top of page

Intel, Garantilerdeki Eksiklikleri Karşılayacak Ama Büyük Bir Sorunla

Intel, belirli bir modele ait olması ve belirli tedarikçilerden alınmış olması durumunda, teslim edilen CPU'nun garantisini artık geçersiz kılmayacaktır.

Sektörden bir kaynağa göre Intel , belirli bir model olduğu ve belirli tedarikçilerden alındığı sürece, teslim edilmemiş bir CPU'nun garantisini geçersiz kılmayacaktır. Delidding, CPU'nun entegre ısı dağıtıcısını çıkarma ve sıcaklıkları iyileştirmek amacıyla stok termal macununu değiştirme işlemidir.

Intel Core i9-14900KS , 14 Mart'ta piyasaya sürüldü ve Amerikan çip devinin şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en güçlü masaüstü sınıfı Raptor Lake CPU oldu. Ancak bu gücün bir bedeli var; zira pek çok uzman, ürettiği yoğun ısıyı telafi etmek için işlemcinin devre dışı bırakılması gerektiğini belirtti. Intel uzun süredir bu değişikliği CPU garantisini geçersiz kılan bir değişiklik olarak görüyordu ancak şirket görünüşe göre i9-14900KS için bir istisna yapmış.


Yakın zamanda yayınlanan bir videoda, popüler Alman hız aşırtma uzmanı Roman "der8auer" Hartung, Intel'in sıradan tüketiciler tarafından değil, belirli sistem entegratörleri tarafından sunulan i9-14900KS garantisini yine de yerine getireceğini açıkladı. Donanım şirketleri, AMD'nin Çin pazarına özel Radeon RX 7900 GRE'yi sistem entegratörleri aracılığıyla dünyanın geri kalanına sunması gibi, bilgisayar üreticilerine daha önce de özel muamele yapmıştı . Hartung, daha önce buna benzer bir şey duymadığı veya görmediği için i9-14900KS'nin kasasının özel olduğunu belirtti.


Kuzey Amerika'da i9-14900KS'yi satışa sunmaya başlayan butik PC mağazaları arasında Maingear da var. Techradar'ın bildirdiğine göre, müşteriler ekstra 200 $ karşılığında, Maingear'ın amiral gemisi MG-1 özel masaüstü bilgisayarıyla birlikte kullanılmak üzere normal i9-14900KS yerine değiştirilmiş çipi alabilecekler . Ayrılmış CPU şüphesiz daha iyi performans gösterecek olsa da, Intel i9-14900KS'nin temel özellikleri sayesinde değiştirilmemiş bir örnek bile oyunlarda etkileyici kare hızları sunacaktır . Intel'in en yeni ve en muhteşem ürünü, kutudan çıktığı haliyle 6,2 GHz'lik maksimum güçlendirme saatiyle, başarılı olduğu hâlâ güçlü olan ve aynı zamanda geçen yıl piyasaya çıktığında şirketin en yüksek performansa sahip CPU'su olan i9-13900KS'yi kolayca yener.


Intel 14. Nesil CPU Oyun Özellikleri

Hem 13900KS hem de i9-14900KS, oyuncuların çip üreticisinin 12., 13. ve 14. nesil işlemcilerini kullanarak daha fazla performans elde etmesine yardımcı olan bir teknoloji olan Intel'in Uygulama Optimizasyonu (APO) yazılımı sayesinde sahiplerine belirli oyunlarda ek artışlar sağlayacak. Aralarında Final Fantasy 14 , Red Dead Redemption 2 ve World of Warcraft'ın da bulunduğu bir düzine oyun yakın zamanda Intel APO için resmi desteği kabul etti .

Intel'in yeni nesil Lunar Lake mobil yongalarının, Arrow Lake masaüstü CPU serisiyle birlikte 2024'ün sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Lunar Lake işlemcisinin teknik özellikleri Şubat ayında bir test uzmanı tarafından sızdırılmış ve Intel'in gelecek Lion Cove tabanlı performans çekirdeklerini ve Skymont tabanlı verimlilik çekirdeklerini kullanan bir çip ortaya çıkmıştı.


Comments