top of page

"Kimse Nihai Gerçeğe Sahip Değil" - Jujutsu Kaisen'in Yaratıcısı Dizinin Gerçek Anlamını Doğruladı

Jujutsu Kaisen'in yaratıcısı Gege Akutami'nin dizideki iyiyi, kötüyü ve nihai gerçeği neyin tanımladığı konusunda ilginç bir felsefesi var.  • Jujutsu Kaisen , hiçbir karakterin "nihai gerçeğe" sahip olmadığı iyiliğe karşı kötülüğe karşı benzersiz bir duruş sergiliyor.

  • Dizideki karakterlerin kendi ahlaki kuralları vardır ve doğru olduğuna inandıkları şeyi yaparlar, bu da bazen bir karakteri gerçekten iyi ya da kötü olarak tanımlamayı zorlaştırır.

  • Dizi, neyin doğru olduğuna dair kendi ideallerine sahip olan Geto Suguru ve Toji Fushiguro gibi karmaşık karakterleri araştırıyor.


Jujutsu Kaisen, diğer birçok popüler shonen dizisinde olduğu gibi kesinlikle iyiye karşı kötüyü ve kahramanların kötü adamlara karşı konularını tartışıyor. Ancaktamamen "iyi" ile tamamen "kötü" arasındaki ayrım her zaman o kadar net olmuyorve hayranlar bazen kimi destekleyeceği konusunda kararsız kalıyor.


Gege Akutami, Fransız kültür sitesi Le Figaro ile 2020 yılında yaptığı bir röportajda Jujutsu Kaisen'in mesajına ve dizideki iyiye karşı kötünün araştırılmasına ilişkin düşüncelerini açıkladı. Dizideki hiçbir karakterin "nihai gerçeğe" sahip olmadığı görüşünü açıkladı . Gege, onları doğru ve yanlış kategorilerine ayırmak yerine, her karakterin ahlaki kurallarının onlara doğru olduğunu söylediği şeyi yaptığını söylüyor.


"Bahsetmeye değer bir şey varsa, o da hiç kimsenin nihai gerçeğe sahip olmadığıdır. "İyi adamlar" ve "kötü adamlar". Bazıları kahramanı saf bencillik yüzünden öldürmeye çalışır, ancak diğerleri bu karara mantıksal olarak yönlendirilir. muhakeme. Hiç kimse gerçekten haklı değilse, o zaman kimse haksız da değildir. Her karakter kendi ahlak kurallarına göre yönlendirilir." - Gege Akutami, Le Figaro

Bu, serinin alması gereken ilginç ve benzersiz bir duruş, özellikle de birçok anime kimin haklı kimin haksız olduğunu, arada çok fazla gri alan olmadan çok net bir şekilde tasvir ettiğinden.


Gege Akutami'nin İyiye Karşı Kötüye İlişkin Görüşleri Jujutsu Kaisen'i Çok İlgi Çekici Hale Getiriyor


Doğaüstü savaş mangasının ilginç derecede karmaşık bir mesajı varJujutsu Kaisen, hayranların taptığı, hem kahramanlar hem de kötü adamlardan oluşan, iyi yazılmış kişiliklerle dolu . Gege Akutami'nin röportajda anlattığı iyiye karşı kötü felsefesi, dizideki olaylarda ve karakterlerin çok yönlü doğasında oldukça yaygın. Dizideki geleneksel olarak "kötü" tarafta yer alan ama aynı zamanda yalnızca bu etiketle tanımlanamayacak kadar karmaşık bir karaktere örnek olarak Geto Suguru verilebilir. Pek çok zararlı eyleme giriştiği doğru ama Gege'nin sözüne uygun olarak doğru olduğuna inandığı şeyin peşindeydi.


Suguru'nun cinayet ve insanlardan faydalanan bir tarikata liderlik etmek gibi tercihleri ​​çoğu ahlak standardına göre açıkça yanlıştır. Hedefine ulaşmak için attığı adımların çoğu gerçekten iğrençti ama gerçek barışa dair görüşüne ulaşmanın tek yolunun bu olduğuna inanıyordu: büyücü olmayanların olmadığı bir dünya yaratmak. Geto'nun masum insanların ölmesini izlemek ve bedenine ve zihnine zarar veren lanetleri kovmak gibi sefil bir çalışma gibi zor yaşam deneyimleri muhtemelen inançlarını şekillendirdi. Çoğu zaman yozlaşmış ve yanlış yönlendirilmiş gibi görünseler de, o kişisel "gerçeğin" standartlarına göre yaşıyor.


Jujutsu Kaisen'deki Tüm Karakterler Neyin Doğru Olduğu Konusunda Kendi Fikirlerinin Peşinden GidiyorGojo ve Geto aynı okula gittiler ve insanlığı koruma hedefiyle büyücülük yolculuklarına başladılar. Ancak görevlere çıktıkça, dünyanın zulmünü yaşadıkça, insanlığın kusurlarını gördükçe iki farklı yol seçtiler. Satoru, büyücü olmayanları korumak için savaşmayı doğru seçim olarak görürken Suguru, büyücü olmayanları tamamen yok etmenin daha iyi olacağını düşündü ve bunun uyumlu bir dünyaya yol açacağını umuyordu. İdeolojiler arasındaki bu temel farklılık dostluklarını yok etti ve hatta Geto'nun ölümüne yol açtı , ancak her iki tarafın da doğru şeyi yaptıklarını hissettiği inkar edilemez.


Ahlaki açıdan karmaşık bir diğer karakter ise Toji Fushiguro'dur. O, parasını kumarda harcayan ve pek çok zalim eyleme girişen bir suikastçıydı. Ancak oğlu Megumi'nin uğruna kendini feda eder. Toji'nin pek çok "kötü" şey yapmasına rağmen, Megumi'ye olan özverili ilgisi yadsınamaz ; bu, kimliğini ona açıklamak yerine oğlunun güvenliğine ve iyiliğine öncelik vermesiyle kanıtlanmıştır. Dizideki her karakterin kişisel bir ahlaki kuralları vardır. Bu etiğin erdemli olup olmadığı tamamen başka bir sorudur. Gege'nin açıkladığı gibi Jujutsu Kaisen'de her karakter neyin doğru olduğuna dair kendi fikirleri için gerçekten savaşır.


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments