top of page

Manor Lords: En İyi Köy Düzeni

Manor Lords, Cities: Skylines gibi bir trafik simülatörü değildirve ara sıra yaşanan öküz tıkanıklığı dışında kalabalık sokaklar sorun değildir. Ancak herkesin işine yürüyerek gidip dönmesi gerektiğinde mesafeler önemlidir.


Köy düzenlerini önemli kılan da budur. İşçiler o kadar uzağa yürümek zorunda kalmadıklarında işlerini yapmaya ve evleri için ihtiyaç duydukları eşyaları toplamaya daha fazla zaman ayırabilirler. İyi bir düzen aynı zamanda arka bahçe yükseltmeleri için de bol miktarda alan içerir, çünkü bazı yükseltmeler arka bahçe daha büyük olduğunda daha fazla kaynak üretir. Yani doğru yerleşim düzeniyle Manor Lords kasabanız her vatandaşa yetecek miktardan fazlasını üretecektir.

Manor Lords Rehber

Slavic Magic's Manor Lords, derin bir ortaçağ deneyimi yaratmak için şehir inşasını, taktiksel savaşı ve diğer strateji unsurlarını birleştirir. Manor Lords Rehber ve Manor Lords Türkçe içerikleri burada.


Tedarik Merkezleri

Manor Lords'ta bir kasabanın düzenini iyileştirmek için yapabileceğiniz en büyük şey, kaynakları depolayan tüm binaların etrafında merkezler oluşturmaktır . Bu binalar şunlardır:

 • Tahıl ambarı

 • Depo

 • Pazar yeri

 • Çiftlik evi

 • Günlük kamp

Daha sonra bu binaları, kaynakları kullanan, bu binalara giden kaynakları üreten veya her ikisini birden kullanan tüm yapılarla çevreleyebilirsiniz. Bu kaynak yapılarının nasıl çalıştığı hakkında anlaşılması gereken birkaç şey var:

 • Madencilik Çukurları ve Toplayıcı Kulübeler gibi kaynak oluşturucular, kaynaklarını kullanan endüstriyel binalar şu anda çalışıyor olsa bile, kaynaklarını doğrudan Depolara gönderme eğilimindedir. Bu, bu endüstriyel binaları (Bloomeries, Kil Ocağı, Dokumacı Atölyesi vb.) kaynak binalarına değil, Depo merkezine yakın bir yere yerleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

 • Bazı binalar bir depolama alanından kaynağa ihtiyaç duyar ve başka bir yerde depolanan bir şeyi üretir. Örneğin, Sawpit Keresteyi Kalaslara dönüştürür ve Boyacı Atölyesi Meyveleri Boyalara dönüştürür. Hub alanlarınız birbirinden uzaksa bu binaları depolama alanlarının arasına yerleştirmek isteyebilirsiniz.

 • Mahsuller önce Çiftlik Evine gider, ardından Tahıl Ambarı ve Depo çalışanları onları son evlerine götürür. Keten ve Arpa, mahsul olmasına rağmen Depoya gider , Tahıl ve Un ise üretim malzemesi olmasına rağmen Tahıl Ambarına gider.

 • Pazaryerleri Burgage Arsalarının tükettiği malları depolar. Bir arsanın ön kapısı Pazar Yeri'nden ne kadar uzaktaysa, kaynakları da o kadar az olur. En iyi seçeneğiniz, merkezi bir Pazaryeri çevresinde Burgage Arsalarından oluşan halkalar oluşturmaktır. Her halkanın içeriye baktığından emin olun: bir evin arka bahçesinden sadece ev sakinleri değil herkes geçebilir, böylece ikinci sakin halkası en yakın çitli yola yürümek zorunda kalmayacaktır.

 • Pazaryerleriyle ilgili başka bir şey de vatandaşların diğer Pazaryeri konumlarında tezgah kurmaya başlamadan önce ilk Pazaryerini doldurma eğiliminde olmalarıdır. Tek bir bölgede iki Pazar Yeri istiyorsanız, ilkinin kasabadaki tüm pazar tezgahları için çok küçük olduğundan emin olun (eğer gerekiyorsa onu yok edin ve yeniden çizin) ve ancak o zaman ikinci Pazar Yerinizi inşa edin.

 • Pazar yerinden farklı olarak Kilise ve Taverna, etraflarındaki geniş bir yarıçaptaki Burgage Arsalarını tatmin edebilir. Bunları konut bölgenizin kenarlarına inşa etmekten çekinmeyin.

 • Depo çalışanları, en yakın konum olmasalar bile Depolarına çeşitli ürünler getireceklerdir. Bir Deponun veya Tahıl Ambarının belirli bir kaynağa odaklanmasını istiyorsanız, bina menüsünün Gelişmiş sekmesine gidin ve bina çalışanlarının reddetmesini istediğiniz tüm ürünleri seçin. Bu, işçilerin bina içindeki malları yeni bir yere taşımalarına neden olmayacak, ancak onların yanlış türden yeni malları almalarını engelleyecektir.

 • Pazarınızın daha fazla yakacak odun tezgahına ihtiyacı varsa , tüm Keten, İplik, Deri, Çizme, Pelerin ve Giysilerin reddedildiği bir Depo inşa edin.


Burgage Arsa Büyüklükleri

Esnek Burgage Plot aracı, çeşitli boyutlarda evler inşa etmenizi sağlar. Arsanın genişliğine ve uzunluğuna bağlı olarak, tek bir arsaya bina genişletme, arka bahçe genişletme veya her ikisi için yeterli alan verebilirsiniz.

Çoğu arka bahçe genişletmesi için arka bahçenin boyutu önemli değildir. Zanaatkar yükseltmelerinin hiçbiri daha büyük bir arka bahçeyle daha verimli çalışmaz ve daha fazla alan eklediğinizde daha fazla tavuk veya keçi alamazsınız. Ancak sebze ve elma söz konusu olduğunda arka bahçenin büyüklüğü çok önemlidir . Her iki genişletme için de daha büyük alanlar size daha fazla ürün verecektir.

Bu, Burgage Arsalarını farklı boyutlarda inşa etmeyi iyi bir fikir haline getiriyor. Birkaç büyük avlu meyve bahçelerini ve sebze bahçelerini destekleyebilir, daha küçük avlular ise merkezi Pazar Yeri'nin yakınında ikinci bir Burgage Arsaları halkası inşa etmenize olanak tanır. Ayrıca yalnızca tek bir eve yetecek büyüklükte arsalar da inşa edebilirsiniz, ancak bu, potansiyel kaynakların ve zanaatkarların israfıdır. Bir set oluşturmadan önce her arsanın arka bahçe uzantısı sembolüne sahip olduğundan emin olun.

Evler ve İşyerleri

Bir diğer önemli husus, insanların çalıştıkları yerle karşılaştırıldığında nerede yaşadıklarıdır. Çalışanlarınız zamanlarının bir kısmını evde, barda, Pazaryerinde mal satarak ve evlerine yakın bir yerde işlerini yapma şansını bekleyerek geçiriyorlar. Bu, işyerlerini ve Burgage Arsalarını birbirine yakın inşa ederek çok fazla zaman kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak hangi ailenin hangi işyerinde çalışacağı konusunda gerçek bir kontrolünüz yok. Sezonluk bir işi her kapattığınızda, işçilerle her hokkabazlık yaptığınızda ve bir aileyi inşaata odaklamak için her kovduğunuzda, Manor Lords hangi ailenin nereye gideceğini rastgele seçer. Oyunun bir işyeri deneyimi izleyicisi yok (en azından sürüm 0.7'de yok) ve bu nedenle herhangi bir aile her işi eşit derecede iyi yapabilir.

Bunun anlamı, bir işyerinin yakınında yaşayan bir ailenin, orada çalışan aile olacağının garantisini veremezsiniz. Bunun yerine oyun, bölgenin en ucunda çalışan bir aileyi seçebilir ve yakınlarda yaşayan aile, şehrin diğer ucunda başka bir işe sahip olabilir. Bu nedenle tek bir yerleşim merkezi oluşturmaya ve etrafını işyerleriyle çevrelemeye çalışmalısınız. Bu, bir işçinin evine gidip gelmek için ne kadar yürümesi gerektiğini sınırlamanın en iyi yoludur.

Bu sorunun tek istisnası zanaatkarlardır. Zanaatkar uzantılı evlerde yaşayan aileler her zaman evde çalışıyor ve hiçbir zaman genel işgücü havuzuna katılmıyorlar. Ancak yine de Depolardan ve Tahıl Ambarlarından mal toplamaları gerekiyor ve evlerinde hâlâ yiyecek, yakıt ve giyim malzemeleri stoklamaları gerekiyor; dolayısıyla aynı kurallar ve kısıtlamalar geçerli.

Kısacası en iyi köy düzenlerini oluşturmak için yapmanız gerekenler:

 • Depolama binalarını merkez olarak değerlendirin ve her birinden dışarıya doğru inşa edin.

 • Özellikle şehrinizin merkezine bir Pazaryeri inşa edin ve Burgage Arsalarını içe doğru bakan halkalar halinde inşa edin.

 • Meyve bahçeleri ve sebze bahçeleri için birkaç büyük arka bahçe oluşturun, ancak geri kalanını arka bahçe uzantıları inşa edecek kadar büyük tutun .

 • Konut bölgenizi, şehrinizin geri kalanı için daha büyük bir merkez olarak değerlendirin.

Manor Lords

PLATFORMLAR ; PC , Xbox One , Xbox Serisi X , Xbox Serisi S

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ ; 26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER) ; Slavic Magic

YAYINCI(LAR) ; Hooded Horse

TÜR(LER) ; Strateji, Şehir Kurma

MOTOR ; Unreal Engine 4

Manor Lords, kapsamlı şehir kurma mekanikleri, devasa taktiksel savaşlar ile karmaşık ekonomik ve sosyal simülasyonlar içeren bir ortaçağ strateji oyunudur. Bir ortaçağ lordu ol ve topraklarına hükmet. Mevsimler geçer, iklimler değişirken, şehirler yükselir ve düşer.8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page