top of page

Hidden Through Time 2 İncelemesi - Konu ve Bulmacalarla dolu Fantastik Bir Sandbox

Bu büyülü bir bulmaca macerası.İyi, rahat bir oyunu seviyorum, özellikle de savaşsız ve sadece bir dünyaya ait olmaya, yeni arkadaşlar edinmeye ve bulmaca çözmeye odaklanan oyunları seviyorum. En çok sabırsızlıkla beklediğim oyunlar bana araştırmacı ve yaratıcı olma konusunda ilham veren oyunlardır ve Hidden Through Time 2 de tam olarak budur. Kendimi bu sağlıklı gizli nesneyi giderek daha fazla oynamak isterken, farklı seviyelerinde ve dünyalarında saatlerce kaybolmuşken buldum.


Hidden Through Time 2, birbirinden tamamen farklı dört zaman diliminde geçen rahat bir maceradır: fantastik bir ortaçağ senaryosu, Yunan mitolojisi, Binbir Gece Masalları ve harika bir dokunuşla 80'ler. Elle çizilmiş sanat tarzı da bulacağınız her kurbağa ve çiçeğe kadar inanılmaz derecede ayrıntılıdır.


İster benim gibi bir fantezi hayranı olun ister daha modern ortamları keşfetmek isteyin, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda dönem var. Her birinin kendisini diğerlerinden ayıran kendine özgü unsurları vardır ancak temel mekanizma aynı kalır: Harita boyunca gizlenmiş nesneleri bulun. Benim favorilerim, popüler tür öğelerine ve karakterlere pek çok göndermenin olduğu fantastik seviyelerdi. Örneğin, yeterince dikkatli ararsanız The Witcher'dan Ciri ve Geralt'ın benzerlerinin yanı sıra Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ne de bazı göndermeler var.Video oyunlarında modernliğin yansımalarından uzak durma eğiliminde olduğum için 80'ler ortamı beklediğimden daha ilgi çekiciydi. Yine de Marty McFly'ın mektupcu ceketi giymiş kurt adamlarla ve makyajlı goblinlerle parti yaptığını ve bir yandan da büyülü lisede dansa randevu almaya çalışan bir cadının hikayesini takip ettiğini görmek beni hoş bir şekilde şaşırttı ve biraz da eğlendirdi.


Karakterlerinin hepsi sevimli ve çekici, onların dans etmesini ve günlerini geçirmelerini izlemek çok eğlenceli. Fantezi çağındaki goblinler ve ejderha yavruları hevesli dansçılardı ve bu da kamplarının etrafında küçük nesneler ararken beni güldürüyordu. Animasyonlar dünyaya o kadar çok kişilik katıyor ki, içindeki gizli nesneleri aramayı daha da eğlenceli hale getiriyor. Aynı zamanda, etraflarında bir şey saklanıp saklanmadığını görmek için insanları dürtmenizi teşvik ederek, bir dizi değerli homurdanmaya ve benzeri komik tepkilere neden olur. Stil gerçekten düşük riskli, rahat ve sevimli bir maceranın havasını belirliyor.Her zaman diliminin farklı seviyeleri vardır ve oyunda ilerledikçe, daha sonraki seviyelerde daha büyük haritalarda bulabileceğiniz daha fazla öğe bulunur. Detay yalnızca yukarıya doğru ölçeklenerek etkileşim kurabileceğiniz daha fazla öğe ekler ve aradığınız nesneleri daha akıllı yollarla gizler. Bazen sinir bozucu gelse de, her öğe sizi doğru yöne yönlendirecek bir ipucu içerir. Bunlar, eşyayı en son kimin aldığını veya çevrenin hangi bölümünü tarayacağınızı söyleyen belirsiz ifadeli ipuçlarıdır. Profesör Layton veya Phoenix Wright'taki bulmacalara benzer.


Hangi eşyaları aramam gerektiğini sık sık kontrol etmeyi unutuyordum ve bunun yerine etrafta duran ve hayvanları, özellikle de sadece kazı okşayan insanları dürtmek için epey zaman harcadım, böylece onun evi kornaya basmasını sağlayabilirdim. Her bir öğe ve karakter için etkileşim ve amaç düzeyi o kadar ilgi çekici ki bu, yalnızca devam filminde tanıtılan tamamen yeni Gerçeklik Değişimi mekaniği ile geliştirildi.Seviyeler sırasında zamanı ve hava durumunu değiştirebilme yeteneği harika bir eklentidir; yalnızca çevrenize dikkat etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her aşamada yer alan ayrıntıları takdir etmenizi sağlar. Gündüzden geceye veya güneşli bir günden kar fırtınasına geçiş, daha önce görünmeyen yeni nesneleri ortaya çıkarır. Ayrıca, hem ana hem de arka plan karakterleri için her bir dönemin anlatımındaki değişiklikleri görmenize ve ilerleyişini takip etmenize olanak tanır. Fantezi seviyelerini oynarken, gündüz maceraya atılmakla gece kamp yapmak arasındaki büyük farkı yaratır; tüm eşyalar seyahat sırasında bulunamaz ve bazı canavarlar yalnızca geceleri ortaya çıkar.


Sonunda Hidden Through Time 2'den tamamen memnun kaldım. Sadece gevşemek ve yeni ortamları keşfetmekle kalmadım, aynı zamanda kendi özel haritalarımı da oluşturabildim. Üzerinde çalışılacak pek çok ayrıntı ve üzerinde çalışılacak pek çok seviye var. Her dönemin konusu basittir ancak her seviyeye başka bir yaratıcılık ve heyecan katmanı ekler. Eleştirel düşünme becerilerinizi test edecek ve sizi büyük resme bakmaya zorlayacak bir oyun arıyorsanız, işte bu kadar.


Comments


bottom of page