top of page

Manor Lords: Geliştirme Puanları Nasıl Alınır (& Bunları Harcamanın En İyi Yolları)

Manor Lords'ta Geliştirme Puanları, genellikle birçok oyunda bulunan beceri puanları gibi işlev görür. Geliştirme Puanları, oyuncuların Manor Lords'taki deneyimlerini uyarlamalarına olanak tanıyarak onların sanayiye, çiftçiliğe veya ticarete daha fazla odaklanmalarını sağlar . Her bölge yedi Gelişim Noktasının kullanımıyla sınırlı olduğundan, bunları nasıl akıllıca harcayacağınızı bilmek gerekir.


Oyuncuların , yerleşim yerlerinin artan zorluklarıyla başa çıkma becerilerini geliştireceğinden , Geliştirme Puanlarının kilidini mümkün olan en kısa sürede açmaları tavsiye edilir . Gelişim Puanlarının nasıl kazanılacağını ve bunları nereye yatıracaklarını anlamak isteyen oyuncular bu kapsamlı kılavuzdan faydalanacaktır.


Geliştirme Puanı Nasıl Kazanılır?

Manor Lords'ta Gelişim Puanı kazanmanın en yaygın yolu yerleşimi yükseltmektir. Oyuncular yerleşimlerini her yükselttiklerinde, en fazla 6 puan olmak üzere bir Geliştirme Puanı kazanırlar . Bir yerleşimin seviyesi, üstteki sıcak çubuğun ortasında bulunan bölgenin adına bakılarak belirlenebilir . Bölge adının üzerine gelin ve içerik menüsünü açın. Bu menü bir dizi yerleşim hedefini listeler. Bu hedeflerin tamamlanması yerleşimi yükseltir ve oyuncuya bir Gelişim Puanı kazandırır.

Oyuncular oyuna yerleşim seviyesi 1'de başlar ve altı yükseltme ile seviye 7'ye yükseltir. Yerleşimleri maksimum seviyeye çıkarmak için yükseltme gereksinimleri aşağıda listelenmiştir:

Yerleşim Düzeyi

Yükseltme Gereksinimi

Küçük Köy (Seviye 2)

5x 1. seviye hırsızlık arazisi.

Orta Köy (Seviye 3)

5x 1. seviye burgaj parseli, 2x 2. seviye burgaj arsası.

Büyük Köy (Seviye 4)

10x 1. seviye burgage parseli, 5x 2. seviye burgage arsası.

Küçük Kasaba (Seviye 5)

10x 1. seviye burgage parseli, 7x 2. seviye burgage parseli, 3x 3. seviye burgage parseli.

Orta Kasaba (Seviye 6)

10x 1. seviye burgage parseli, 10x 2. seviye burgage parseli, 10x 3. seviye burgage parseli.

Büyük Kasaba (Seviye 7)

30x 1. seviye burgage parseli, 20x 2. seviye burgage parseli, 15x 3. seviye burgage parseli.

Oyuncular yeni bir bölgeyi fethederken bir Gelişim Puanı kazanabilirler ancak bu puanı yalnızca fethedilen bölgede harcamakla sınırlıdırlar .

Manor Lords'un hala erken erişimde olması nedeniyle Gelişim Noktası beceri ağacındaki bazı yükseltmelerin şu anda kullanılamadığını da belirtmekte fayda var .

Manor Lords Rehber

Slavic Magic's Manor Lords, derin bir ortaçağ deneyimi yaratmak için şehir inşasını, taktiksel savaşı ve diğer strateji unsurlarını birleştirir. Manor Lords Rehber ve Manor Lords Türkçe içerikleri burada.


Geliştirme Puanlarını Harcamanın En İyi Yolları

Oyuncular bölge başına yalnızca altı Gelişim Puanı harcayabileceğinden, yerleşimin hedeflerini belirlemek önemlidir. Bazı oyuncular yiyecek seçeneklerini keşfetmeye ilgi duyabilir, diğerleri ise bölgesel zenginliklerini artırmak isteyebilir . Yerleşimin amacına karar vermek, Gelişim Puanlarını akıllıca harcamanın ilk önemli adımıdır.

Gelişim Noktası yatırımına yön vermeye yardımcı olmak amacıyla aşağıda özetlenen, oyuncuların geliştirme beceri ağacının dört bölümünün her birinde yapabileceği önemli yatırımlardan bazılarıdır.

Tarım Yatırımları

Çiftçilik bölümü öncelikle gıda üretimine ve çiftçilik verimliliğinin artırılmasına odaklanmaktadır. Başlangıç ​​bölgesinde daha fazla zaman geçirmek isteyen oyuncular, tutarlı bir yiyecek tedariki ve yiyecek fazlası sağlamalıdır. Aşağıdaki yatırımlar tarımın gelişmesini sağlar:

 • Meyve Bahçesi: Vatandaşların gıda üretimini artırmak için elma bahçeleri kurmasına olanak tanır .

 • Ağır Pulluk: Çiftliklerin sürülme sürecini artırır. Bu özellikle büyük çiftliklerde kullanışlıdır.

 • Çavdar: Buğdaya alternatif bir üründür ve daha az verimli tarlalarda yetiştirilebilir.

 • Fırınlar: Ekmek yapmak için burgage alanlarının genişletilmesine izin verir .

 • Koyunculuk: Koyun ithalatını ve yetiştirilmesini sağlar . Oyuncular bölgesel zenginlik üretimini artırmak için ek koyun ve yün ihraç edebilirler.

Sanayi Yatırımları

Endüstri madencilik, demircilik ve zırh yapımını içerir. Yakın bölgeleri hazırlamak ve ilhak etmek isteyen oyuncular, Endüstri bölümü altındaki Geliştirme Puanlarına yatırım yapmaya odaklanmalıdır. Aşağıdaki yatırımlar savaş ve ilhak çabalarına yardımcı olacaktır:

 • Temel Zırh Yapımı: Zırhçıların kask üretmesini sağlar.

 • Gelişmiş Zırh Yapımı: Zırhçıların posta zırhı üretmesini sağlar .

 • Usta Zırh Yapımı: Zırhçıların plaka zırh üretmesini sağlar.

 • Kömür Fırını: 1 yakacak odunu 2 kömüre dönüştürür, yakıt tedarikini artırır ve yakıt süresini uzatır.

 • Derin Madencilik: Demir cevheri ve kil gibi kaynakların sınırsız madenciliğine olanak tanır.

Ticari Yatırım

Ticaret bölümünde Geliştirme Noktalarına yatırım yapmak , ticaret yollarını daha düşük maliyetle oluşturmak ve ithalat maliyetlerini düşürmek gibi yerleşimin ticaret yeteneğini artırır. Ancak ticaret bölümü erken erişimde yalnızca üç yükseltmeyle sınırlıdır. Bölgesel zenginliği kendi bölgelerindeki herhangi bir şeyden daha fazla artırmak isteyen oyuncular, aşağıdaki gelişimsel yükseltmelere yatırım yapmayı düşünmelidir:

 • Ticaret Lojistiği: Tüm ticaret yolu oluşturma maliyetlerini 25'e ayarlar.

 • Daha İyi Anlaşmalar: İthalat maliyetlerini 10 oranında azaltır.

 • Yabancı Tedarikçiler: Bölgesel zenginlik karşılığında ekmek ve yakacak odun ticaretine olanak sağlar.

Yatırım Toplama

Toplama bölümü, kaynak toplamayı ve arıcılık ve avcılığı geliştirme gibi yeni meslekleri yönetir. Oyuncular yerleşim yerlerinde meslekleri çeşitlendirmekle ilgileniyorsa, aşağıdaki Gelişimsel becerilerin kilidini açmaya değer:

 • Arıcılık: Bölge sakinlerinin bir arı kovanına erişmesini ve bal toplamasını sağlar.

 • Gelişmiş Arıcılık: Arılar balın yanı sıra balmumu da üretirler.

 • Tuzaklama: Avcıların pasif et sağlayan tuzaklar kurmasını sağlar.

 • Gelişmiş Deri Soyma: Et üretimini iki katına çıkarır.

 • Post Çıkarma: Tuzaklar etin yanı sıra post da sağlar.

Son olarak, oyuncuların yatırım yapıldıktan sonra Gelişim Puanlarına saygı gösteremeyeceklerini belirtmekte fayda var . Bu nedenle, yatırım yapmadan önce yerleşim yerinizin ihtiyaçlarını analiz etmek için zaman ayırmaya değer.

Manor Lords

PLATFORMLAR ; PC , Xbox One , Xbox Serisi X , Xbox Serisi S

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ ; 26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER) ; Slavic Magic

YAYINCI(LAR) ; Hooded Horse

TÜR(LER) ; Strateji, Şehir Kurma

MOTOR ; Unreal Engine 4

Manor Lords, kapsamlı şehir kurma mekanikleri, devasa taktiksel savaşlar ile karmaşık ekonomik ve sosyal simülasyonlar içeren bir ortaçağ strateji oyunudur. Bir ortaçağ lordu ol ve topraklarına hükmet. Mevsimler geçer, iklimler değişirken, şehirler yükselir ve düşer.4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kommentarer


bottom of page