top of page

Inkulinati İncelemesi: Güzel, Canlı Ortaçağ Yaramazlığı

Inkulinati, tuhaf, harika bir roguelite kılığına girmiş bir sanat tarihi dersidir.Video oyunlarındaki ortaçağ tarihi askeri konulara odaklanma eğilimindedir. Age of Empires , Crusader Kings ve Total War , vebalı köylülerin kralları veya tanrıları adına kanlı savaşlar yapan orduları beslemek için çabaladığı dönemin aralıksız savaşlarını tasvir ediyor. Inkulinati, ortaçağ tarihine derin bir sevgiyi farklı bir açıdan gösteriyor ve dönemin en tuhaf ve en ikonik sanat formu olan marjinaliye sevgi dolu bir saygı duruşunda bulunuyor.


Matbaaya henüz yüzyıllar varken, ortaçağ keşişleri hayatlarını kitapları elle kopyalayarak geçirdiler; her zaman olmasa da genellikle İnciller. Bu tam olarak göründüğü kadar sıkıcıydı, bu yüzden keşişler kenarlara karalamalar yapardı. Melekler, azizler gibi dini resimler sıkıcı olmaya başlayınca canları ne isterse çizmeye başladılar; Savaş için sıraya dizilen antropomorfik tavşanlar, günahkâr ölümlülere yaratıcı cezalar uygulayan şeytanlar ve kafa yerine insan cinsel organı olan salyangozlar bunlardan birkaçıdır. Inkulinati'de bu çizimler parşömen üzerinde hayat buluyor ve oyuncuları sayfa üzerinde hakimiyet kurma savaşında kaka fırlatan maymunlar ve dindar, topuz kullanan dindar köpeklerden oluşan takımlara komuta etmeye davet ediyor.Inkulinati'nin en önemli özelliği görsel tarzı ve mizah anlayışıdır. Hildegard von Bingen, Dante Alighieri ve St. Francis of Assisi gibi önemli şahsiyetlerin minyatürlerinin yanı sıra hanların ve tavernaların girişine asılan alestakes gibi küçük detayların yanı sıra ortaçağ tarihi meraklıları için Paskalya Yumurtaları ve şakalarla dolu. Diyalogda, aksiyon figürleriyle oynayan çocukları hatırlatan her şeye uyum sağlayan bir tavır var - saçma, evet ve bazen ona dokunmak için dördüncü duvara kadar yürüyor, ancak oyunun yarattığı dünya içinde bunların hepsi mükemmel bir anlam taşıyor.


Inkulinati bir roguelite'dir; Her koşuda, ortaçağ Katolik teolojisinin yukarıda adı geçen aydınlarına karşı patron dövüşleriyle sonuçlanan, gittikçe zorlaşan bir dizi savaşla karşılaşacaksınız. Dövüşler, her biri yeteneklerini belirleyen bir türe ve sınıfa sahip, karalanmış Canavarlardan oluşan küçük bir orduyu çizip komuta ederek kazanılır. Birçok savaşta karakteriniz kendisini de sayfaya çizecek ve ona birliklere komuta edebilecekleri bir avatar verecektir.


Taktiksel sıra tabanlı oyunların çoğundan farklı olarak Inkulinati, her şeyden önce Donkey Kong'u anımsatan bir yandan görünüm kullanıyor . Canavarlar platformlar arasında hareket etmek için merdivenleri kullanmak zorundadır ve platformdan aşağı itilen herkes anında ölür. İtilen Canavarlar ve nesneler boş bir alan bulana veya kenardan düşene kadar hareket etmeye devam edeceğinden, bu oyunun stratejisinin büyük bir parçası. Mızraklar, yaylar ve fırlatılan güveç tencereleri gibi daha benzersiz silahlar, uzak platformlardaki düşmanları alt etmek için taktiksel seçenekler sunar.Her koşudan sonra çizilecek daha fazla canavarın kilidini açacaksınız, bu da sonraki seferlerde yeni yapılar ve stratejiler oluşturmanıza olanak tanıyacak. Tilkiler saldırılarıyla düşman kaynaklarını çalar, güvercinler bir araya geldiklerinde bonus kazanır ve tavşanlar kıçlarını düşmanlara göstererek onları sersemletir ve ardından hızlı bir dua için diz çökerler. Beklediğiniz gibi.


Oyunun taktiksel oynanışını tamamlayan El Hareketleri, sayfayı çizen yazarın karakterleri etrafa itmesine, hasar için onları lekelemesine veya onları güçlendirmek için başlarının etrafına küçük haleler çizmesine olanak tanır. Bu ilahi müdahalelerin animasyonları doğrudan Monty Python ve Kutsal Kase'den esinlenilmiş, Inkulinati'nin bulaşıcı aptallığına mükemmel bir şekilde uyuyor.Tüm saygısızlığına rağmen Inkulinati, tamamı Latin kitleleri ve kırbaçlamadan ibaret olmayan ortaçağ din kültürüne de batmış durumda. En benzersiz mekaniği, bilginin yayılmasından ve korkunç çatışmalardan eşit ölçüde sorumlu olan insan eşdeğerleri olan kedi piskoposları ve kurt hacılar gibi Kutsanmış birimlerden gelir. Hacıların herhangi bir saldırısı yoktur ancak güçlü savunma güçlendirmeleri sunarlar. Çizildikleri zaman sayfada onlara bir hedef verilir; Eğer ona ulaşırlarsa oyuncu bir ödül alır. Öte yandan Piskoposlar hem saldırabilir hem de iyileşebilirler ve daha önce bir Anointed birime hasar vermiş olan herhangi bir birime iki kat hasar verirler. Kiliseyle uğraşmayın.


İster sırf heyecan için bu işin içinde olun ister benim gibi bir tarih meraklısı olun, Inkulinati bol miktarda tekrar değeri sunuyor, özellikle de daha fazla Canavarın kilidini açtığınızda ve yapılarla gerçekten uğraşmaya başladığınızda. Görsel stil gösterinin yıldızı olabilir, ancak osuruklu eşek ozanları ve dans eden vebalı iskeletlerin altında, bir müsveddeyi mum ışığında kopyalayan bir keşiş gibi sizi gece boyunca uyanık tutacak yetenekli, ilgi çekici bir roguelite var.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page