top of page

Manor Lords: Oyun Nasıl Kazanılır (Zafer Koşulları)

Yeni bir Manor Lords oyununa başladığınızda üç senaryo arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlardan ikisini büyük bir kasabada tek bir yerleşim yeri kurarak başarabilirsiniz, ancak sonuncuyu tamamlamak için etkinizi tüm haritaya yaymanız gerekir.


Bu son senaryo, "Barışı Yeniden Sağlama", sadece haritanın sahipsiz köşelerinde sürekli olarak ortaya çıkan haydutlarla değil, uzak ama etkili bir baronla da kafa kafaya çarpışmanızı sağlayacak bir mücadeledir. Tek bir yerleşim yerinden iyi donanımlı bir milis gücüyle nüfuzunuzu oluşturabilir ve baronun güçlerini savuşturabilirsiniz, ancak oyunu yenmek istiyorsanız birden fazla yerleşime genişlemeniz ve malikanenizin savunmasından yararlanmanız gerekir .

Manor Lords Rehber

Slavic Magic's Manor Lords, derin bir ortaçağ deneyimi yaratmak için şehir inşasını, taktiksel savaşı ve diğer strateji unsurlarını birleştirir. Manor Lords Rehber ve Manor Lords Türkçe içerikleri burada.


Refah ve Sınırda Yükseliş Nasıl Yenilir?

Manor Lords'un 0.7 sürümünde seçebileceğiniz üç senaryo, "Refahın Yükselişi", "Barışın Yeniden Sağlanması" ve "Sınırda"dır. Üç şablonun altında listelenen seçenekleri değiştirerek kendi senaryonuzu da oluşturabilirsiniz.

Üçü arasında "Barışı Yeniden Tesis etmek" en zorlu mücadeleyi sunuyor. "Rise to Prosperity", şehirlerinizi barış içinde inşa etmenize olanak tanır ve "On the Edge", akıncılar ve haydut kampları gibi ekstra zorluklar ekler. "Barışı Yeniden Sağlama"da haydutlar, akıncılar ve sürekli olarak harita boyunca genişlemeye çalışan harita dışı bir düşman yer alıyor. Ayrıca, ilk iki senaryo yerleşimlerinizden birinin Büyük Kasaba dönüm noktasına ulaşmasıyla sona ererken, "Barışı Yeniden Sağlama"yı yenmenin tek yolu her düşman bölgesini kendinize ait olarak ele geçirmektir.


Bu nedenle, "Refah Yükselişi" ve "Sınırda"yı yenmenin yolu, güçlü bir kasaba inşa etmek ve Büyük Kasaba dönüm noktasının gerektirdiği tüm Burgage Arsa gereksinimlerini karşılamaktır . Bunlar:

 • 30 seviye 1 veya üzeri

 • 20 seviye 2 veya üzeri

 • 15 seviye 3 veya üzeri

3. seviye Burgage Arsa'sı aşağıdakilerin toplamını gerektirir:

 • 10 kereste

 • 8 Kalas

 • 4 Kiremit

 • 25 Bölgesel Zenginlik

 • Bir Kuyu

 • Küçük Taş Kilise

 • Tedarik edilen bir Taverna

 • Yakıta erişim (Yakacak Odun veya Kömür)

 • Üç gıda türüne erişim

 • Keten, Deri veya İpliğe Erişim

 • Ayakkabılara, Kıyafetlere veya Pelerinlere Erişim

Bu gereksinimlerden bazıları basittir, ancak birkaçını elde etmek veya sürdürmek zor olabilir.

 • Bir birim Kil, bir birim Çatı Kiremiti oluşturur , yani küçük bir kil birikintisi bile Küçük Taş Kilise ve 15 adet 3. seviye Burgage Arsasını inşa etmeye yetecektir.

 • Bir tavernada alkol şaşırtıcı derecede hızlı tükenir, bu nedenle stokta tutmak ve köylüleri eğlendirmek için Arpa, Malt veya Bira'yı ithal etmeniz gerekebilir .

 • Yeterli suyu sağlamak için kuyuların Burgage Arsaları'nın hemen yanında olması gerekmiyor.

 • Vatandaşlar mallarını ambarlardan, ambarlardan değil, Pazar yerinden alıyor. Arsalarda erzakların tükenmesini istemiyorsanız, Pazaryerine doğru yönelmeleri gerekir.

 • Üç gelişmiş giyim türünden Ayakkabılar, yalnızca Deri gerektirdiğinden yapımı en kolay olanıdır .

Eğer tüm bu sorunların üstesinden gelebilirseniz, yerleşim yerinizi Büyük Kasabaya dönüştürmekte ve bu iki senaryoyu kazanmakta hiçbir sorun yaşamazsınız. "Sınırda", akıncılar ve haydut kamplarıyla ekstra zorluklar ekliyor, ancak birkaç iyi milis birimi ve bir maiyet, bölgenizi bu kilometre taşına ulaşacak kadar güvende tutacak. "Barışı Yeniden Sağlama" konusuna gelince, anlamanız gereken ilk ekstra özellik Etkilemedir.


Malikane Lordlarında Nüfuz Nasıl Toplanır ve Harcanır?

Kaynakların çoğu her yerleşime özeldir ancak bunlardan birkaçı evrenseldir: Kişisel Zenginlik, Nüfuz ve Kralın Lütfu. King's Favor 0.7 yapısında hiçbir şey yapmıyor ancak diğer ikisinin pek çok faydası var.

Özellikle Nüfuz, Manor Lords'taki diğer bölgeler üzerinde hak iddia etme şeklinizdir . 1.000 Nüfuza sahip olduğunuzda haritada boş bir bölgeyi talep edebilirsiniz. Bu bölgelerin gri bir çerçevesi vardır. Ayrıca ekran dışı düşman Baron Hildebolt'un zaten sahip olduğu bir bölgeyi de talep edebilirsiniz, ancak böyle bir iddianın maliyeti 2.000 Nüfuzdur.

Nüfuz kazanmanın iki ana yolu vardır: Tithes ve baskınlar. Bir bölgede Malikanenizi inşa ettiğinizde, o bölgenin menüsünü açıp Vergiler sekmesini kontrol edebilirsiniz . Şu anda yalnızca iki tür vergi mevcuttur: Arazi Vergileri ve Tithes. Arazi Vergileri, Bölgesel Zenginliği kişisel Hazinenize aktarmanıza izin verirken Tithes, bölgenin yiyecek tedarikinin bir kısmının kiliseye bırakılmasını içerir. Bu, verdiğiniz yiyecek birimlerine bağlı olarak size Etki kazandırır.

Tithes, özellikle ikinci bir yerleşime başlayıp yeni bir Tithes seti oluşturduktan sonra, Nüfuz kazanmanın istikrarlı bir yoludur. Ancak Nüfuz kazanmanın çok daha hızlı bir yolu, haydut kamplarını yok ederek veya yerleşim yerlerinizi akıncılara karşı savunarak haydut birimlerini yenmektir . Bir haydut birimini koşmaya zorladığınız her seferde 400 Etki kazanırsınız. Tek bir dövüşte, bir yıllık Tithing'in üretebileceğinden daha fazla Nüfuz elde edebilirsiniz.

Yeterli Nüfuza sahip olduğunuzda (ve oyunun 2.000 Nüfuza kadar yuvarlandığını unutmayın, dolayısıyla birkaç kez daha Tithe ödeyene kadar yeterli Nüfuza sahip olamayabilirsiniz), harita ekranından bir bölge seçip "Talep Et" tuşuna basabilirsiniz. Etkileme" düğmesine basın. Ekran dışındaki rakip genellikle tarafsız bir bölgeyi korumanıza izin verir, ancak her zaman sahip oldukları bir bölgeye bir savaş başlatarak itiraz ederler.


Manor Lords'ta Baron Hildebort Nasıl Yenilir?

Baronun sahip olduğu bir bölgeye karşı hak talebinde bulunmanızın hemen ardından savaş ilan edecektir. Bu noktada, güçlerinizi genellikle en yakın sahip olduğunuz bölge ile hak iddia ettiğiniz bölge arasında açık bir alan olan savaş alanına getirmek için 90 gününüz var. İmlecinizi savaş ilanının üzerindeki büyütecin üzerine getirerek savaş alanının nerede olduğunu görebilirsiniz.

Hildebort, en azından varsayılan zorluk ayarında, iddialarını savunmak veya iddialarınızı savunmaya çalışırsanız size saldırmak için her zaman bir maiyet, iki hafif piyade milis birimi, bir okçu milis birimi ve bir haydut birimi gönderir. Her birimin 18 haydut dışında tam 36 üyesi vardır. Ayrıca her zaman aynı taktiği kullanıyor:

 • Kuvvetlerinize saldırmak için önce okçuları gönderin.

 • Ordunuz okçuların üzerine koşarsa, hücumu karşılayan piyade ve maiyet birimlerinin arkasına çekilirler.

 • Okçular daha sonra piyadelerin arkasından kuvvetlerinize ateş eder.

 • Haydutlar, güçlerinizi yandan kuşatmak ve arkadan saldırmak için fırsat kolluyor.

Bunlar genel olarak iyi taktiklerdir, ancak bunların öngörülebilirliğinden yararlanabilirsiniz.

 • Savaş başladıktan sonra başlangıç ​​savaş alanında kalmanıza gerek yoktur. Okçuların hattınıza yaklaşmasına izin vermek yerine geldiğiniz yoldan geri çekilin. Bunu yapmak okçuların piyade hattını geride bırakmasına neden olabilir ve onlar takviye kuvvetlerinin arkasına saklanmadan önce size onları çarpma şansı verir.

 • Hildebort'un maiyetinin zırhı ve saldırıları piyade milislerinden daha iyidir, ancak parayı ekipmanlarını yükseltmek için harcarsanız maiyetinizden daha kötü olurlar.

 • Üçten fazla biriminiz varsa, piyade hattının yan tarafındaki uçlardakileri yanlardan kuşatmak için gönderebilirsiniz.

 • Bir düşman birimi bozguna uğrarsa yakındaki birimlerinizi kalan düşmanların yanlarından hareket ettirmeye çalışın. Kanatlardan saldırmak, düşmanın moralini bozmanın ve savaşı hızla bitirmenin harika bir yoludur.

 • Eşkıyaların sayısı az, zırhları kötü ve moralleri zayıf. Yalnızca güçlerinizin yanından geçmeyi başardıklarında tehdit oluştururlar ve o zaman bile yalnızca zaten kaybediyorsanız fark yaratırlar.

 • Birimleriniz varsayılan olarak "Dengeli" duruşa sahiptir ve "Pozisyonlara Koş" aktiftir. "Pozisyonlara Koş"u daima hemen kapatın, çünkü koşmak ünitenin Yorgunluğunu hızlı bir şekilde azaltır. Bunun yerine, aceleyle ön cepheye yetişmeleri gerekmedikçe veya düşman hattına hücum etme zamanı gelene kadar birimlerinizi yürümeye devam edin.

 • "İleri İt", agresif olmak istediğinizde en iyi sonucu verir ve "Yerinizde Durun", bir konumu savunduğunuzda en iyisidir. Okçulara hücum ederken "Füze Uyarısı" yararlı olabilir, ancak onlara ulaştığınızda "İleri İt" moduna geçmeyi unutmayın.

Manor Lords'ta Son Savaş Nasıl Kazanılır?

Baron Hildebort her seferinde aynı beş birimle iddialarını savunuyor (ve sizin iddialarınıza saldırıyor). Ancak büyük bir istisna var: Hildebort'un son bölgesini ele geçirmeye çalıştığınızda 12 birim gönderecek:

 • 2 Emekli

 • 2 Mızraklı Milis

 • 4 Hafif Piyade Milisleri

 • 3 Okçu Milisleri

 • 1 takım Eşkıya

Bu noktada, kaç yerleşimi kontrol ederseniz edin, yalnızca altı milis birimine sahip olabileceğinizi belirtmekte fayda var. Fazladan Malikaneler inşa ederek ve daha fazla maiyet alarak bu sınırı aşabilirsiniz, ancak altıya ulaşmadan önce sahip olduğunuz maiyetler bu sınıra sayılır.

Peki oyunun sizden beklediğinin iki katı büyüklükte bir gücü nasıl yenebilirsiniz? Cevap ismin içinde: Malikane Lordları .

Hildebort'un sayılarının ona avantaj sağladığı açık alanda savaşmak yerine, beklenen savaş alanının yakınında bir Malikane inşa etmeli ve Kale Planlayıcısını kullanarak etrafına bir duvar inşa etmelisiniz. Duvar istediğiniz kadar büyük ya da küçük olabilir, ancak tüm birimleriniz için yeterli alan olduğundan ve yalnızca bir kapı olduğundan emin olun. Aynı bölgede bir yerleşim yeri inşa etmeniz gerekecek, ancak kalasları içe aktarmak için Paket İstasyonlarını kullanarak Malikaneyi hızlı bir şekilde inşa edebilirsiniz.


Savunmanız hazır olduğunda aşağıdakileri yapın:

 1. Maiyetlerinizi ve milis birimlerinizi Malikane duvarlarına taşıyın.

 2. Baron Hildebort'un sahip olduğu son bölgeyi talep edin.

 3. Kuvvetlerinin savaş alanına ulaşmasını bekleyin.

 4. Savaşı başlatmak ve baronun güçlerini çekmek için bir birim gönderin.

 5. Malikaneye geri dönün, ancak henüz içeri girmeyin.

 6. Düşman okçuları ateş etmeye başlayacak kadar yaklaştığında onlara saldırmaya çalışın.

 7. Okçular düşman piyadelerinin arkasına çekilir çekilmez biriminizi çevirin ve Malikane duvarlarına doğru koşun.

 8. Kuvvetlerinizi "Yerinizde Durun" konumuna getirin ve kapı binası dar noktasından içeri girmeye çalışan düşman piyadelerine saldırmalarını sağlayın.

Dar giriş, düşmanın sayı avantajını tamamen ortadan kaldırır ve neredeyse çok fazla zayiat vermeden güçlerini yavaş ama emin adımlarla yok etmenize olanak tanır. Savaş ilerledikçe bazı dost ve düşman askerleri duvarları aşabilir, ancak bunların sayısı yeterli değildir.

Ana piyade bozguna uğradığında, geri kalan okçuları ve dar noktadan kaçan diğer birimleri yenmede hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Hepsi kaçtıktan sonra kısa bir ara sahne ve ardından birkaç istatistik içeren zafer ekranı göreceksiniz. Ayrıca "Barışı Yeniden Sağlayın" adlı nadir başarıyı da kazanacaksınız.

Manor Lords

PLATFORMLAR ; PC , Xbox One , Xbox Serisi X , Xbox Serisi S

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ ; 26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER) ; Slavic Magic

YAYINCI(LAR) ; Hooded Horse

TÜR(LER) ; Strateji, Şehir Kurma

MOTOR ; Unreal Engine 4

Manor Lords, kapsamlı şehir kurma mekanikleri, devasa taktiksel savaşlar ile karmaşık ekonomik ve sosyal simülasyonlar içeren bir ortaçağ strateji oyunudur. Bir ortaçağ lordu ol ve topraklarına hükmet. Mevsimler geçer, iklimler değişirken, şehirler yükselir ve düşer.6 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page