top of page

Manor Lords: Mahsul Rotasyonları Nasıl Ayarlanır?

Mahsul Rotasyonları, Manor Lord'larda üretimden ödün vermeden tarlaların toprak verimliliğini iyileştirmesine olanak tanır. Oyuncuların bunu nasıl ayarlayabileceği aşağıda açıklanmıştır.

Manor Lords'taki toprak verimliliği gerçek hayatla aynı mantığı izler. Bir toprak parçasının verimliliği sınırlı bir kaynaktır ve verimli toprakların üzerine ürün ekmek, yetiştirmek ve hasat etmek toprağın verimliliğini yavaş yavaş ortadan kaldırır.


Bu kaybı telafi etmek için oyuncular , toprağın dinlenmesine ve yenilenmesine izin vererek verimliliğini yeniden kazanmasını sağlayan Ürün Rotasyonlarına güvenebilirler . Bunu nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Manor Lords Rehber

Slavic Magic's Manor Lords, derin bir ortaçağ deneyimi yaratmak için şehir inşasını, taktiksel savaşı ve diğer strateji unsurlarını birleştirir. Manor Lords Rehber ve Manor Lords Türkçe içerikleri burada.


Manor Lords'ta Mahsul Rotasyonları Nasıl Ayarlanır?

Öncelikle verimli topraklarda 0,6 Morgen büyüklüğünde üç tarla oluşturun . 0,6 Morgen, yıl boyunca yalnızca bir aile tarafından yönetilebildiği için tarla büyüklüğü açısından en uygun noktadır. Dört tür toprak verimliliği vardır: Emmer (Buğday), Keten, Arpa ve Çavdar, ancak bunlar sıklıkla birbirleriyle örtüşme eğilimindedir.

Kırpma Rotasyonlarını ayarlamak için:

  1. 1 numaralı alana tıklayın.

  2. Bir ana mahsul türü seçin (bu yıl hangi mahsulü yetiştirmek istiyorsanız).

  3. Kırpma Rotasyonları'nın yanındaki boş onay kutusunu tıklayın .

  4. İkinci Yıl'ın yanındaki açılır menüyü seçin ve bundan sonraki yıl içinde yetiştirmek istediğiniz başka bir mahsulü seçin (en iyi değere karar vermek için mahsul adının yanındaki yüzde işaretlerini kullanın).

  5. Üçüncü Yıl'ı seçin ve Nadas'ı seçin . Nadas yılı, o yıl ürüne hiçbir şey ekilmeyeceği ve toprağın iyileşmeye bırakılacağı anlamına gelir.

Aynı mahsulün iki yıl üst üste ekilmesi, o tarlanın toprak verimliliğini büyük ölçüde azaltır. Bu düşüşün telafisi kolay değil.

2 numaralı alan için aynı adımları tekrarlayın , ancak üçüncü yerine İkinci Yıl için Nadas'ı seçin. 3 numaralı alan için , ana mahsul türü olarak Nadas'ı seçin ve hem İkinci Yıl hem de Üçüncü Yıl için iki farklı mahsul seçin.

Artık ürün rotasyonu tamamen ayarlanmıştır. Çiftlik evinde çalışmak üzere iki aileyi görevlendirin . Bir aile 1. tarlayla, diğeri ise 2. tarlayla ilgilenecek. Bir yıl sonra bir yıllık döngü tamamlanacak ve iki çiftçi aile her iki tarlayı da hasat edebilecek. İkinci Yılda ( Sonbahardan itibaren ), 2 numaralı alan bu yıl için Nadas olarak ayarlandığından ikinci aile 3 numaralı alana geçecek. Aynı durum üçüncü yılda işçilerin 1 numaralı tarlayı nadasa bırakmak için terk etmesi durumunda da gerçekleşecek.

Bu ürün rotasyonunun bir sonucu olarak, iki aile üç yıl boyunca üç tarlada, arada herhangi bir kesinti olmaksızın çalışacak ve bu gerçekleşirken toprak verimliliği seviyeleri aynı kalacak.

Çavdar ancak yerleşim seviyesi yükseldiğinde oyuncular ilgili geliştirme düğümünün kilidini açtıktan sonra çiftçilik yapılabilir .

Yıl 1

2. Yıl

3. Yıl

Alan 1

Kırpma 1

Kırpma 2

Nadas

Alan 2

Kırpma 1

Nadas

Kırpma 2

Alan 3

Nadas

Kırpma 1

Kırpma 2

Manor Lord'da Mahsul Rotasyonları Nasıl Çalışır?

Mahsul Rotasyonları, bir arazi parçasının işlenmesi ve aynı zamanda verimliliğinin korunması için sürdürülebilir bir döngü yaratmanın bir yoludur . Oyuncular çiftçilik yapmaya karar verdiklerinde yapılacak ilk iş tarlaya dönüştürülecek arazi bulmaktır. Toprak verimliliği katmanı, arazinin hangi kısımlarının belirli alanlar için en verimli olduğuna dair renk gradyanı şeklinde görsel bir gösterge sunar.

Oyuncular daha sonra doğurganlıktan yararlanmak için en yeşil arazide çiftlik evinin bulunduğu bir tarla kurabilirler. Ancak çiftçilik sadece düşüncesizce toprağa bir şeyler ekip, sonsuz bir döngü içinde büyüdüklerinde onları hasat etmek değildir. Tarlada yetişen bitkiler, büyümelerini kolaylaştırmak için topraktaki besinleri emer. Bir tarlaya dinlenmesi için zaman verilmezse, mahsulün uygun şekilde büyümesi için gerekli olan verimlilik de iyileşmez.

Manor Lords, işlerin gerçekte nasıl yürüdüğünü olabildiğince kopyalamaya çalışıyor ve doğurganlık sorununun tarihsel gerçeklerle doğrulanan çözümü, ürün rotasyonudur. Bir tarlayı iki yıl işleyip bir yıl dinlenmeye bırakmak. Üç tarlada aynı anda ürün rotasyonunun kurulması (üç tarla sistemi), arazi ve insan gücünün en verimli kullanımıdır.

Manor Lords

PLATFORMLAR ; PC , Xbox One , Xbox Serisi X , Xbox Serisi S

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ ; 26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER) ; Slavic Magic

YAYINCI(LAR) ; Hooded Horse

TÜR(LER) ; Strateji, Şehir Kurma

MOTOR ; Unreal Engine 4

Manor Lords, kapsamlı şehir kurma mekanikleri, devasa taktiksel savaşlar ile karmaşık ekonomik ve sosyal simülasyonlar içeren bir ortaçağ strateji oyunudur. Bir ortaçağ lordu ol ve topraklarına hükmet. Mevsimler geçer, iklimler değişirken, şehirler yükselir ve düşer.1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page