top of page

Intel, Core i9 Kararlılık Sorunlarına Yanıt Veriyor

Intel, şu anda şirketin 13. nesil ve 14. nesil Intel Core i9 işlemcilerini etkileyen kararlılık sorunlarına ve sorunlara yanıt veriyor.

Intel , i9-14900K dahil olmak üzere 13. ve 14. nesil Intel Core i9 CPU'ları belirli bilgisayar yapılandırmalarında etkileyen kararlılık sorunlarını ele almak için bir bildiri yayınladı. Bu kararlılık sorunları, belirli Intel Core i9 işlemcilerin önerilen teknik özelliklerinin tükenmesine neden olabilir ve bu da oyun oturumları ve üretkenlik görevleri sırasında performansı olumsuz yönde etkileyebilir.

Önde gelen yarı iletken üreticisi olarak Intel, her yıl yeni masaüstü CPU'ları piyasaya sürüyor. Yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından Intel, Mart 2022'de Alchemist Intel Arc GPU serisiyle özel GPU alanına yeniden girdi ve şirketin rakipleri Nvidia ve AMD ile birlikte kendi GPU'larını geliştirme yeteneğine sahip olduğunu gösterdi. Intel ayrıca Battlemage kod adı altında geliştirilen ikinci nesil Intel Arc GPU'ları üzerinde de çalışıyor. Battlemage GPU'ların piyasaya sürülmesinden önce Intel, Nvidia'nın da kullanıcıları bilgilendirdiği Raptor Lake CPU'larını etkileyen sorunları araştırmaya başladı.


Igor's Lab'a gönderilen bir bildiride Intel, 13. ve 14. nesil Intel Core i9 kararlılık sorunlarına yanıt vererek sorunun, Intel'in önerilen çalışma koşulları dışında çalışan anakartlarda yüksek ısınma sırasındaki yüksek voltaj ve frekanstan kaynaklandığını ortaya çıkardı. Intel, kesin temel nedenin hâlâ araştırıldığını ancak şirket, raporların çoğunluğunun kilidi açılmış ve/veya hız aşırtmalı anakartlara sahip kullanıcılardan geldiğini gözlemledi. Özellikle sorun, termal ve güç dağıtım korumalarını devre dışı bırakan çeşitli BIOS ayarlarına sahip 600 ve 700 yonga setli anakartlarda yaygındır. Korumalar devre dışı bırakılırsa Intel Core i9 işlemciler uzun süre yüksek voltaj ve frekansa maruz kalır.


Intel Beyanı i9 Kararlılık Sorunlarının Potansiyel Nedenlerini Gösteriyor

13. ve 14. nesil Intel Core i9 işlemciler, kilidi açılmış/hız aşırtmalı 600 ve 700 anakartlarda stabilite sorunlarıyla karşılaşıyor.

  • Kararlılık sorunlarına neden olabilecek ayarlar şunları içerir:

  • Mevcut Gezinti Korumasını (CEP) Devre Dışı Bırakma

  • IccMax Unlimited bitini etkinleştirme

  • Termal Hız Artışını (TVB) ve/veya Gelişmiş Termal Hız Artışını (eTVB) Devre Dışı Bırakma

  • C durumlarını devre dışı bırakma

  • Windows Ultimate Performans modunu kullanma

  • PL1 ve PL2'yi Intel'in önerdiği limitlerin üzerine çıkarmak


Açıklamanın devamında Intel, sistem ve anakart satıcılarından kullanıcılara Intel'in 13. ve 14. Intel Core i9 CPU'lar için önerilen işletim ayarlarıyla eşleşen bir BIOS profili sağlamalarını talep ediyor. Ayrıca şirket, satıcıları kilitsiz ve hız aşırtmalı ayarları kullanmak isteyen kullanıcılar için uyarılar uygulamaya çağırıyor. Bu ayarları sıklıkla kullanan kullanıcılar, oyun için en iyi Intel Core CPU'lardan mümkün olan maksimum performansı isterler .

Intel ayrıca Mayıs 2024'te bir basın açıklaması yayınlanacağını da doğruladı. Şirket, yapılan basın açıklamasında i9 işlemcileri etkileyen kararlılık sorunlarının durumu hakkında bir güncelleme yapmayı planlıyor. Dahası Intel, uygun düzeltmeler çalışmaları devam ederken kararlılık sorunlarını hafifletecek önerilen BIOS ayarlarını paylaşmayı planlıyor.

Intel'in bir sonraki CPU lansmanı, dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil PC cihazları için yeni Lunar Lake işlemcilerini içeriyor. Sızıntılar ve spekülasyonlar, Lunar Lake'in lansmanının 2024 yılı sonundan önce planlandığına işaret ediyor. Ancak bu işlemciler, masaüstü bilgisayar üreticilerinin kullanımına sunulmayacak.

0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page