top of page

Mario vs. Donkey Kong'un Yeni Erişilebilirlik Özellikleri Açıklandı

Mario vs. Donkey Kong, Basit Eğlence modu biçiminde yeni bir erişilebilirlik seçeneği sunuyor ve bu, yeniden yapım için harika bir katılım.  • Mario vs. Donkey Kong, farklı zorluk ve erişilebilirlik seviyeleri için Klasik ve Basit olmak üzere iki oyun stili sunar.

  • Mario vs. Donkey Kong'daki Basit Eğlence modu, daha rahat bir deneyim için sonsuz süre, kontrol noktası bayrakları ve ekstra can puanı sağlar.

  • Basit Eğlence modunun Mario vs. Donkey Kong'a dahil edilmesi, diğer Nintendo oyunlarındaki erişilebilirlik özelliklerine olumlu bir örnek teşkil ediyor.


Mario vs. Donkey Kong'un yeniden çevriminde bulunan birçok değişiklik arasında öne çıkanlardan biri, iki zorluk seçeneği arasında geçiş yapabilme yeteneğidir. 'Oyun Stilleri' olarak sunulan Mario vs. Donkey Kong'un zorluk seçenekleri erişilebilirlik açısından mükemmel.


İşbirliği modunun yanı sıra farklı oyun tarzları da Mario vs. Donkey Kong'un yeni içeriğinin bir parçası . Oyun tarzları (duraklatma menüsünden veya seviye seçme ekranından istediğiniz zaman erişilebilir) iki seçenek halinde gelir: Klasik ve Günlük. Klasik, üzerinde yazılı olduğu şeydir ve değiştirilmemiş bir oynanış sunar. Casual, deneyimi daha erişilebilir kılmak için bazı şeyleri değiştiren yeni gelen kişidir.


Mario vs. Donkey Kong'un Basit Eğlence Modu Harika Bir Erişilebilirlik SeçeneğidirBasit Eğlence Modunda Oynamanın Farkları


Mario vs. Donkey Kong'un Basit Eğlence modu, işleri kolaylaştırmak için çeşitli avantajlar sağlar. Oyuncuya, Klasik modda belirlenen süre sınırı yerine seviyeyi geçmesi için sonsuz süre verir. Ayrıca bazı aşamaların her yerinde kontrol noktası bayrakları yer alacak. Oyuncuya ayrıca ek can puanı görevi gören beş baloncuk verilir. Hala kabarcıkları varken vurulursa, oyuncu ekranın başlangıcına veya son kontrol noktası bayrağına doğru uçacaktır. Baloncuklar bazen düşmanları hareket ettirdikleri takdirde orijinal konumlarına geri döndürebilir, ancak bu her zaman gerçekleşmez. Mario vurulduğunda bir baloncuk tüketilir. Tüm baloncuklar tüketilirse ve Mario'ya tekrar vurulursa, bir can tükenecek ve baloncuk sayısı sıfırlanacak.


Günlük Mod Tipik Erişilebilirlik Özelliklerinin Ötesine Geçiyor


Basit Eğlence modunda bir seviyeyi oynamaktan hiçbir zarar gelmez; Bir aşama geçildiğinde, geçilmiş sayılır ve tıpkı Klasik modun işleyişi gibi, koşullar karşılanırsa yıldızlar verilir. Bu, birçok oyunun farklı zorlukları ele alma biçiminden bir değişikliktir. Çivi kadar sert mücadeleleriyle tanınan Cuphead , kolay zorlukta tamamlanırsa ilerleme amacıyla bir patronu yenilmiş saymaz. Ayrıca içeriği keserek daha kolay bir deneyim isteyen oyuncuların oyunu daha fazla görmesini engelliyor. Cuphead bu konuda yalnız değil; bu tutumları birçok oyuna yayıldı; diğer oyunlar daha kolay zorlukları 'bebek modu' olarak adlandırıyor veya diğer küçümseyici lakaplarla birlikte.


Daha kolay zorlukların bir şekilde sistemle oyun oynamanın bir yolu olduğu görüşü, çok oyunculu oyunlarda bir noktaya sahip olabilir (yine de o zaman bile oyunun yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olacak araçları olmalıdır), ancak tek oyunculu oyunlarda açıkça yanlıştır. Oyuncuların daha kolay vakit geçirmesine izin vermenin hiçbir zararı yok ve bu yolu seçenleri küçük düşürmenin de bir anlamı yok. Bu ikinci noktaya gelince, modları 'Gündelik' ve 'Klasik' olarak adlandırmak, birinin diğerine üstünlüğünde ısrar etmeden onları ayırmanın harika bir yoludur. Tüm bu özellikler Basit Eğlence modunu Mario vs. Donkey Kong'un en iyi yeni eklentilerinden biri haline getiriyor .


Diğer Nintendo Oyunları Mario vs. Donkey Kong'dan Not Alabilir


Nintendo, özellikle modern zamanlarda erişilebilirlik özellikleri ekleme konusunda oldukça tutarlı davrandı. Ancak her zaman mümkün olduğu kadar başarılı olamıyor. Bir örnek, Super Mario 3D World'ün Destek Bloğu olabilir (diğer oyunlarda da aynı veya farklı şekillerde görünür). Bu blok, beş veya daha fazla ölümün ardından ortaya çıkar ve oyuncuya faydalı bir nimet sunar. Bu iyi bir adım olmasına rağmen, genellikle bir bölümde başarısız olan oyuncular için bir alay gibi geliyor ve yenilgiyi yüzlerine vuruyor.


Basit Eğlence modu, oyuncunun istediği zaman kullanılabilen isteğe bağlı bir oyun stili olması nedeniyle bu sorunu ortadan kaldırır. Nintendo'nun erişilebilirlik özellikleri her zaman mükemmel olmasa da şirketin gelecek sürümlerinde bu konsepti koruduğunu görmek harika olurdu.

Comments