top of page

Like A Dragon, Infinite Wealth İncelemesi - "Muazzam Yüksek Bir Çıta"

Like A Dragon: Infinite Wealth, serinin geçmişindeki en iyi unsurların çoğunu alıyor, onları genişletiyor ve saf dehaya daha fazlasını katıyor.  • Like A Dragon: Infinite Wealth, derin ve zenginleştirici hikayeleri, serinin en iyi dövüşleri ve içinde kaybolacağınız büyüleyici yan içeriğiyle şimdiye kadar yapılmış en iyi Yakuza oyunudur.

  • Oyun, Ichiban ve Kiryu'nun hikayelerini birden fazla kıtaya yayılan genişleyen bir destanda birleştiriyor ve meşalenin Kiryu'dan Ichiban'a tatmin edici bir şekilde geçişini sunuyor.

  • Infinite Wealth'teki keşif, muhteşem bir şekilde tasarlanmış haritalar, ilgi çekici yan görevler ve stratejik konumlandırmaya ve çeşitli seçeneklere olanak tanıyan bir savaş sistemi ile göze çarpan bir özelliktir.


Like A Dragon: Infinite Wealth, RGG Studio'nun eski adıylaYakuzaserisine en son girişidir ve muhtemelen geliştiricinin şimdiye kadarki en iddialı projesidir. Kahraman Ichiban Kasuga'ya Like A Dragon'unyüzü olarak başlangıç ​​yaptıktan sonra, ikinci macerası onu serinin şimdiye kadar sahip olduğu en ikonik karakter olan eski kahramanı Kiryu Kazuma ile yan yana getiriyor. Bu, gelecek vaat eden bir kahramanı kolayca batırabilecek türden bir karar ve dürüst olmak gerekirse, oyunun tam da bunu yapmakla tehdit ettiği, Ichiban'ın daha fazla büyümesine izin vermek için Kiryu efsanesini zorlukla kapsadığı anlar var.


Yolculuk ilerledikçe, Kiryu'nun Ichiban'ı gasp etmekle ve kendisini Like A Dragon'un yüzü olarak yeniden kurmakla tehdit ettiği anlaşılıyor; Ichiban'ın asıl amacının, hem oyunun tasarımına izin verdiği yeni başlangıç ​​olduğu göz önüne alındığında, bu bir sorun. unsurları ve anlatı ritimleri. Ancak birkaç parlak anlatım darbesi ve başka bir inanılmaz kapanış eylemiyle tehdit ortadan kalkar ve ortaya çıkan şey, serinin Ichiban'ı gerçek bir adam yapmak için ihtiyaç duyduğu meşalenin gerçek anlamda geçmesidir. Çok zorlu bir yolculuk ama sonunda şimdiye kadar yapılmış en iyi Yakuza oyunu, Kiryu'nun ilgi odağına uygun bir son (tabii ki gerçekten buysa) ve on yıla yayılan başka bir hikayenin temeli oluyor. Ichiban ve arkadaşları.


Duygularla Dolu, Zenginleştirici Çifte Anlatı

Yakuza Etiketini AtmakLike A Dragon: Infinite Wealth'in çoğu tek bir şeyin etrafında toplanıyor: Yakuza'nın dağılması ve bununla birlikte seri, bu noktaya kadar pek çok anını renklendiren suç yeraltı dünyasından biraz uzaklaşmaya çalışıyor. Hâlâ alışılmışın dışında pek çok aksiyon var, ancak daha başından itibaren bunun, anti-kahramanların yalnızca uzun süredir devam eden bir suç örgütünün parçası olarak değil, her şekil ve boyutta ortaya çıktığına dair bir hikaye olduğu oldukça açık. ölüm günleri. Hem Ichiban hem de Kiryu, yakuza faaliyetinin bir kez daha sorun haline gelmesi tehdidi nedeniyle harekete geçti ve her ne kadar sonradan birbirlerinden uzaklaşsalar da her ikisinin de hikâyelerini birleştiren de bu endişe.


Ichiban için -karakterinden beklenebileceği gibi- yolculuğunun büyük bir kısmı hem eski hem de yeni arkadaşları etrafında dönüyor. Hello Work'teki işinden haksız yere kovulduktan ve artık eski yakuza'nın topluma kazandırılmasına yardımcı olamayınca, annesini bulmak için kendini Hawaii'ye doğru çılgın bir arayış içinde bulur. Orada, Daidoji grubu tarafından Hawaii'ye gönderilen Kiryu'nun yanı sıra Chitose ve Tomizawa'da iki yeni müttefikle tanışır. Parçalanmış ailesini uzlaştırmaya çalışmasıyla başlayan şey, hızla eski yakuza üyelerini sömüren bir tarikatın yer aldığı küresel bir komplo planına dönüşür; bu, Ichiban'ın kesinlikle dayanamayacağı bir şeydir.


Kiryu için hikaye, onun şeytanlarıyla yüzleşmesini ve daha derinlemesine düşünmesini sağlayacak şekilde çözülüyor. Kanserin son evrelerinde ve tedaviyi reddederken, mesleğiyle çatışan kahramanlık geçmişini uzlaştırmaya çalışıyor. Kiryu'nun yolculuğu aynı zamanda bir dizi serinin geçmişine saygı duruşunda bulunan, eski karakterlere pek çok selam veren ve aynı zamanda bazı yarım kalmış işleri de tamamlayan bir yolculuktur. Her şeyin sonunda, gerçekten de Kiryu'nun hak ettiği uğurlamayı (sonunda birden fazla denemeden sonra) ve meşalenin daha kesin bir şekilde Ichiban'a devredildiğini hissediyoruz.


Bu hikayelerin her ikisi de parçası olmak heyecan verici bir dünyayı iç içe geçiriyor ve genişletiyor. Köpekbalığı saldırıları, çete cennetleri, Vtuber komplo teorileri, şüpheli yeraltı grupları, hükümet sırları ve sağlıklı dozda iç açıcı parti üyesi etkileşimleri güzel bir anlatıyı renklendiriyor. Geri dönen favoriler ekranlarda bol bol vakit geçirirken, öne çıkan iki isim ise hikayesi her zaman daha ilgi çekici olan Chitose ve Yamai'dir.


Yamai, Hawaii'deki kendi suç örgütünün başıdır ve çok fazla şımartmadan, kolaylıkla Ichiban'ın Majima'sı olabilir, eğer RGG karaktere yönelmeyi seçerse. İçinde bulunduğu sahnelerin çoğunu çalıyor, Kiryu'nun metanetliliği ile bazı daha görünür karakter niteliklerinin bir karışımını temsil ediyor ve onun suç faaliyetlerini ve kendine özgü rahatsızlığını açıklamaya yardımcı olan bir geçmişe sahip. Konu karakterlere gelince, Like A Dragon: Infinite Wealth için tam bir başarı ; hepsi daha fazla ilgiyi hak ediyor ve onlar için yan görev potansiyeli de hazır.


Derinlikli Savaş ve Keşif

Hawaii ve Japonya ParlıyorLike A Dragon: Infinite Wealth'in temel oynanış deneyimi şimdiye kadarkilerin en iyisi. Muhteşem bir şekilde hayata geçirilmiş Hawaii'ye ve Yokohama ve Kamurocho'daki daha tanıdık bölgelere yayılan keşif, hikayeye başladıktan birkaç saat sonra sabırsızlıkla beklenecek bir şey gibi gelmeye başlıyor. Özellikle Hawaii'de - tecrübeliler için bile yepyeni bir harita - ister elit bir düşman çetesi, ister açılması gereken bir ganimet konteyneri olsun, her köşede bir şeyler varmış gibi geliyor. Hawaii'deki el sallama ve arkadaş edinme gibi birkaç ekstra özellik, haritayı yakınlaştırmak için uygun elektrikli scooter varken bile oyuncuları yürüyerek keşfetmeye teşvik ediyor.


Infinite Wealth'teki keşfin çarpıcı bir özelliği, oyunun sokaklarda, koleksiyon öğelerinde ve alt hikaye konumlarında sinsi sinsi dolaşan rastgele düşmanlarla hokkabazlık yapma kolaylığıdır. Sonsuz Zenginlik'te, Ichiban ve arkadaşlarını ana anlatı boyunca taşıyan, aynı zamanda dolambaçlı yollardan geçmek için yeterli zaman sağlayan doğal bir akış var ve hiçbir bölüm gerçekten aceleye getirilmiş gibi gelmiyor. Üç haritayla, oyuncuyu yapılacak çok sayıda şeyle bunaltma tehlikesi vardır, ancak iyi tempolu, kademeli harita kilit açma işlemlerine yapılan vurgu, bu unsurların yumuşatılmasına ve nadiren hissedilen bir içerik dağına keyifli bir tırmanış yaratılmasına yardımcı olur. bir tepeden fazlası gibi.Oyuncular kendilerini Ichiban'ın dünya algısının yarattığı yanıltıcı savaş durumuna kaptırdıklarında, Infinite Wealth gerçekten parlıyor. Bu, RGG savaşlarının zirvede olduğu bir dönem; geçmişteki tanıdık dövüşler, aksiyona dayalı girişler ile Like A Dragon'un ilk çıkışını bu kadar ilgi çekici kılan taktiksel dövüşlerin kusursuz bir karışımı. Infinite Wealth, sıra tabanlı dövüşü, son zamanına göre önemli ölçüde iyileştiren iki temel özellikle yeniliyor: konumlandırmaya daha fazla odaklanma ve yeni seçenekler oluşturmak için selefinin en iyi unsurlarını ikiye katlama.


Sonsuz Zenginlik'te konumlandırma her şeydir . Düşmanları bir araya toplanmış gruplara zorlamak, alan etkili saldırıların alanı taraması için fırsatlar yaratır ve yararlı ok göstergeleri, bir saldırının düşmanı nereden başlatacağını gösterir ve oyuncunun yeteneklerini seçerken bu kombinasyonları ayarlamasına yardımcı olur. Bir karakterin saldırı öncesi kendisini nasıl konumlandırdığını kontrol etme yeteneği ve belirli kilit taşı düzeyindeki anlarda hareket alanının büyümesi aynı zamanda zengin bir stratejinin de kapısını aralar. Silahlı saldırılar ve arkadan saldırılar düzenlemek kolaydır ve düz bir çizgiden dairesel harekete, geniş ama kısa bir genişliğe kadar farklı etki alanı çeşitleri, belirli bir soruna nadiren çözüm eksikliği yaşanmasını sağlar.Infinite Wealth aynı zamanda orijinal Like A Dragon'daki harika iş sistemini de alıp onu daha erişilebilir hale getiriyor. Kahraman, Evsiz Adam ve Hostes gibi geri dönen işler eğlencelidir, ancak Samurai, Desperado ve Kunoichi'nin grubun en iyilerinden olduğu yeni işler dikkatleri üzerine çekiyor. Infinite Wealth'te karakterler işlerini daha iyi bir tempoda dengeliyor ; bu, daha iyi iş becerileri kombinasyonlarının kilidini açmak için tekrarlanan içerik ve öğütme yoluyla daha az çaba sarf edileceği anlamına geliyor. Takım arkadaşları arasındaki çatışmalar, hediyeler, haritaya dağılmış özel diyaloglar ve daha fazlasıyla gelişen bağlar da önemli bir rol oynuyor. Belirli düzeydeki bağlanma, takip saldırıları, özel takım saldırıları ve zincirleme saldırılar gibi savaş seçeneklerinin kilidini açar ve bunların tümü savaşın taktik sistemini daha da genişletir. Üç farklı iş becerisini birleştirmek ve en sevdiğiniz karakterin bağlarının son ekstra hasara yol açması için hasar konusunda yetersiz kalmak son derece tatmin edici bir deneyimdir.


Oyunun Tamamı Gibi Hissettiren Yan İçerik

Dondoko Adası ve Sujimon BüyüleyiciSadece ana içerik ilerlemesi muhtemelen zamanınızın en az 40 saatini alacak olsa da - benim gibi siz de ekstra seviyeler kazanmak için Hawaii ve Yokohama'nın roguelike zindanlarında birkaç geziye ihtiyacınız varsa daha fazla - bunun da ötesinde keşfedecek daha çok şey var . Infinite Wealth'in Animal Crossing tarzı eklentisi Dondoko Island , insanları düzinelerce saat boyunca etkileme potansiyeline sahipmiş gibi hissettiren olağanüstü bir yan oyundur. Burada birkaç ekstra bilgi parçasının yanı sıra bütün bir alt hikayenin ilerleyişi var ve sonra kendi adanızı inşa etme meselesi var; bu, Kamurocho'nun popüler bloklarının yeniden canlandırılması veya ünlü yakuza'ya şatafatlı bir övgü olabilir. geçmiş.


Sujimon savaşları, görünüşte inanılmayacak derecede derin yan içeriğin bir başka örneğidir. Taş-kağıt-makas takım savaşı ve Sujimon seviye atlamayla tamamlanan, RPG'nin içinde yer alan tam bir gacha oyunu. Savaşmak için haritanın dört bir yanına dağılmış eğitmenler, spor salonu liderleri, şaibeli bir komplo, bazı karakter bilgileri ve Sujimancer adında tamamı moda bağlı bir iş var. Farkında olmadan bir düzine kadar saat daha kaybetmek kolaydır ve Like A Dragon: Infinite Wealth'in çeşitli yozlaşmış ve sapıklarını toplamak garip bir tatmin duygusu verir.Bu iki büyük ekleme, insanların bir RGG oyunundan beklediği şeyleri tamamlıyor: vuruş kafesleri, SEGA Arcades, bir flört uygulaması, Uber Eats teslimatına ilişkin bir riff ve keşfedilmeyi bekleyen haritalara dağılmış çok daha fazlası. Bu, Kiryu'nun Japonya'da bulunan anılarının en duygusal yan içeriğinden hiçbir şey ifade etmiyor. Burada önceki maceralarından bazılarını yansıtacak ve olaylar veya karakterler hakkında nasıl hissettiğini gösteren küçük yorumlar sunacak ve bazı küçük paragraflar uzun süredir oynayanlar için gözyaşlarına neden olacak.


Hataları Düzeltmek ve Onlardan Kaçınmak

Kiryu'nun Çöküşü Geri AlındıInfinite Wealth'teki abartısız ama ustaca yazılmış bir yazı aynı zamanda serinin Kiryu konusunda aldığı en kötü kararlardan bazılarından kaçmasına da yardımcı oluyor. Hiçbir şeyi bozmadan, Dojima Ejderhası'na bu filmde bir karakter olarak hem duygusal olarak kanserle mücadelesi ve hayatıyla hesaplaşması sırasında hem de devam eden olay örgüsüne dahil olmasıyla anlatısal olarak daha fazla nefes alma alanı veriliyor. İlki özellikle Kiryu için geçerlidir. Sorunları yumruklarıyla çözen biri olarak, yumruklayamadığı bir düşmanla karşılaştığında ilk içgüdüsü pes etmektir. Yalnızca Ichiban'ın karizması ve başkalarına olan güveni, Kiryu'nun sandığı kadar yalnız olmadığını fark etmesine yardımcı olur.


Kiryu'nun Infinite Wealth'in daha alakalı hikaye akışlarında biraz daha mevcut olmasına yardımcı olan ikinci düzeltme, durumu en iyi ihtimalle belirsiz kalsa bile onun ileriye dönük seçeneklerinin olduğundan emin olmaya yardımcı oluyor. Kiryu'nun sıra tabanlı dövüşten çıkıp klasik bir Yakuza oyunu gibi ortaya koyma yeteneği , Infinite Wealth'in en iyi parçalarından biri ve seri tarihindeki en iyi boss savaşlarından birinde önemli bir unsur ve bu utanç verici olurdu. Oynanış pratikliği açısından da ilerlemeyi kaybetmek. Ichiban bunu Kiryu ile geçirdiği zamandan miras almış olsa bile, sonraki oyunlarda bunu yapabilecek birisinin olması gerekir. Bunu yapmamak çok eğlenceli.


İnceleme Puanı ve Son Düşünceler

5/5Like A Dragon: Infinite Wealth'in doğası gereği mükemmel bir oyun olmadığını ilk kabul eden ben olacağım . Bazen kötü adamların ve anti-kahramanların şüpheli ritimlerinden bazılarını kurtardığı, karizmatik oyuncu kadrosu ve içinde yaşadığı dünya tarafından zar zor bir arada tutulabilen baştan savma bir anlatı. İnişi duygusal olarak sürdürüyor ancak sonucuyla daha fazlasını yapabilirdi ve içeriğin büyük miktarı muhtemelen alt hikayelerinin, keşiflerinin ve daha geniş seçenek yelpazesinin yalnızca en iyi örneklerini içerecek şekilde biraz kısaltılabilirdi.


Ayrıca bu olumsuzlukların aslında hiç de önemli olmadığını itiraf eden ilk kişi ben olacağım. Infinite Wealth , basitçe söylemek gerekirse bugüne kadarki en iyi RGG deneyimidir. Eski ile yeninin sürükleyici bir karışımı; seriyi bu kadar ileri götüren kahramana dair inanılmaz bir retrospektif, onu daha da ileriye taşıyacak yeni bir kahramanın evrimiyle birleşiyor. Oynanış, stil ve karakter etkileşimlerindeki genel iyileştirmeler, oyunu iki ayrı ülkenin yeraltı dünyasına muhteşem bir yolculuğa dönüştürüyor. Yamai gibi yeni karakterler sahneleri omuzlarında taşıyor ve daha fazla gösterim için yalvarıyor. Onlarca yıla yayılan, uzun soluklu, Ichiban merkezli bir seri için mükemmel bir tarif. Bunu daha önce RGG'de nerede görmüştük?Daha önce Like A Dragon'u denemeyi düşünen herkes buradan başlamak isteyecektir. İlk başta yetişmek çok fazla olabilir, ama buna değer. Halihazırda yatırım yapmış olanlar için, bunun Like A Dragon serisi için ne kadar önemli bir dönüm noktası olduğunu abartmak zor ; nihayet meşalenin gerçek anlamda geçişi ve kendisinden önceki aksiyona dayalı efsaneyi başarmaya layık bir oyun. 2024, tam olarak 2023'ün olduğu yerden devam ediyor ve Like A Dragon: Infinite Wealth, yılın oyunu yarışmacısı ve yılın geri kalanı için de çok yüksek bir çıta.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page