top of page

Japon Ünlülerin Palworld Hakkında Konuşmamaları Konusunda Uyarıldıkları Bildirildi

Palworld'ü çevreleyen tartışmalar ve değerlendirmeler nedeniyle, bir Japon eğlence ajansı, yeteneklerinden son dönemdeki büyük başarıyı tartışmamalarını ister.

Bir Japon eğlence ajansı, yeteneklerini The Pokemon Company ile olan ilişkilerini göz önünde bulundurarak Palworld hakkında konuşma konusunda uyardı . Palworld, 19 Ocak'ta hem Steam hem de Xbox konsollarında erken erişim için piyasaya sürüldü. Palworld'ün viral başarısı, satış açısından en son Pokemon sürümü olan Scarlet ve Violet'i bile geride bıraktığını gösterdi . Palworld'ün bir gecede dünya çapındaki popülaritesine rağmen , Japonya'nın bu oyun ve Pokemon ile olan benzerlikleri konusunda hala endişeleri olduğu görülüyor .

Palworld'ü çevreleyen çevrimiçi tartışmaların çoğu, onun Pokemon'dan nasıl ilham aldığıyla ilgiliydi . Hatta bazı oyuncular Palworld'ü, Palworld'ün Anubis'inin Pokemon Lucario'ya çok benzemesi gibi bazı yaratıklarının tasarımlarından çalıntı yapmakla suçladılar . Muhtemelen ilham ile olası intihal arasındaki bu ince çizgi nedeniyle, bir Japon ajansı, yeteneğinden Palworld hakkında konuşmamasını istedi .

Tokyo Sports'a yapılan bir açıklamada bu ajans, yeteneğinden Pokemon'la gelecekteki işbirliklerini göz önünde bulundurarak Palworld'ü tartışmamasını istedi . Bu önlem muhtemelen Pokemon'un bölgedeki popülaritesinden kaynaklanıyordu ve ajansın en ünlü yeteneklerinden birinin Palworld'den bahsetmesi muhtemelen The Pokemon Company ile ilişkilerine zarar verebilir. Yetenek ajansı kaynağı, "Yeteneklerimize sosyal medyada veya kamuoyunda Palworld'den bahsetmemelerini söyledik " dedi. "Bu, bir ajans olarak Pokemon tarafının dikkate alınması nedeniyle yapıldı . Bu karar, gelecekteki işbirlikleri vb. dikkate alınarak verildi."


Yetenek Ajansı'ndan Palworld'e İlişkin Açıklama


Yeteneklerimize sosyal medyada veya kamuoyunda Palworld'den bahsetmemelerini söyledik . Bu, bir ajans olarak Pokemon tarafının dikkate alınması nedeniyle yapıldı.Bu karar gelecekteki olası işbirlikleri dikkate alınarak alındı.

Pokemon Company, erken erişime çıkışından birkaç gün sonra Palworld hakkında bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada Palworld'den doğrudan bahsedilmese de "başka bir şirketin Ocak 2024'te çıkan oyunundan" bahsedilmesi, Palworld'den bahsettiğini oldukça muhtemel kılıyor . Pokemon Şirketi, Pokemon IP'sinin veya varlıklarının kullanımına izin vermediğini ve olası telif hakkı ihlallerini araştıracağını belirtti. Nintendo ayrıca Palworld'ün farkında , ancak "bireysel durumlar" hakkında yorum yapmayacağını belirtiyor.

Palworld, özellikle kendi bölgesinde seçkin şirketler için hassas bir konu olmaya devam ediyor. Pocketpair CEO'su Takuro Mizobe daha önce geliştiricilerin Pokemon da dahil olmak üzere diğer oyun serilerinde herhangi bir telif hakkı ihlalinden kaçınmaya çalıştıklarını belirtmiş olsa da bu, Palworld'ün olası intihalini çevreleyen çevrimiçi söylemi durdurmadı. Palworld'ün getirdiği tartışmaların dışında oyun Xbox'ta büyük bir başarı elde etti. Xbox'a göre Palworld , Ocak ayından bu yana 7 milyondan fazla Xbox oyuncusuyla Game Pass hizmetindeki en büyük üçüncü taraf lansman oyunuydu. Palworld'ün baş döndürücü başarısı üzerine Xbox, Palworld geliştiricilerine özel sunucular ve optimizasyona yardımcı olma gibi destek sağlayacağını duyurdu .


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page