top of page

Kojima'nın OD Oyunu Neden Death Stranding'den Daha Az Bölücü Olabilir?

Kojima'nın yaklaşan korku oyunu OD'si, benzersiz aksiyon oyunu Death Stranding'le gelen bölücü tuhaflığa daha fazla uyum sağlayabilir.  • OD, Kojima ve Jordan Peele tarafından hazırlanan yeni bir korku oyunudur ve Death Stranding'den bile daha tuhaf olabilir.

  • Death Stranding'in aksine OD, kendi kendini ilan eden bir korku oyunu ve çok farklı türde bir deneyim vaat ediyor.

  • OD'nin beklenen tuhaflığı korku türünde daha fazla kabul görebilir, çünkü korku ürünlerinin biraz tuhaflaşması ve Kojima'nın tuhaf fikirleri için daha iyi bir yuva sunması bekleniyor.


OD , Kojima Productions tarafından geliştirilen ve Hideo Kojima ile korku filmi yönetmeni Jordan Peele'nin yaratıcı beyinleri tarafından yazılan, yakında çıkacak bir korku oyunudur. Şu anda hakkında pek bir şey bilinmese de Kojima'ya göre OD "tamamen yeni bir oyun tarzı, daha doğrusu yeni bir medya biçimi" olacak. Bunun ışığında OD'nin Kojima'nın son IP'si Death Stranding kadar tuhaf olacağını. Ancak Death Stranding'in aksine OD ,beklendiği kadar tuhaf olduğunu varsayarak aslında tuhaflığının üstesinden gelebilir.


OD'yi Death Stranding'den ayıran en önemli şey , OD'nin kendi kendini ilan eden bir korku oyunu olması , Death Stranding'in ise ara sıra korku unsurlarının serpiştirildiği tuhaf bir aksiyon oyunu olmasıdır. Kojima, tuhaf oyunlar yapmasıyla bilinir ve hatta utanmadan bu alışkanlığı benimser. neden tercih ettiğini sordu. Death Stranding , Kojima'nın imzasını kutuplaştırıcı bir oyunun en iyi örneklerinden biri olduğunu kanıtladığı noktaya kadar zorluyor - oyuncular onu ya seviyor ya da nefret ediyor - öncelikle hikaye anlatımı ve oynanışa yönelik alışılmadık yaklaşımı nedeniyle. Death Stranding'in bölücülüğüne rağmen Kojima'nın kendine özgü tuhaflığı , türü sayesinde OD'de daha iyi bir yer bulabilir .


OD'nin Tuhaflığı Death Stranding'in Tuhaflığından Daha Kabul EdilebilirDeath Stranding Birçok Cephede Alışılmışın Dışında


Death Stranding teknik olarak aksiyon türüne aittir, ancak "aksiyon" anları aslında çok azdır. Death Stranding çoğunlukla bir teslimat oyunudur , çünkü oyunculara kıyamet sonrası izole edilmiş Amerikan şehirlerini teslimatlar yaparak ve onları Kiral Ağa bağlayarak birbirine bağlama görevi verir. Bu, sonuçta oyuncuları bölen ana özelliklerden biri, hatta çoğu kişi onu yüceltilmiş bir yürüme simülatörü olarak etiketliyor. Ancak bu aynı zamanda Kojima'nın oynanışa alışılmadık yaklaşımının bariz bir kanıtıdır ve onun kendine özgü tuhaflığının açık bir temsilidir.


Death Stranding'in tuhaf oynanışının yanı sıra , hikayesi ve görselleri de en eksantrik özellikleri arasında yer alıyor. İlk olarak, Death Stranding, adını dünyayı kasıp kavuran aynı adı taşıyan felaket olayından alıyor ve Timefall adı verilen, dokunduğu her şeyin hızlı bir şekilde yaşlanmasına ve bozulmasına neden olan yağmur benzeri benzersiz bir hava olgusu eşlik ediyor.


İkincisi, baş kahraman Sam, yanında beyin ölümü gerçekleşen bir annenin rahminden alınan gerçek bir yeni doğmuş bebek olan BB'yi (Köprü Bebek) taşıyor . Sam, BB'sine fiziksel olarak bağlandığında, Death Stranding'in dünyasına dağılmış, normalde algılanamayan düşmanlar olan yakındaki BT'leri (Beached Things) hissedebiliyor . Tüm bu unsurlar Death Stranding'in kutuplaşmış algısına tartışmasız bir şekilde katkıda bulundu, ancak aynı zamanda onu alan tarafça bu kadar övülmesinin de ana nedenleri olarak hizmet ediyor.


OD'nin Beklenen Garipliği Türüne Daha Uygun Olabilir


Bir Kojima oyunu olarak OD'nin son derece tuhaf olacağı neredeyse garantidir. Hatta OD'nin 2023 Oyun Ödülleri töreninde prömiyeri yapılan ilk fragmanı bir şekilde "Death Stranding'inkinden daha tuhaf" olarak değerlendirildi. Bununla birlikte, OD'nin korku kimliği, Kojima'nın tuhaf fikirleri için daha iyi bir yuva olabilir, çünkü korku türünün ürünleri zaten genellikle tuhaftır. Sıra dışı fikirler ve grotesk görseller genellikle korku hikayeleri için gerekli bir önkoşuldur; bu da aynı zamanda OD'nin özellikle korku hayranları açısından Death Stranding kadar bölücü olamayabileceği anlamına gelir.


OD'nin çıkış tarihi şu anda bilinmiyor, dolayısıyla hangi geliştirme aşamasında olduğu da belli değil. Ne olursa olsun, Hideo Kojima'nın başka bir tuhaf oyunu yolda, ancak son oyunu Death Stranding'den daha az tartışmalı olduğu ortaya çıkabilir . korku türünü tamamen kucaklaması nedeniyle.

1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page