top of page

Modlanmış Skyrim En İyi Zorlu Hayatta Kalma Deneyimidir

Hayatta kalma oyunlarını düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza Skyrim gelmiyor. Ancak modlarla birlikte türün en iyileri arasında yer alıyor.Hayatta kalma oyunları hakkında konuştuğumuzda aklımıza Skyrim gibi ikonik RPG'ler değil, Minecraft , Ark , Valheim ve şimdi de Palworld görüntüleri geliyor . Ancak on yıl sonra bile hala güçlü olan modlama topluluğu sayesinde her zaman türün en iyileri arasında yer aldı .


Bir hayatta kalma oyununun ihtiyaç duyduğu birkaç önemli şey vardır: açlık, inşa etme, işçilik ve kaynak toplama. Bazıları bunu sıcaklık, yaralanmalar ve yorgunlukla daha da ileri götürüyor. Modlarla Skyrim her kutuyu ve ardından bazılarını işaretler.


Oyun zaten tehlikeli, karlı bir çorak arazinin arka planında yer alıyor. Savaştan ve uzun süredir düşünülen efsanevi ejderhaların geri dönüşünden harap olmuş bir halde ana yolda dolaşmak tavsiye edilmez. Haydutlar gözlerden uzak saklanmasa ve kurtlar kasabanın bu kadar yakınında dolaşmasa bile, dondurucu kış, eyaletin bazı köşelerinde ateşinizi söndürmeye yeterdi. Tabii oyuncu değilseniz. Don Düşüşü ve Kamp Ateşi Sırası.


Bu iki mod bu noktada zımbadır. Frostfall'a hipotermi de eklenir, bu da soğuk suyun ölüm cezası olduğu ve geceyi hayatta kalabilmek için kamp kurmanız gerektiği anlamına gelir. Güneş batarken Skyrim'in kar beyazı battaniyeleri bir mezarlığa dönüşüyor ve eğer bir sabah daha görmek istiyorsanız sizden sığınacak bir yer bulmanızı ya da çadır kurmanızı talep ediyor.


İskandinav anavatanının sert kışları Frostfall ile el ele gidiyor ve Skyrim'i hayatta kalma türünün yalnızca RPG tarafını süsleyen tüm süsleri için bir temel olarak kullanıyor.


Hayatta kalma mekaniği, modlanmış deneyimin arkasındaki itici güç değildir. Bu, Skyrim'in keşfine başka bir derinlik katmanı getiren bir engeldir. No Fast Travel ve iNeed gibi modlarla, bir haritayı açıp bir hevesle ülke geneline ışınlanamazsınız.


Açlığın artık mevcut bir tehdit olduğu, uykunun zorunlu olduğu ve soğuğun sürekli üzerinize çöktüğü bir dönemde hazırlık çok önemlidir. Erzak getirmeniz ve getirdiklerinizden en iyi şekilde yararlanmak için en verimli yolu çizmeye hazır olmanız, yolda o alaycı beyaz işaretin arkasında gizlenen mücadelede hayatta kalacak kadar güçlü olduğunuzdan emin olmak için çöpleri toplamanız ve daha önce sıkıcı olan getirme görevlerini tersine çevirmeniz gerekiyor. büyük maceralara atılır.


Bu, fantezinin sıklıkla göz ardı ettiğimiz önemli bir parçasıdır. Muhtemelen bir milyon insanın, Yüzüklerin Efendisi'nde neden Frodo ve Kardeşlik'in kartalların sırtında Mordor'a uçmadığını milyonlarca kez sorduğunu duymuşsunuzdur. Muhtemelen Tolkien kafalıların ayrıntılı açıklamaları vardır, ancak dürüst cevap bunun sıkıcı bir okuma olacağıdır. Yaya ve at sırtında seyahat ederek macera hayat buluyor.


Yüzüklerin Efendisi'ni okumanın en iyi yanı, Sam ve Frodo'yu tek başlarına, mağaralara tıkılmış halde, ellerinde kalan küçük artıkları yerken ve bu yolculuktan sağ çıkıp çıkamayacaklarını merak ederken görmektir. Yol boyunca yaşanan bu umutsuzluk sahneleri, sonunda yüzüğü bırakıp Hüküm Dağı'na düşürdükleri anı daha da rahatlatıcı hale getiriyor. Hayatta kalma mekaniğinin Skyrim'e getirdiği şey budur; en sıradan görevleri bile heyecanlı kılmak için hızlı seyahatin sıradan rutinini ortadan kaldırır.


Aniden, Grisakallarla konuşmak için 7.000 basamağı tırmanmak, yol boyunca birkaç cansız düşmanın noktalandığı sıkıcı, akılsız bir yürüyüş olmaktan çıkıyor. Azim gerektiren, son derece zor bir keşif gezisi. Sonunda, bu hayatta kalma geliştirmeleri olmadan mümkün olmayacak bir şekilde sizi dünyaya kaptırarak tırmanışın itibarını hak etmesini sağlıyor.


Skyrim'in piyasaya sürülmesinden bu yana on yıldan fazla zaman geçti ancak onu bir hayatta kalma oyununa dönüştürmek onu taze tuttu. Tekrar tekrar oynamaya başladığımız rutin, dünyanın sonuçlarıyla boğuşmak zorunda kaldığımız için altüst olur.


Bu, en zorlu hayatta kalma deneyimidir çünkü fantastik hikaye anlatımının ruhunu yakalar ve zaten mükemmel olan oyunu daha da geliştirir. Skyrim'in getirdiği macera ve keşif zenginliğiyle elementlerden hayatta kalmanın tüm zorlukları.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments