top of page

Inkulinati İncelemesi

Inkulinati son derece etkileyici bir sıra tabanlı strateji oyunudur, ancak saatlerce vakit geçirecek bir şey arayan oyuncular onu burada bulamayabilir.Erken erişimde bir yıl geçirdikten sonra inanılmaz derecede etkileyici Inkulinati nihayet çıktı ve büyük oranda başarılı görünüyor. Oyuncular sadece Orta Çağ'ı hatırlatan son derece benzersiz bir sanat tarzına katılmakla kalmayacak, aynı zamanda kendilerini beklemeyebilecekleri oldukça karmaşık bir strateji macerasına da hazırlamalılar. Bununla birlikte, Inkulinati türün hayranları için iyi bir deneyim sunsa da , bazılarının aradığı şey olmayabilecek birkaç tuhaf karar ve mekanik nedeniyle de geri kalıyor.


Inkulinati'nin parladığı ana alanlardan biri olağanüstü benzersiz ve renkli sanat tarzıdır. Oyunun tamamı eski Orta Çağ metinlerinin sayfalarında karalamalar olarak tasvir ediliyor , bu da tüm deneyimin kalabalık sıra tabanlı bir pazarda anında öne çıkmasını sağlıyor. Oyuncular oyunun birçok karakterine, tarzına ve sunumuna bir bütün olarak anında aşık olabilirler, ancak tüm bunlara rağmen temel oynanış döngüsü onların saatlerce geri gelmelerini sağlamaya yetmeyebilir. Üstelik bu ilk birkaç saat, ilgilenen bazı oyuncuları gerçek maceraya atlamadan önce uzaklaştırabilir.


Oyuncuların uzaklaştırılmasının nedeni, Inkulinati'nin oyunculara oyunun nasıl oynanacağını öğretmek için olağanüstü derecede uzun zaman harcamasıdır . Oyuncuların ilerledikçe öğrenmelerine izin vermek yerine, sonunda kullanabilecekleri her mekanizmayı onlara öğreten uzun bir dizi eğitim görevine katılmaya zorluyor. Oyuncular bu eğitimi atlamaya çalışırsa, oyuna başlamadan önce yine de final sınavını geçmek zorunda kalacaklar. Ancak oyuncular eğitimi tamamlamayı seçerse, nasıl oynanacağını öğrenmek için saatler harcayabilirler.Inkulinati son derece karmaşık bir oyun olsa da , ilk birkaç saat bazen zorlu bir iş gibi gelebilir. Görevlerin çoğu, oyunculara bir tamirciyi öğretmek ve onları tamamen farklı bir görevde başka bir tamirciyi öğrenmeye göndermeden önce var. Tamamlanması gereken düzinelerce farklı eğitim görevi varken, oyuncular işleri bittiğinde biraz bunalmış hissedebilirler. Ancak eğitimi tamamladıktan sonra, ana Yolculuk modu aynı mekaniği rastgele noktalarda yeniden öğretecek.


Yolculuk Modu, Inkulinati'nin parladığı yerdir ve bu, oyunun ana odak noktası gibi göründüğü için mantıklıdır. Bu modda oyuncular oyunun sunduğu birçok şampiyondan birini seçerler. Daha sonra rakiplerini alt edecekleri, yeni birimler toplayacakları, yeni yetenekler toplayacakları ve ölümün kendisini fethetmeye çalışacakları roguelite bir maceraya atılmaları gerekiyor . İlerledikçe güçleri artacak, ama düşmanları da artacak. Ve yepyeni bir yolculuğa çıkmayı seçtikleri her seferde, çok farklı bir deneyimle karşı karşıya kalacaklar.


Yolculuk modu sayesinde oyuncular sayısız savaşa katılacak. Inkulinati'nin savaşları ilk bakışta nispeten basit görünebilir ancak şaşırtıcı derecede karmaşıktır. Her biri tamamlamak için farklı bir strateji gerektiren birden fazla tür vardır. Evcilleştirilmemiş canavar savaşları, oyuncuların tüm düşman ordusunu yok etmesini gerektirir, Beast Lairs, oyuncuları saldırılarını birim ortaya çıkanlara odaklamaya zorlar ve Inkulinati Master dövüşleri, oyuncuların cesaretini gerçek anlamda test eder. Bunlardan bazıları ilk başta kolay olsa da, eğer oyuncular dikkatli olmazsa hızla kontrolden çıkabilirler.


Yolculuk modunun yanı sıra oyuncular 1v1 özel düellolarda da mücadele edebilirler. Bu, oyuncuların yapay zekaya karşı stratejilerini uygulamalarına olanak tanır veya arkadaşlarından biriyle en iyi Inkulinati Ustasının kim olduğunu görmek için mücadele edebilirler. Bu çok eğlenceli olabilir; ancak aynı zamanda oldukça sınırlıdır. Çevrimiçi tabanlı bir PvP sistemi olmak yerine tamamen çevrimdışı yerel oyundur. Sıcak koltuk modunun dahil edilmesinde yanlış bir şey olmamasına rağmen, bunun tek çok oyunculu seçeneğin olması 2024'te garip geliyor.Savaşların kendisi, kazanma şansı istiyorlarsa oyuncuları stratejik düşünmeye zorlar. Standart bir Inkulinati dövüşünde oyuncular başka bir ustayla karşı karşıya gelecek. Her iki usta da sırayla antropomorfik hayvanlar şeklini alan askerleri çizecek. Daha sonra bu askerler, oyuncuların daha fazla birim çekmesine veya düşmanı alt etmesine olanak tanıyan canlı mürekkep havuzlarını ele geçirmeye çalışırken 2 boyutlu harita üzerinde sırayla hareket edecekler. Her asker ve usta sırasını aldığında bölüm sona erecek ve bir sonraki bölüm başlayacak ve tüm döngü yeniden başlayacaktır.


Her bölümde savaş alanında çeşitli rastgele şeyler meydana gelecek. Tehlikeler ortaya çıkabilir, gökten mürekkep yağabilir, birimler arasında bir enfeksiyon yayılmaya başlayabilir veya oyunu sonlandıran kıyamet benzeri yangın olayı başlayabilir. Ayrıca her ustanın, bölümün sonunda otomatik olarak etkinleşen özel yetenekleri vardır. Bu yetenekler oyunculara ya yardımcı olabilir ya da engel olabilir, bazıları gerçekten oyunun kurallarını değiştirebileceklerini düşünüyor.


olmalı çünkü konsepte özel bir şey yapmıyor. Her birim, okçular, şövalyeler veya destek birimleri gibi ikonik bir fantezi arketipini temsil eder. Hepsinin kullanabileceği özel yetenekler var ve Inkulinati Ustalarının bekleme süresinde olan kendilerine ait son derece güçlü hareketleri var. Ve oyuncuların tüm bunlarla ilgili hedefi, düşmanı veya hedefi her ne şekilde olursa olsun ortadan kaldırmaktır.Bu denenmiş ve onaylanmış oyun döngüsü, Inkulinati'nin benzersiz sanat tarzıyla birleştiğinde tatmin edici bir deneyim yaratıyor. Bununla birlikte, eğitim zorlu bir iş gibi geliyor ve bazı oyuncular da içindeki oldukça çocuksu mizahtan dolayı ertelenebilir. Örneğin, bazı özel yetenekler doğrudan gaza veya popo şakalarına bağlıdır. Düşmanlarını şaşırtmak için çıplak popolarını gösteren tavşanlar ve trompetlere osuran eşekler gibi yetenekler yaygındır. Bu mutlaka deneyimi mahvetmez, ancak bazılarının aradığı şey olmayabilir.


Genel olarak Inkulinati , denemek isteyen herkes için eğlenceli bir deneyim olabilir. Sanat tarzı inanılmaz derecede çekici, oynanış şaşırtıcı derecede derin ve roguelite Yolculuk Modu oldukça ilgi çekici olabilir. Ancak oyun aynı zamanda oyunculara kendi hızlarında öğrenmelerine izin vermek yerine nasıl oynayacaklarını anlatmak için çok fazla zaman harcıyor. Ek olarak mizah, çevrimiçi modun olmaması ve konseptte gerçekten çığır açıcı hiçbir şey yapmaması bazı oyuncuları uzaklaştırabilir. Ancak tüm bunlara rağmen türün hayranları burada hâlâ sevecek bir şeyler bulabilir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page