale'den de ilham alıyor. Toriyama olmasaydı Kishimoto asla Naruto adlı başyapıtı yaratamazdı . Açıkçası, bu kayıp onun ve manga yaratmaya ve bu efsanevi yazarın ayak izlerini takip etmeye ilham veren birçok kişi için çok zor oldu.


Bugün yazara duyulan sevgi dolu mesajlar ve onun vefatının hüznü yağarken, Toriyama'nın kendi öğrencilerinden biri olan Kishimoto'nun bu kayıptan bu kadar derinden şok olduğunu ve üzüldüğünü bilmek hiç de şaşırtıcı değil.


Dragon Ball'un pop kültürü üzerindeki etkisi bir bütün olarak kusursuz olduğundan , dünya bu kaybı uzun bir süre hissedecek . Ancak bu dizi birden fazla yolla ölümsüzleştirildi ve bu sayede insanlar hâlâ Toriyama'nın dünyasına ve onun harika karakterlerine değer verecek. Dragon Ball her zaman insanların yüzünü güldüren, onları her türlü heyecanla dolduran güzel bir medya parçası olarak var olacak. Her yaştan insanın keyif alabileceği bir yer olmaya devam edecek ve bu gerçekten çok güzel.


Toriyama'nın mirası her zaman kendi eserleri ve etkilediği eserler aracılığıyla kalacaktır. One Piece, Naruto ve diğer tüm gelecek vaat eden manga serileri ondan büyük ölçüde etkilenmiştir. Sadece savaş shonen'unu yeniden tanımlamakla kalmadı, aynı zamanda birçok inanılmaz oyunu, filmi ve hatta Japonya dışındaki medyayı da muazzam bir şekilde etkiledi. Dünyayı birçok yönden değiştirdi ve bu nedenle ve çok daha fazlası için efsanevi bir kişi olarak hatırlanacak.


Bu inanılmaz eserin etkisi zamansızdır ve bu, özellikle Toriyama'nın yakın arkadaşları ve ailesi için inanılmaz derecede üzücü bir an olsa da, insan onun onlara verdiği tüm inanılmaz anıları düşünmek ve devam etmek için yalnızca bir dakika ayırabilir. Yıllardır ürettiği eserlere değer vermek.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments