top of page

Manor Lords Teknik Açıdan Olağanüstü ve Potansiyelle Dolu

Manor Lords muhteşem görünüyor ve gelecek çok daha fazlası var.Birkaç avcı sırtlarında geyik leşleriyle ormandan dönüyor. Bir öküz, bir yığın keresteyi şehrin kenarında inşa edilen yeni tahıl ambarına doğru sürüklüyor. Aşağıdaki vadilere ve nehirlere bakan tepenin üzerinde bahar rüzgârında bir yel değirmeni dönüyor. Burası Manor Lordları . Bu sadece bir demo ama şimdiden hayran kaldım.


Solo geliştirici Slavic Magic tarafından geliştirilen Manor Lords, teknik açıdan olağanüstü. Ayrıntı düzeyi benzersizdir. Bu türden hiçbir şehir inşacısı bu düzeyde ayrıntılara ulaşmayı başaramadı - Ne Banished, ne Ostriv, ne Going Medieval. Oyunun güzel olduğunu düşündüm ama sonra görüntüle düğmesini buldum. Bu, karakteriniz olan yerel lord olarak köyünüzde dolaşabilmenizi sağlar.


Bu, bir şehir kurucusundan her zaman umutsuzca beklediğim bir şeydi; sokak seviyesine inip tebaalarınızın arasında yaşayabilme yeteneği. Lordun pelerinindeki grafikler ve görseller, sivri uçlu ayakkabılar, aptal şapka bile muhteşem. En küçük ayrıntılara çok fazla sevgi konuldu ve karşılığını aldı. Yukarıdaki resimde gördüğünüz her şey köylüler tarafından kiriş kiriş inşa edilmiştir. Bu bir ara sahne değil. Birkaç kasaba ve köyün yer aldığı devasa bir bölge haritası karşınıza çıkana kadar bu seviyeye kadar yakınlaştırabilir veya daha da uzaklaştırabilirsiniz.


İşte o zaman bu oyunun potansiyel ölçeği beni vurdu. Lordunuzun ayak izlerinden, tüm bölgeye yayılan büyük savaşlara ve ticaret imparatorluklarına kadar. Manor Lords, ayrıntıları bakımından hassas ama kapsamı bakımından patlayıcıdır. Bırakın ilk oynanabilir demosunda kusursuz bir oyun tarzına ulaşmış bir oyunu, bir oyunun her ikisini de tek seferde denemesi son derece nadirdir. Şu ana kadar elimizde olanlara göre bölgelere çok çok küçük bir şekilde değinildi, ancak bunun gelecekteki güncellemeler ve yapılarda oyun tarzınızı ne kadar etkileyeceğini şimdiden söyleyebilirsiniz.

Manor Lords hayatta kalma odaklı bir şehir kurma oyunudur ve önce Banished'e hafifçe başımızı eğmeden bu türdeki oyunlardan bahsedemeyiz. Banished'den önce başka oyunlar olsa da, sert kışlardan ve azalan yiyecek kaynaklarından ilham alarak diğer oyunların seli başlayan oyun da o oldu. Her ne kadar Manor Lords birkaç yeni yöne ayrılmış olsa da, oyunlar arasında pek çok benzerlik var. Neredeyse on yıldır var olan bir türün zaferi olacak gibi görünüyor.


Köyünüz yaşayan, nefes alan bir yerleşim yeridir. Köylülerinizin yiyeceğe, giyeceğe, aletlere ve yakacak oduna ihtiyacı var; bunları kendiniz üretebilir veya yabancılarla para ve kaynak karşılığında ticaret yapabilirsiniz. Çok hızlı büyürseniz köylüleriniz açlıktan ölecek. Yeterli yakacak odun sağlamazsanız sokaklarda donacaklar. Demir madenleri ve keten tarlalarıyla endüstriye başlayın, kıyafet ve aletler üretin ve sonunda oyunun geleceğinde ordular inşa edin.
Çünkü Manor Lords sadece bir şehir inşa eden değil, ancak bu demoda erişebildiğimiz tek şey bu. Ufukta ayrıca Total War benzeri RTS savaşları da var. Geçtiğimiz birkaç saati savaş çağındaki adamlar yetiştirmek için köyünüzü dikkatle işleyerek geçirmeniz nedeniyle ordularınızı kaybetmenin acısının iki katına çıkacağını şimdiden söyleyebilirim. Vatandaşlar da isyan edebilir ve gerçek acımasız ortaçağ tarzına göre bu isyanların büyük olasılıkla bastırılması gerekecektir.


Şimdilik Manor Lords demosu daha sessiz bir oyun. En son ne zaman bir şehir inşa etme oyununu en düşük hız ayarında oynadığımı hatırlamıyorum ama oyunun atmosferi ve köylülerin bireysel yaşamları beni etkiledi. İnşaatçılarınızın yeni bir şehrin her kirişini manuel olarak inşa etmelerini izleyebilirsiniz. küçük çiftçilik veya köylülerinizin arka bahçeye sebze ekmesi gibi. Yağmurlu bir Pazar öğleden sonrasını geçirme şekliniz buysa, bu oyunu hafta sonundan önce indirmenizi tavsiye ederim.


Manor Lords demosu şu anda yaklaşan bağımsız oyunları ve yetenekleri kutlayan bir festival olan Steam Next Fest aracılığıyla edinilebilir. Manor Lords'u 10 Ekim'e kadar indirip oynayabilirsiniz.


 

Manor Lords


PLATFORMLAR

PC , Xbox One , Xbox Serisi X , Xbox Serisi S

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ

26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER)

Slavic Magic

YAYINCI(LAR)

Hooded Horse

TÜR(LER)

Strateji, Şehir Kurma

MOTOR

Unreal Engine 4


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page