top of page

Marvel's Spider-Man 2, Geliştirme Sırasında Popüler Özelliği Neredeyse Kesiyor

PlayStation 5'teki Marvel's Spider-Man 2, neredeyse oyuna dahil edilemeyecek kadar iyi olan muhteşem bir mekanizmaya sahip.

Hem PlayStation 5'in hem de Marvel's Spider-Man 2'nin en etkileyici özelliklerinden biri olan hızlı seyahat , aynı zamanda geliştirme aşamasında da çok tartışılan bir konuydu ve sonuç olarak neredeyse kesiliyordu. PlayStation 5'in işlem hızı daha hızlı oynanışa imkan verirken, Marvel's Spider-Man 2'nin geliştiricileri bunun daha az oyuncu etkileşimine yol açabileceğinden endişe ediyordu. Oyunun tasarım direktörü bu konuda yorum yaptı.

Insomniac tarafından geliştirilen Marvel's Spider-Man 2 , ağ fırlatıcıları Peter Parker ve Miles Morales'in ilk bireysel oyunlarının PS5'teki devamıdır. Bu yılki Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda (GDC), Insomniac geliştiricileri oyunun prodüksiyonu hakkında yorum yaptı. Animasyon yönetmenlerinden biri, ekibinin Örümcek Adam'ın Sandman'le mücadelesini canlandırırken karşılaştığı bir zorluğu anlattı . Oyunun gelişimi sırasında ortaya çıkan tek zorluk bu değildi. Bir özellik neredeyse tamamen kaldırıldı.

GDC 2024'te konuşan Insomniac tasarım direktörü Josue Benavidez'e göre Marvel's Spider-Man 2'de hızlı yolculuk , geliştiriciler için bir kabusa dönüştü . Neredeyse oyundan çıkarıldı. Ancak Benavidez, bunu yapmak yerine oyunculara "oyunla karşılaştıklarında etkileşime geçmeleri" için daha fazla neden vermeyi seçtiklerini söylüyor. Ekim ayında başka bir Insomniac geliştiricisi , resmi olarak piyasaya sürülmesinden hemen önce oyunda hızlı seyahat etme konusunda yorum yapmıştı. Benavidez, sistemin gücünü ortaya koyarken şunu söylüyor: "Oyunumuzu tamamen bozdu. Harita tamamen ortaya çıktığı için her yere gidebilirdiniz."


Insomniac Tasarım Direktörü Josue Benavidez, Marvel's Spider-Man 2 Hızlı Seyahat Hakkında

  • "Bu, oyunumuzu tamamen bozdu. Harita tamamen ortaya çıktığı için her yere gidebilirdiniz."

  • "Hızlı yolculuk yanlış değildi. Oyun yanlıştı."

  • "Bir oyuncunun haritasını hiç açmadığı bir test yaptık. Sadece yüksek bir noktanın tepesine gittiler ve [dışarı baktılar]."

Oyuncular, açık dünyadaki bölgelerin seviyesini yükselterek Marvel's Spider-Man 2'de hızlı seyahatin kilidini açabilirler . PlayStation 5'in inanılmaz işlem hızı sayesinde ulaşım neredeyse anında gerçekleşir. Bu, et paketleme bölgesinden yukarı batı yakasına doğru sallanmayı veya koşmayı tercih etmeyen oyuncular için uygun olsa da, geliştiriciler o kadar fazla keşfedemeyeceklerinden endişe ediyorlardı. Benavidez bunu düzeltmek için şu kararı verdi: "Hızlı yolculuk yanlış değildi. Oyun yanlıştı."

Insomniac'taki ekibin bir şeyi yakalamış olabileceği ortaya çıktı. Hızlı seyahat seçeneği çok fazla zaman tasarrufu sağlarken aynı zamanda yol boyunca hızlı yan görevler ve ödüller alma seçeneğini de azaltır. Hatta oyunculara, oyunu yaşanması gerektiği gibi deneyimlemek amacıyla hızlı seyahati hiç kullanmamaları tavsiye edildi. Bu, Insomniac'ın gerçekleştirdiği kullanılabilirlik testinin sonucunu yansıtıyor. Benavidez şöyle diyor: "Bir oyuncu haritasını hiç açmadı. Sadece yüksek bir noktanın tepesine çıktı."

Hızlı seyahat mekaniği oyunculara çok zaman kazandırıyor, ancak bazıları yükleme ekranlarını kaçırabiliyor . Uygun olmasına rağmen Insomniac, oyuncuların bunun bir zorunluluk olduğunu hissetmesini istemedi. Benavidez ayrıca Örümcek Adam'ın hızlı yolculuk olmasa bile ne kadar hızlı dolaşabildiğinden de bahsediyor. Marvel's Spider-Man 2'nin hızlı seyahat özelliği, açık dünyasını keşfetmekten keyif alan oyuncular arasında popüler olduğundan, araştırma ve geliştirme meyvesini vermiş gibi görünüyor.


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page