top of page

My Hero Academia Uraraka'nın Potansiyelini Nasıl Harcadı

My Hero Academia güçlü bir başlangıç ​​yaparken Uraraka'nın karakteriyle bazı büyük fırsatları kaçırdı.  • Uraraka'nın çok yönlü bir karakter olarak güçlü başlangıcı umut vericiydi, ancak sonunda sınırlı gelişimi olan yalnızca bir aşk ilgisine indirgendi.

  • Başlangıçtaki potansiyele rağmen Uraraka'nın My Hero Academia'daki rolü erkek karakterlerin anlatı odağını ele geçirmesiyle önemsiz hale geldi.

  • My Hero Academia, Uraraka gibi kadın karakterleri ihmal etme ve anlamlı büyüme ve gelişme fırsatlarını kaçırma gibi yaygın bir tuzağa düştü.


My Hero Academia'nın her biri muazzam potansiyelle dolu geniş bir karakter dizisi var. Ancak sınırlı ekran süresi nedeniyle geniş bir karakter kadrosuna sahip olmak diziye zarar verebilir. Bu özellikle shonen anime'deki kadın karakterler için geçerlidir, çünkü onlar zaman kısıtlamalarının yükünü taşımaya eğilimlidirler ve çoğu zaman kenara itilirler. Ochaco Uraraka bu fenomenin ve iyi yazılmış bir kadın karakterin sonunda anlatıda hiçbir yeri olmadan nasıl kenarda bırakıldığının en iyi örneğidir.


Uraraka'nın güçlü, güç sahibi bir kadın karakteri tasvir etmesi dizinin ilk bölümlerinde tamamen memnuniyetle karşılandı ancak My Hero Academia'nın bu karakter için farklı planları vardı. Uraraka yavaş ama emin adımlarla ana karakterden salt aşk ilgisine ve yan karaktere dönüştü ve bu da onun başlangıçtaki potansiyelini elinden aldı. Dizi, erkek karakterlerin karakter gelişiminden ve ekran başında vakit geçirmekten hoşlandığı, kadın karakterlerin ise ihmal ve ilgisizliğin kurbanı olduğu ortak bir shonen tuzağına düşmüş gibi görünüyor.


Uraraka'nın Başlangıçta SunduklarıUraraka, dizinin ilk birkaç bölümünde tanıtıldı ve sevimli kişiliği ve sağlam hedefleri, onu kısa sürede hayranların favorisi haline getirdi. Uraraka, daha ilk andan itibaren Deku'nun başlıca yardımcı karakterlerinden biri haline geldi , ancak bir arkadaş rolünü oynamasına rağmen Uraraka kendi bağımsızlığını korudu.


Hedefleri erkek karakterlere bağlı olan diğer shonen kadınların aksine, Uraraka kendi benzersiz hedefleriyle yola çıktı. Sadece para kazanmak ve ailesini desteklemek için kahraman olma arzusu hayranlar arasında yankı buldu, çünkü bu mütevazi hedef karakterine bağ kurulabilirlik kattı. Zaten artan popülaritesine birkaç önemli an eklendi ve hayranlar, karakterin daha fazla büyüyeceğini tahmin etti.


Uraraka'nın Savaşla BüyümesiUraraka'nın gerçekten parladığı ilk anlardan biri UA Yüksek Spor Festivali'nde Bakugo'ya karşı verdiği mücadeleydi. Uraraka, sınırlı saldırı yeteneklerine sahip kullanışlı bir tuhaflığa sahip olmasına rağmen incelik, keskin zeka ve en önemlisi asla pes etmeme kararlılığı sergiledi. Bu, Uraraka'nın ilk öne çıkanlarından biriydi ve kendisini anında 1-A'nın en iyi yarışmacılarından biri olarak sağlamlaştırdı.


Ben kazanacağım! Ben de kazanacağım ve Deku gibi olacağım!

Uraraka'nın Gunhead'in gözetiminde dövüş sanatları eğitimi alma kararı, repertuvarındaki eksik boşlukları fark ederken Bakugo'ya karşı verdiği mücadeleden de ilham aldı. Bu eğitim , Uraraka'nın yeni keşfettiği göğüs göğüse dövüş becerileriyle Himiko Toga'yla karşılaştığı Orman Eğitimi yayını sırasında Kötüler Birliği'nin pusuya düşmesi sırasında işe yaradı . Bu noktada Uraraka için işler iyiye gidiyordu ama ne yazık ki karakterizasyonu daha sonra kötüye gitti.


My Hero Academia Nerede Yanlış Yaptı?Anlatıyı dolduran bu kadar çok karakter varken, seçilmiş birkaç kişinin ön planda olması, geri kalanların kenardaki yerlerini kabul etmesi doğaldır. Ancak My Hero Academia odağını birçok kez değiştirdi. Başlangıçta Uraraka'nın serinin odak karakterlerinden biri olduğuna inanılıyordu ve onun Deku ile olan dostluğu, hayranların bunun doğru olduğuna inanmasına neden oldu.


Ancak gösterinin ortalarında bu ilgi büyük ölçüde değişti ve Deku, Bakugo ve Shoto gösterinin ana odak noktası haline geldi. Uraraka, diğer sınıf arkadaşlarıyla birlikte arka koltuğa oturmak zorunda kaldı. Ancak bu değişiklik, Uraraka'nın durumunda en belirgin olanıydı; Uraraka birincil yardımcı karakterden, ekran başında çok az zaman geçiren veya hiç vakit geçirmeyen salt bir aşk ilgisine dönüştü.


Uraraka Aşk İlgisine SürüklendiMy Hero Academia'nın başlangıcında Deku, Uraraka konusunda ara sıra telaşlanırdı ve ona karşı olan hisleri çoğu zaman birkaç eğlenceli duruma yol açardı. Ancak dizi senaryoyu tamamen tersine çevirerek tuhaf romantik rolünü Uraraka'ya dayattı. Bu anlardan dolayı Deku'nun karakterizasyonu hiç bozulmadı ama Uraraka için aynı şeyi söylemek mümkün değil.Romantizm hiçbir zaman bir karakterin gelişimini engellemedi, ancak karakter için tek şey aşk ilgisi olmak olduğunda, birkaç sorunun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu tam olarak Uraraka için de geçerli, çünkü dizinin 2. sezonundan sonra ekran süresi büyük ölçüde azaldı ve alacağı sahneler tamamen Deku'ya uzaktan hayranlık duymak etrafında dönüyordu.


Anlatıyı Çok Fazla Karakter Ele GeçirdiMy Hero Academia'nın en popüler karakterlerinden biri olmasına rağmen Uraraka'nın dizideki rolü oldukça önemsiz. Onu denklemin dışında bırakmak dizinin anlatımında hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve ilgi gördüğü birkaç yer oldukça önemsiz. Bakugo ve Shoto gibi diğer yardımcı karakterlerle karşılaştırıldığında Uraraka hiçbir zaman olay örgüsünün ayrılmaz bir parçası olmadı.


Karakterlerin kalabalık kadro nedeniyle kenara çekilmesi doğal olsa da yazar Horikoshi'nin Uraraka'nın karakterizasyonunu genişletmek için birçok fırsatı vardı. Kahraman olma konusundaki ilk hedefleri bir daha asla gündeme getirilmedi ve Toga ile olan rekabeti de unutuldu. Bu olay örgüsü ana karakter örgüsü görevi görebilirdi, ancak My Hero Academia zaten aşırı kalabalık kadrosuyla meşguldü.


Uraraka'nın durumu kolaylıkla shonen animelerdeki zayıf kadın yazımının başka bir örneği olarak görülebilir, ancak onun ümit verici başlangıç ​​noktası çok daha derinlere giden birkaç başka meseleye işaret ediyor. Ekranda tutarlı bir sürenin bulunmamasından, kadın karakterleri erkek meslektaşlarıyla aynı seviyeye getirme konusundaki tereddütlere kadar, My Hero Academia eşitsizlikle dolu ve Uraraka'nın potansiyeli bu göze çarpan sorunların kurbanı haline geldi.


6 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page